h اخرین خبرها از اختلاس مالی بزرگ در ترکیه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اخرین خبرها از اختلاس مالی بزرگ در ترکیه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اخرین خبرها از اختلاس مالی بزرگ در ترکیه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اخرین خبرها از اختلاس مالی بزرگ در ترکیه

اخرین خبرها از اختلاس مالی بزرگ در ترکیه

سلیمان اصلان، رئیس هیئت‌مدیره‌ بانک دولتی هالک (خلق) ترکیه روز جمعه(۱۴ فوریه) بعد از ۲ ماه بازداشت به اتهام دست داشتن در اختلاس مالی کلان کشور، آزاد شد.

به گزارش دویچه وله(DW)، اصلان به اختلاس مالی، پول‌شویی و تقلب متهم شده است. نقش داشتن در فروش غیرقانونی طلا به ایران و زیرپا گذاشتن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران دیگر اتهام اوست. او یکی از ۲۴ نفری است که در دو ماه گذشته به اتهام نقش داشتن در اختلاس کلان مالی ترکیه بازداشت شد.

دادگاه استانبول اصلان و ۸ تن دیگر از متهمان پرونده را به شرط ممنوعیت سفر و تحت نظر مقامات قضائی ماندن آزاد کرد. در میان متهمان رده بالای این پرونده، اصلان اولین متهمی است که به شکل مشروط آزاد می‌شود.

پلیس ترکیه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار لیر ترکیه را در خانه‌ سلیمان اصلان پیدا کرد که در جعبه‌ها‌ی کفش جاسازی شده بود. اصلان در بازجویی‌ها مدعی شد که این پول را برای مقاصد خیریه در خانه‌ی خود نگهداری می‌کرد.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه نیز مدعی شد که پول هنگفتی که در تفتیش خانه‌ اصلان پیدا شد، به هالک بانک تعلق ندارد. اصلان ماه گذشته در حالی که در بازداشت به‌سر می‌برد، بار دیگر از سوی هیئت‌مدیره‌ بانک "خلق" به سمت ریاست منصوب شد.

پرونده‌ اختلاس مالی کلان ترکیه که پای برخی از مقامات عالی‌رتبه و از جمله پسران ۳ وزیر کابینه‌ را به وسط کشید، یکی از جدی‌ترین چالش‌های دولت اردوغان در ۱۱ سال نخست‌وزیری اوست.

26 بهمن 1392