h صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده

صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده

صادرات روزانه ۷ میلیون متر مکعب گاز به عراق در اوایل سال ۹۳ آغاز و در مرحله نهایی از فاز اول حجم صادرات به ۴۰ میلیون متر مکعب می‌رسد.

به گزارش فارس با احداث خط لوله صادرات گاز به عراق این کشور پس از ترکیه دومین کشور واردکننده گاز ایران است.

براساس مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان ایران و عراق قرار است گاز ایران از دو مسیر کرمانشاه و خرمشهر به این کشور صادر شود به طوری که برای احداث خط لوله صادراتی گاز به بغداد و نیروگاه های المنصوره نیاز به احداث ۲۲۷ کیلومتر خط لوله در خاک ایران است که هم اکنون شرکت توسعه گاز ایران مشغول احداث این خط لوله است. قرار است گاز صادراتی عراق از فازهای گازی پارس جنوبی و از طریق خط لوله ششم سراسری تامین شود به طوری که این مسیر صادراتی به عنوان یک انشعاب از خط لوله ششم سراسری محسوب می شود.

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی گاز ایران قرار است فاز اول صادرات گاز به نیروگاه های بغداد و المنصوره با صادرات روزانه ۷ میلیون متر مکعب آغاز شود. در اولین مذاکرات صورت گرفته میان مسئولان وقت وزارت نفت ایران و عراق قرار بود صادرات گاز از فاز نخست روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب باشد، اما در مذاکرات بعدی حجم صادرات گاز در فاز نخست به ۴۰ میلیون متر مکعب در روز رسید.

با اجرایی شدن این قرارداد در فاز نخست به طور کامل ٣٠ تا ٣٥ درصد گاز مصرفی خانوارهای عراقی و ٦٥ تا ٧٠ درصد از برق بغداد با استفاده از گاز ایران تامین خواهد شد. به نظر می رسد تزریق اولین گاز صادراتی به عراق در اوایل سال ۹۳ صورت پذیرد و در نیمه اول سال آینده و با بهره برداری از فازهای گازی جدید پارس جنوبی روزانه تا ۴۰ میلیون متر مکعب گاز به نیروگاه های بغداد و المنصوره صادر شود.

این گزارش اضافه می کند فاز دوم صادرات گاز ایران به نیروگاه های بصره نیز قرار است با احداث ١٤٢ کیلومتر خط لوله انتقال گاز صورت پذیرد که به منظور تسریع در اجرای این پروژه، خط اضطراری به طول ٢٧ کیلومتر تعریف شده که با انعقاد این قرارداد، سفارش لوله های آن انجام خواهد شد.

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی گاز حجم صادرات گاز ایران به عراق در دو فاز به روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب می رسد که براساس قیمت تعیین شده سالانه ۱۷ میلیارد دلار درآمد برای ایران کسب خواهد شد.

23 بهمن 1392