h پوتین: ترکیه مهم‌ترین شریک روسیه است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پوتین: ترکیه مهم‌ترین شریک روسیه است ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پوتین: ترکیه مهم‌ترین شریک روسیه است ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پوتین: ترکیه مهم‌ترین شریک روسیه است

پوتین: ترکیه مهم‌ترین شریک روسیه است

رییس ‌جمهوری روسیه پس از مذاکره با نخست‌وزیر ترکیه در حاشیه مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی 2014 سوچی، آنکارا را مهمترین شریک مسکو خواند و بر تجارت انرژی و سرمایه‌گذاری بیشتر میان این دو کشور تاکید کرد.

به گزارش شفقنا ظهور12، به نقل از ایسنا، رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه برای شرکت در مراسم المپیک زمستانی سال 2014 میلادی در سوچی به سر می‌برد. احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه، تانر ییلدیز، وزیر انرژی و آکف چاقاتای کیلیچ، وزیر ورزش ترکیه در این سفر اردوغان را همراهی کرده‌اند.

اردوغان مجموعه‌های ورزشی را که برای این المپیک زمستانی ساخته شده‌اند، تحسین کرده و ابراز امیدواری کرد که این بازی‌ها نمادی از صلح و آزادی باشند.

وی افزود: در این جا شاهد اقدامات موفقیت‌آمیزی بوده‌ایم که توسط شرکت‌های ساختمانی ترکیه انجام شده‌اند. شرکت‌های ساختمانی ترکیه می‌توانند همین نقش را در جام جهانی 2018 میلادی که قرار است در روسیه برگزار شود، داشته باشند.

اردوغان ضمن تاکید بر اهمیت همکاری انرژی گفت، میزان تجارت میان ترکیه و روسیه در شرایط خوبی است. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه نیز گفت: بسیار خوشحالم که میزبان اردوغان در سوچی هستم و ترکیه اصلی‌ترین شریک روسیه است.

وی افزود: مسکو و آنکارا روابط دوستانه‌ای دارند که بسیار بالقوه است. باید گفت که چهار میلیون توریست روس سال گذشته میلادی به ترکیه رفتند و اقدامات ساختمانی توسط شرکت‌های ترکیه‌ای در روسیه از دهه 1990 حدود 50 میلیارد دلار بوده است. تمامی کارشناسان ما از اقدامات اجرایی شرکت‌های ترکیه‌ای راضی هستند. آن‌ها بسیار حرفه‌ای اقدامات خود را انجام داده‌اند.

اردوغان یکی از 40 رهبر جهانی است که در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی شرکت کرده است. بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل، شی جینپینگ، رییس‌جمهوری چین و ویکتور یانوکوویچ، رییس‌جمهوری اوکراین نیز در این مراسم حضور داشتند. این در حالی است که باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا، فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و یوآخیم گایوک، رییس‌جمهوری آلمان در این مراسم حاضر نشدند.

26 بهمن 1392