h یا حزب‌الله را رها کنید، یا مرگ را به جان بخرید! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

یا حزب‌الله را رها کنید، یا مرگ را به جان بخرید! ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,یا حزب‌الله را رها کنید، یا مرگ را به جان بخرید! ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,یا حزب‌الله را رها کنید، یا مرگ را به جان بخرید!

یا حزب‌الله را رها کنید، یا مرگ را به جان بخرید!

جنگ روانی، ارعاب و تهدید به منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی طرف مقابل، همیشه یک پای ثابت نبردهای کلاسیک و ‌مدرن بوده است. در این میان، وقتی پای رژیم اسرائیل و ناکامی‌های همیشگی این رژیم در مقابل حزب‌الله لبنان به میان بیاید، این نوع از جنگ شاید به تنها ابزار موجود و قابل استفاده تبدیل شود؛ ‌امری ‌که به تازگی در تهدیدات این رژیم علیه مردم لبنان نمود یافته است.

به گزارش «تابناک»، مقامات ارتش رژیم اسرائیل ساعاتی پیش در اظهاراتی تهدیدآمیز، حزب‌الله را متهم کردند که هزاران پایگاه موشکی خود را در مناطق مسکونی لبنان ساخته‌اند و تهدید کردند با هر گونه درگیری آتی میان حزب‌الله و رژیم اسرائیل، این پایگاه‌ها از سوی این رژیم مورد حمله قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری «رویترز» ضمن انتشار این خبر می‌نویسد، چنین تهدید آشکاری که از سوی «امیر اِشل»، فرمانده نیروی هوایی رژیم اسرائیل مطرح شده، احتمالاً بخشی از تلاش این رژیم برای آماده‌سازی افکار عمومی جهانی در توجیه کشتار گسترده مردم عادی در درگیری‌های آتی با حزب‌الله است.

رژیم اسرائیل می‌گوید، حزب‌الله با دریافت سامانه‌های پیشرفته موشکی از ایران و سوریه، توانسته در برابر تجهیزات نظامی این رژیم مقاومت کند که جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ نمونه‌ای از آن است.

اشل در سخنان خود با بیان اینکه پایگاه‌های موشکی حزب‌الله در بیروت، دره بکا و جنوب لبنان قرار دارند، اظهار داشت‌: «ما ناچار خواهیم بود به شیوه‌ای تهاجمی با هزاران پایگاه حزب‌الله که دولت اسرائیل و امنیت داخلی ما را تهدید می‌کند، مقابله کنیم».

دیگر مقامات اسرائیلی نیز به تازگی در‌‌ اظهاراتی مدعی شده‌اند، حزب‌الله از منازل مسکونی در حکم انبارهای موشک ‌یا سنگرهای تسلیحاتی استفاده می‌کند. اشل پا را از این هم فرا‌تر گذاشته و مدعی شده، گاهی حزب‌الله همه طبقات یک ساختمانی را مهر و موم می‌کند تا در زمان نبرد، از آنها استفاده کند.

اشل به همین بهانه به سادگی درباره احتمال گرفتن جان هزاران ‌غیرنظامی بی‌گناه لبنانی سخن گفته و اظهار داشته: «این جایی است که جنگ در آن اتفاق خواهد افتاد. این جایی است که ما برای متوقف کردن آن و پیروزی، باید در آن بجنگیم. هر کسی که در این پایگاه‌ها باشد، به سادگی هدف قرار گرفته و جانش در خطر خواهد بود و هر کسی هم که از آن‌ها خارج شود، زنده خواهد ماند».

گفتنی است، پیش از این، موشه یعالون، وزیر جنگ رژیم اسرائیل نیز در اظهاراتی مدعی شده بود حزب‌الله اکنون نزدیک صد ‌هزار موشک و راکت‌ دارد. وی همچنین سال گذشته با نشان دادن نقشه‌ای به ‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که ادعا می‌شد پایگاه‌های موشکی حزب‌الله در مناطق روستایی جنوب لبنان را نشان می‌دهد، تلاش کرد تا به توجیه تلفات بالای غیرنظامی در درگیری‌های احتمالی آتی بپردازد.

اکنون نیز اشل با اشاره به شکست رژیم اسرائیل از حزب‌الله در نبرد سال ۲۰۰۶، مدعی شده اسرائیل اکنون ده‌ها بار قوی‌تر از حزب‌الله و بسیار قوی‌تر از آن زمان شده است.

به هر حال، آنچه مشخص است، مقامات رژیم اسرائیل این بار نیز همچون همیشه خود و بر خلاف همه رویه‌های حقوقی و قانونی بین‌المللی، تهدیدی مستقیم و آشکار را علیه یک کشور مستقل مطرح کرده و حتی به سادگی از احتمال کشته شدن هزاران غیرنظامی بی‌گناه در کشور مذکور سخن می‌گویند.

به نظر می‌رسد، مهم‌ترین هدف این رژیم در اوضاع کنونی، تأثیرگذاری بر افکار عمومی داخل لبنان و تلاش برای ضربه زدن به جایگاه حزب‌الله، از طریق تهدیدآمیز نشان دادن ماهیت این سازمان باشد؛ به عبارت دیگر، دستگاه تبلیغاتی رژیم اسرائیل تلاش دارد، چنین به مردم لبنان القا کند که یا با حزب‌الله باشید و خطر مرگ را به جان بخرید و یا با فاصله گرفتن از این سازمان، زندگی خود را تضمین کنید.

این مسأله اتفاقاً بیش از هر چیز بیانگر آن است که بر خلاف ادعای مقامات اسرائیلی، توانایی‌های نظامی رژیم اسرائیل هنوز هم در مقابل شیوه‌های جنگ چریکی و دیگر قابلیت‌های حزب‌الله و از همه مهم‌تر، پشتوانه مردمی این سازمان ناتوان است و مقامات اسرائیلی تنها راه مبارزه با حزب‌الله در شرایط کنونی را تلاش برای ضربه زدن به همین پایگاه مردمی یافته‌اند؛ امری که البته در سال‌ها، هرگز نتوانسته‌اند در آن موفقیتی حاصل کنند.

10 بهمن 1392