h اختلاف بین چین و کره شمالی از سوی آمریکا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اختلاف بین چین و کره شمالی از سوی آمریکا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اختلاف بین چین و کره شمالی از سوی آمریکا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اختلاف بین چین و کره شمالی از سوی آمریکا

اختلاف بین چین و کره شمالی از سوی آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، جان کری که برای دیداری رسمی از چین روز جمعه وارد پکن شده است در جمع خبرنگاران تصریح کرد، از تصمیم و تعهد چین برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی ابراز رضایت دارد و مقام های پکن در این دیدار بر آمادگی خود برای افزایش فشار بر پیونگ یانگ در زمینه فعالیت های هسته ای تاکید کرده اند.

بر اساس این گزارش کری افزود، من از مقام های چینی خواستم تا با استفاده از هر ابزاری که در دسترس دارند و با استفاده از تاریخ مشترک فرهنگی و تاریخی با کره شمالی، مقام های پیونگ یانگ را برای متوقف کردن برنامه های هسته ای متقاعد کنند. مقام های چینی به طور کاملا شفاف اعلام کردند که اگر کره شمالی حاضر به آمدن به پای میز مذاکره نباشد و جدیت خود را برای مذاکره و توقف برنامه هسته ای نشان ندهد آنها نیز حاضر هستند تا گام های بیشتری را برای متوقف کردن برنامه هسته ای کره شمالی بردارند. وی گفت، آمریکا و چین اکنون در حال رایزنی در این خصوص هستند که چگونه این کار را انجام دهند. وزیر خارجه چین نیز به جان کری گفت، چین با همه طرف ها از جمله آمریکا همکاری خواهد کرد تا نقشی سازنده و فعال برای برقراری امنیت و ثبات در منطقه داشته باشد. چین به هیچ وجه اجازه هرج و مرج و جنگ در شبه جزیره کره را نخواهد داد.

اقدامات و تحرکات چین در دریاهای جنوبی و شرقی چین نیز از دیگر مسائل مورد بحث و تبادل نظر مقام های آمریکا و چین بوده است. آمریکا نارضایتی شدید خود را از اقدامات چین برای کنترل آبهای منطقه اعلام کرده است. وزیر خارجه چین در این باره تاکید کرد، پکن برای برقراری امنیت و ثبات در آبهای دریای شرقی و جنوبی چین از طریق مسالمت آمیز کاملا متعهد است ولی از آمریکا می خواهد در تنش های منطقه جانب هیچ کشوری را نگیرد. آمریکا باید به منافع حاکمیتی چین و واقعیت های تاریخی احترام بگذارد.

اقدام نوامبر گذشته وزارت دفاع چین در ایجاد منطقه دفاع هوایی ویژه بر فراز دریای شرقی چین با مخالفت و انتقاد شدید کره جنوبی، ژاپن و آمریکا روبرو شده است. چین ادعای مالکیت 90 درصد دریای جنوبی چین را مطرح کرده است. این دریا 10 درصد ماهیگیری جهان را در اختیار دارد. تایوان؛ مالزی،فیلیپین، برونئی و ویتنام نیز مدعی مالکیت بخشی از این دریا هستند. فیلیپین اختلاف خود با چین بر سر مالکیت دریای جنوبی چین را در کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل مطرح کرده ولی چین از شرکت در نشست ویژه رسیدگی به این پرونده خودداری کرده است. چین ادعاهای فیلیپین را در خصوص مالکیت جزایر دریای جنوبی چین رد کرده و بر این باور است که این اقدام فیلیپین موجب تشدید تنش در منطقه خواهد شد.

26 بهمن 1392