h مردم سوئیس چگونه لباس های خود را می شویند/عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

مردم سوئیس چگونه لباس های خود را می شویند/عکس ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,مردم سوئیس چگونه لباس های خود را می شویند/عکس ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,مردم سوئیس چگونه لباس های خود را می شویند/عکس

مردم سوئیس چگونه لباس های خود را می شویند/عکس

مردم سوئیس چگونه لباس های خود را می شویند/عکس

در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا، مغازه هایی با تعداد زیادی ماشین لباسشویی وجود دارد که هر کس می تواند با انداختن سکه در آن ها، لباس های کثیف خود را بشوید و اصولا داشتن ماشین لباسشویی شخصی در خانه با توجه به هزینه های آن مقرون به صرفه و مرسوم نیست. در سوئیس که جزو کشورهای پیشرفته و با درآمد سرانه بالا قرار دارد نیز این مغازه ها به چشم می خورد. مشتریان این مغازه ها علاوه بر مسافرین، مهاجرین و دانشجویان، سایر شهروندان عادی سوئیسی نیز هستند که یا آنقدر درآمد ندارند که بتوانند یک ماشین لباسشویی بخرند و هزینه های آن را متقبل شوند و یا به دلیل مشغله زیاد، وقت استفاده و نگهداری از یک ماشین لباسشویی در خانه را ندارند.

 در این مغازه های رخت شویی کافی است هر چه رخت چرک دارید در یکی از ماشین‌های لباس‌شویی خالی کنید، شوینده را به آن ها اضافه کنید و یک سکه هم در شیار کوچک کنار آن بیندازید و منتظر شوید تا لباس‌های شسته‌شده‌تان را تحویل بگیرید.

یک دلیل منحصر به فرد هم برای مراجعه به این مغازه ها وجود دارد: لحاف‌های بزرگ. همین باعث می‌شود اغلب مردم دست‌کم سالی دو بار به مغازه‌های رخت‌شویی مراجعه کنند. علاوه بر مهاجران و مسافرانی که به این کشور می آیند، دسته دیگری از مشتریان این مغازه‌ها هم دانشجویانی هستند که در خوابگاه و به دور از خانواده زندگی می‌کنند و برای شستشوی لباس‌های خود اغلب چاره‌ای جز مراجعه به همین مغازه‌ها ندارند.

البته طی سال های اخیر، ماشین‌های لباسشویی خانگی رواج بیشتری پیدا کرده است و از سوی دیگر هزینه‌های نگه‌داری و تعمیر ماشین‌های صنعتی شستشو نیز افزایش یافته است و به همین دلیل مغازه‌های رخت‌شویی محبوبیت گذشته خود را تا اندازه‌ای از دست داده اند و تعداد آن ها در جامعه امروز سوئیس کاهش پیدا کرده است.

بسیاری از مردم سوئیس ترجیح میدهند بجای تقبل هزینه های خرید و نگهداری ماشین لباسشویی شخصی، از این خدمات استفاده کنند.

یکی از دلایل رواج این مراکز، نداشتن توجیه اقتصادی خرید و نگهداری ماشین لباسشویی شخصی برای افراد مجرد و حتی زوج های جوان است.

15 بهمن 1392