h ایران چقدر سادات دارد؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ایران چقدر سادات دارد؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ایران چقدر سادات دارد؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ایران چقدر سادات دارد؟

ایران چقدر سادات دارد؟

به گزارش ظهور12، محسن کرمی ساعتی پیش در چهارمین همایش مسئولان امور ایثارگران سازمان ثبت احوال کشور که در این شهر در حال برگزاری است، اظهار داشت: برگزاری این همایش‌ها نگاه ایثارگری را تقویت نمی‌کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر ۹۷ درصد وقایع تولد و ۹۵ درصد از وقایع فوتی در کشور در مهلت قانونی و تعریف شده به ثبت می‌رسد، اضافه کرد: این سطح پوشش حتی در مقایسه و تطبیق با کشورهای دیگر نیز رقم قابل قبولی است.

معاون امور ثبتی ثبت احوال کشور با بیان اینکه دستاوردهای خوبی در عرصه ثبت به موقع وقایع حیاتی در کشور حاصل شده است، اضافه کرد: در حال حاضر شبکه اعلان ثبت وقایع کشور که متشکل از ثبت یاران است به حدود ۴۰ هزار نفر رسیده است.

کرمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه یکی از وظائف ثبت احوال صدور اسناد هویتی و هویت بخشی به جامعه است، افزود: ثبت احوال با هدف جلوگیری از جعل و بهبود خدمات به صدور شناسنامه‌های مکانیزه و آرشیو الکترونیکی روی آورده است. وی در این راستا گفت: از همین رو از ابتدای سال ۹۲ تمامی شناسنامه‌های مکانیزه تحت وب صادر و اطلاعات این شناسنامه‌ها از پایگاه‌ داده‌های جمعیتی گرفته می‌شود.

کرمی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: رصد کردن جمعیت مکان محور با هدف سنجش میزان مهاجرت در بین شهرها و استان‌ها نیز از اهمیت بالایی در اهداف ثبت احوال برخوردار است. نمی‌توان بدون داشتن آمار و برنامه، شهرها را آنطور که مناسب است مدیریت و برنامه ریزی کرد از همین رو وجود آمار مهاجرتی می‌تواند کمک شایانی به این مبحث داشته باشد.

کرمی گفت: همچنین با هدف دسترسی آسان‌تر و سریع تر ایرانیان در داخل و خارج از کشور، ثبت احوال به آرشیو الکترونیکی ۱۲۶ سند هویتی موجود خود اقدام کرده است. وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های ایثارگران در زمان پس از جنگ در کشور و نقش شهدا اضافه کرد: شهدا در واقع بهترین راه و روش را برای رسیدن به کمال و قرب الهی انتخاب کردند.

کرمی گفت: مسئولان و دست اندرکاران و به ویژه ایثارگران شاغل در ادارات و سایر حوزه‌ها که راه خدمت به مردم را در پیش گرفته‌اند که نیز مطمئنا به حدی از کمال و معنویت رسیده‌اند که آرامش را تجربه کرده‌اند. معاون سازمان ثبت احوال کشور در این بخش از سخنان خود از صدور شناسنامه نمادین برای شهدا خبر داد و گفت: این طرح آستانه اجرا قرار دارد که با فراهم سازی نرم افزارهای مورد نیاز این شناسنامه‌ها به زودی و تحت وب صادر خواهد شد.

کرمی ‌با اشاره به دیگر فعالیت‌های فرهنگی ثبت احوال ادامه داد: نخستین همایش سادات طی سال گذشته در قم برگزار شد و ثبت احوال به دنبال برگزار کردن همایش دیگر با عنوان سادات است چراکه این سازمان بهترین آمار را از سادات کشور دارد.

وی در عین حال افزود: علی‌رغم اینکه آمار خوبی که ثبت احوال از سادات در اختیار دارد اما بر این عقیده‌ایم که در کشور بیشتر از رقم ۶.۵ میلیون سید که تاکنون سید بودن آنها احراز شده است سادات داریم، چراکه پسوندهایی همانند "میر" و سایر القابی که در برخی از مناطق نیز برای این قشر به کار می‌رود باید مورد احتساب قرار گیرد. منبع: فارس Bookmark and Share

11 بهمن 1392