h شهریه دانشگاه آزاد بازهم افزایش خواهد یافت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

شهریه دانشگاه آزاد بازهم افزایش خواهد یافت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,شهریه دانشگاه آزاد بازهم افزایش خواهد یافت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,شهریه دانشگاه آزاد بازهم افزایش خواهد یافت

شهریه دانشگاه آزاد بازهم افزایش خواهد یافت

سعید کاردار معاون دانشجویی دانشگاه آزاد در نشستی‌خبری به ارائه برنامه‌های این معاونت پرداخت و گفت: تغییر و به روزرسانی آئین‌نامه‌های مختلف دانشجویی مانند مشاوره، نقل و انتقال و ... در دستور کار این معاونت قرار دارد که برخی از آنان ابلاغ شده و برخی دیگر در آینده نزدیک ابلاغ می‌شود.

کاردار با بیان اینکه سیستم درخواست ریز نمرات از طریق تلفن همراه به زودی راه‌اندازی می‌شود، گفت: این سامانه در حال حاضر مراحل آزمایشی خود را طی می‌کند اما به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به وام تغذیه، اظهار داشت: وام تغذیه همانند وام وزارت علوم به دانشجویان مقاطع مختلف پرداخت می‌شود و دانشجویان می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیل نسبت به بازپرداخت آن اقدام کنند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع خلاقیت و کارآفرینی، افزود: با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با موسسه نگار نصر بسیج، وام سه میلیون تومانی به دانشجویان کارآفرین و خلاق تعلق می‌گیرد.

کاردار به موضوع نقل و انتقال اشاره کرد و اظهار داشت: در سال‌های اخیر درصد نادری از امور نقل و انتقال و میهمانی دانشجویان از طریق واسطه‌هایی صورت می‌گرفت که این رویه از این پس کاملا تغییر خواهد کرد و درخواست‌‌ها تنها از طریق سامانه نقل و انتقال ثبت و پیگیری می‌شود و در صورت اثبات وجود واسطه‌ها دانشجو به واحد مبدأ برگردانده می‌شود.

معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد پیرامون مشکلات نقل و انتقالات دانشجویان، گفت: جز بیماران خاص، فرزندان شهدا و جانبازان و اعضا هیئت‌علمی میهمان دائم دیگری نخواهیم داشت.

وی افزود: در آئین‌نامه جدید نقل و انتقال و میهمانی که به زودی ابلاغ می‌شود‌ دانشجویانی که میهمان می‌شوند، باید هزینه «شهریه ثابت» را در دانشگاه مبدأ و مقصد پرداخت کنند.

کاردار از راه‌اندازی سامانه کارت هوشمند دانشجویی به عنوان یکی از برنامه‌های میان‌مدت این معاونت خبر داد.

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به تاسیس کلینیک سلامت، گفت: این کلینیک به صورت بین‌المللی و جدید به دانشجویان خدمات مختلف پزشکی و روانشناسی ارائه می‌کند.

وی از راه‌اندازی سامانه‌ای به منظور پاسخ‌گویی به سوالات دانشجویان در آینده نزدیک خبر داد و گفت: برنامه بلندمدت ما این است که هر دانشجویی بتواند در شهر مدنظر خود(با توجه به تعدد رشته‌های بدون آزمون) درس بخواند و جابه‌جایی‌ها بدون دغدغه صورت گیرد.

کاردار با اشاره به فعالیت صندوق رفاه دانشجویان دانشگاه آزاد از سال 74 تاکنون، گفت: این صندوق تاکنون 1500 میلیارد تومان وام به دانشجویان پرداخت کرده و چهار میلیون و 700(هزار- نفر سال) تاکنون از این وام‌ها بهره‌مند شده‌اند.

وی افزود: صندوق رفاه وام‌های«کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت» را به دانشجویان پرداخت می‌کند و هیچ مشکلی برای ارائه وام کوتاه‌مدت به دانشجویان متقاضی ندارد.

کاردار با اشاره به مشکلات دانشجویان برای پرداخت شهریه، گفت:‌ در این خصوص دانشگاه آزاد 4 مقوله وام ایجاد کرده که صندوق رفاه دانشگاه آزاد در وام کوتاه‌مدت خود تا 50 درصد شهریه را پرداخت خواهد کرد و در خصوص دیگر وام‌‌ها بر مبنای اعتبارات تخصیص می‌یابد.

وی تاکید کرد: در یک ماه دیگر آئین‌نامه جدید نقل و انتقالات دانشجویان و میهمانی دائم نیز تدوین خواهد شد، چرا که ما معتقدیم هزینه دانشجوی انتقالی را باید خود فرد پرداخت کند. البته برای دانشجویانی که ازدواج می‌کنند از طریق یارانه فرهنگی این هزینه پرداخت خواهد شد.

کاردار در پاسخ به سوالی درباره افزایش شهریه دانشگاه آزاد، خاطرنشان کرد: میزان قطعی این افزایش هنوز مشخص نشده اما به طور قطع در سال آینده شهریه‌ها افزایش پیدا می‌کند و این مسئله از طریق معاونت محترم برنامه‌ریزی اعلام می‌ شود.

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد درباره میزان کمک هزینه ازدواج و مسکن به دانشجویان، گفت: میزان وام اجاره مسکن به دانشجویان متاهل 700 هزار تومان و دانشجویان مجرد 600 هزار تومان است.

وی افزود: میزان کمک هزینه ازدواج یک میلیون و 500 هزار تومان و کمک هزینه تحصیلی 600 هزار تومان است.

کاردار در پاسخ به سوالی درباره نحوه برخورد با جاعلان مدرک دانشگاه آزاد، گفت: در برنامه داریم که در اداره فارغ‌التحصیلان تمامی مدارک دانشگاه آزاد را از بدو تاسیس تا به امروز مورد بررسی قرار دهیم؛ مشابه کاری که درمورد کارت پایان خدمت یا معافیت انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه قطعا با جاعلان مدارک دانشگاهی برخورد خواهیم کرد، تصریح کرد: قبول داریم که جعل مدرک در رابطه با دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد، اما این مسئله در گذرنامه و شناسنامه هم دیده می‌شود؛ توصیه می‌کنیم افرادی که اقدام به جعل مدرک دانشگاه آزاد یا خرید آن کرده‌اند، خودشان را معرفی کنند؛‌ در غیر این صورت، با افراد متخلف در هر منصب و کسوتی که باشند، برخورد می‌کنیم.

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد افزود: اگر در اداره «کمیته انضباطی» دانشگاه آزاد، تک‌روی‌ها و افراطی‌گری‌هایی وجود داشت و کارهایی که قانونی نبوده، انجام می‌شده است؛‌ برنامه داریم که«سامانه جامع کمیته انضباطی» را راه‌اندازی کنیم تا از بروز این نوع مشکلات امتحانی جلوگیری شود. البته بنده اطمینان دارم که این مقوله در دانشگاه زیاد نیست.

کاردار درباره میزان سرانه هر دانشجو گفت: بودجه ورزش دانشجویان از 5 هزار تومان به 25 هزار تومان افزایش پیدا کرده که 50 درصد آن در اختیار واحد دانشگاهی، 12 درصد آن در اختیار استان و 38 درصد آن در اختیار ستاد قرار خواهد گرفت، بودجه فرهنگی نیز از 0/4 درصد به 3 درصد افزایش پیدا کرده است.

کاردار با اشاره به ایجاد اداره کارآفرینی و خلاقیت، گفت: برای مقوله کسب و کار دانشجو فکری نشده و استعداد آنان در دانشگاه شناخته نشده است.

وی با اشاره به تاسیس دفتر آینده‌پژوهی دانشجویی، اظهار داشت: نیاز دانشجویان بر حسب زمان تغییر می‌کند. به همین سبب با تاسیس این دفتر در نظر داریم نیازهای دانشجویان در آینده را پیش‌بینی کنیم و خود را برای آن زمان تجهیز کنیم.

کاردار هدف از تاسیس اداره برنامه‌ریزی و مکانیزاسیون را رصد عملکرد مدیران واحدهای دانشگاه آزاد در سراسر کشور دانست.

وی از متحدالشکل کردن بوفه‌ها و انتشارات در تمامی واحدها خبر داد.

15 بهمن 1392