h نخستین‌ورود دولت به زندگی خصوصی‌مردم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

نخستین‌ورود دولت به زندگی خصوصی‌مردم ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,نخستین‌ورود دولت به زندگی خصوصی‌مردم ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,نخستین‌ورود دولت به زندگی خصوصی‌مردم

نخستین‌ورود دولت به زندگی خصوصی‌مردم

به گزارش مشرق، پاییز امسال که فرا رسید، مباحث یارانه‌ای در سراسر کشور با محوریت حذف چند دهک درآمدی از دریافت مستقیم یارانه نقدی در محافل رسمی و غیررسمی داغ شده بود و طیف‌های مختلف کارشناسی و سازمان‌ها و نهادهای مختلف پیشنهادهای متفاوتی ارائه می‌کردند.

دولت یازدهم هم که در ماه‌های آغازین فعالیت به سر می‌برد، کارگروه‌های مختلف درباره هدفمندی یارانه‌ها تشکیل داد و وزارت تعان کار و رفاه اجتماعی به طور رسمی مامور شناسایی اقشار آسیب‌پذیر برای دریافت یارانه شد.

این مباحث در روزها و هفته‌ها ادامه یافت تا اینکه دولت تدبیر و امید با محوریت حسن روحانی به طور رسمی اعلام کرد که این دولت قصد ندارد به زندگی خصوصی مردم ورود کند و حساب‌ها و سایر مسایل ورود پیدا کند تا آنان را از دریافت یارانه حذف کند.

این اظهارات به شکل گسترده در رسانه‌ها انعکاس یافت و برخی از این موضع دولت حمایت کردند و برخی هم انتقاد؛ اما امروز اتفاق دیگری افتاده است که شاید آن اظهارات را تحت شعاع خود قرار دهد.

دولت یازدهم از همان ماه‌های ابتدای فعالیت خود تصمیم گرفته است که سبد کالایی به مردم بدهد؛ حتی مصوبه از تصویب گذارد و به طور رسمی اعلام کرد که علاوه بر کلیه شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان و دانشجویان متأهل و طلاب، سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، کلیه کارگران تحت پوشش تامین اجتماعی، این سبد کالایی ( امسال در دو نوبت و سال آینده در چهار نوبت) را می‌گیرند.

در این میان، وزارت صعت، معدن و تجارت ناگهان مصوبه دولت را بازنگری‌ می‌کند و شروط جدیدی به آن می‌افزاید؛ شروطی که در واقع نخستین ورود به زندگی خصوصی مردم تحلیل می‌شود. در این باره به طور مشخص شرط شده است که کارگران و بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی، این سبد کالا را فقط با حقوق دریافتی زیر 500 هزار تومان، می‌گیرند.

اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت دانسته یا ندانسته گام به زندگی خصوصی مردم ( کنکاش در دریافتی حقوق کارگران و بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی) برداشته، کاری نداریم، اما این اقدام با رویکرد دولت تدبیر و امید با محوریت حسن روحانی - بنابراظهارات مطرح شده آنان در رسانه‌ها- متناقض است.

اگر آن اظهارات رئیس جمهور در چند ماه قبل ( دولت قصد ندارد به زندگی خصوصی مردم ورود کند و به حساب‌ها و سایر مسایل ورود پیدا کند تا آنان را از دریافت یارانه حذف کند) را ملاک و محور قرار دهیم، باید در روزهای آینده منتظر دستور ویژه حسن روحانی باشیم تا تصمیم ناگهانی وزارت صنعت، معدن و تجارت را تغییر دهد؛ تصمیمی که نشان از تدبیر نمی‌دهد و فقط خانوار میلیون‌ها کارگر و بازنشسته تحت پوشش تامین اجتماعی را نگران می‌کند.

پس نگذاریم آن اتفاقی که درباره خوشه سومی‌ها در گذشته در کشور افتاد و میلیون‌ها ایرانی را نگران کرد، دوباره با تصمیمات نسنجیده و به دور از تدبیر در دولت یازدهم در کشور بیفتد. منبع: مهر

13 بهمن 1392