h روحانی نگفت منتقدان بی سوادند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

روحانی نگفت منتقدان بی سوادند! ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,روحانی نگفت منتقدان بی سوادند! ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,روحانی نگفت منتقدان بی سوادند!

روحانی نگفت منتقدان بی سوادند!

در دولت یک رفتار امیدوارکننده به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد سخنگوها در دولت در حال تصحیح اشتباهات مقامات مافوق خود هستند. پس از آنکه مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به اعتراض خبرنگار «وطن‌امروز» درباره اظهارات ظریف در همراه دانستن منتقدان توافق با رژیم صهیونیستی، این موضوع را رد کرد تا تلویحا اشتباه وزیر امور خارجه را تصحیح کند؛ این‌بار این محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت بود تا اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس‌جمهور در بی‌سواد و کم‌سواد دانستن منتقدان توافق ژنو را اصلاح کند. روز گذشته محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در میان خبرنگاران حاضر شد. از نوبخت درباره اظهارات رئیس‌جمهور در جمع بخشی از دانشگاهیان پرسیده شد که سخنگو جواب داد: آقای روحانی در دانشگاه «به هیچ‌وجه نگفتند» منتقدان دولت بی‌سواد هستند. ایشان از جامعه دانشگاهی دعوت کردند به جای دادن نامه‌های موردی، سخن بگویند. آقای روحانی از افراد با دانش درخواست کردند همانطور که به صورت مکتوب صحبت می‌کنند در دانشگاه‌ها نیز حضور فعال‌تری داشته باشند، چراکه اگر آنها حضور پیدا نکنند، افراد کم‌سوادتر سخن می‌گویند. به گزارش ایسنا، وی افزود: سخن آقای روحانی بسیار صریح بود. ایشان از افراد بادانش تقاضای حضور و فعالیت بیشتر داشتند و این مطلب را در مصاحبه خود با رسانه ملی به صراحت توضیح دادند و گفتند دولت نقد را می‌پذیرد و نه‌تنها راه را برای ارائه نظرات ارشادی نبسته بلکه نسبت به این موضوع تشویق هم داشته است. دولت با مردم صادقانه صحبت کرده و اگر جایی هم با همه درست بودن هدف در روشی اشکالی وجود داشته، ایشان صمیمانه عذرخواهی کرده‌اند. همانطور که گفته شد اینکه سخنگوی دولت درصدد تصحیح اشتباه رئیس‌جمهور در قبال منتقدان است، اقدام امیدوارکننده‌ای است چراکه می‌تواند نویددهنده عدم رواج چنین ادبیاتی از سوی دولت در قبال منتقدان شود اما آنچه قابل تامل است اتهامی است که این تکذیب صریح متوجه رسانه‌ها می‌کند. آقای نوبخت ادعا می‌کند روحانی «به هیچ‌وجه» نگفته است منتقدان بی‌سوادند. این ادعا به معنای این است که رسانه‌ها در انتشار اظهارات روحانی دروغ گفته‌اند! که ادعای ناروایی است. در این گزارش روایت خبرگزاری دولتی ایسنا از اظهارات نوبخت آمده است. روایت همین خبرگزاری از اظهارات روحانی در جمع دانشگاهیان نیز همچنان موجود است. این عین روایت خبرگزاری دولتی ایسنا از اظهارات روحانی در جمع اساتید دانشگاه است: «به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه صحبت‌های خود، خطاب به دانشگاهیان گفت: می‌خواهم یک نقد هم نسبت به دانشگاه بکنم، البته شما باید نقد کنید اما من می‌خواهم بگویم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط‌وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند». اگرچه این خبرگزاری در اقدامی که منشأ آن مشخص است، اکنون متن اظهارات روحانی را تغییر داده اما تصاویر انتشار این خبر در پایگاه‌های خبری - که برخی از آنها حامیان سینه چاک دولت هستند- و نقل قول آنها از ایسنا موجود است. به هر حال به جای آنکه این قبیل اقدامات دور از شأن انجام شود بهتر است دولتی‌ها در مواجهه با منتقدان ادبیاتی ملایم و محترمانه اتخاذ کنند.

باز هم تکذیب

نوبخت در این نشست خبری درباره موضوعات دیگری نیز اظهارنظر کرد. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره شایعه جابه‌جایی نعمت‌زاده با نهاوندیان و تغییرات در دولت، تصریح کرد: این شایعه به هیچ‌وجه صحت ندارد. نوبخت در پاسخ به سوالی درباره ارز مورد نیاز دانشجویان خارج کشور و مشکلات پیش آمده برای آنان گفت: گزارش جدیدی از سوی وزارت علوم و وزارت بهداشت در این زمینه در دولت نداشتیم اما دولت مصمم است این تسهیلات را برای دانشجویان خارج کشور فراهم کند. به گزارش فارس، وی در پاسخ به سوالی درباره مرزبانان گروگان گرفته شده از سوی اشرار و اقدامات دولت در این باره گفت: برای دولت تأمین سلامت و امنیت تمام آحاد مردم ایران بویژه مرزبانان دارای اهمیت است و از این جهت از جنبه‌های مختلف اقدامات مؤثر در حال انجام است که نتیجه آن را بزودی گزارش می‌دهیم. نوبخت درباره تاثیر حضور رئیس‌جمهور در اجلاس داووس نیز گفت: برای انعقاد هر قرارداد مقدمات و تمهیداتی باید ایجاد شود و حضور چشمگیر سرمایه‌گذاران خارجی در داووس و ملاقات با رئیس‌جمهور گام‌های نخستین این توافقات است و این اراده شکل گرفته است. وی ادامه داد: با توجه به مذاکراتی که در داخل کشور و در پی سفر هیأت‌های تجاری خارجی صورت گرفته امیدواریم در آینده شاهد انعقاد قراردادهایی در حوزه اقتصادی باشیم. سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری درباره جزئیات دستور رئیس‌جمهور درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی به معاون اول و نتیجه این دستور اظهار داشت: در نامه رئیس‌جمهور مهلت زمانی مشخص شده بود که از سوی معاون اول رعایت شد و مطالبی که باید درباره آن اظهار می‌شد به آقای روحانی تقدیم شده است. اقداماتی باید در ادامه صورت بگیرد که در حال انجام است و بزودی گزارش کاملی از این دستور‌العمل را به شما ارائه خواهم کرد.

منبع: وطن امروز

24 بهمن 1392