h صدور مجوز واردات بادام زمینی از چین و هندوستان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

صدور مجوز واردات بادام زمینی از چین و هندوستان,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,صدور مجوز واردات بادام زمینی از چین و هندوستان,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,صدور مجوز واردات بادام زمینی از چین و هندوستان

صدور مجوز واردات بادام زمینی از چین و هندوستان

صدور مجوز واردات بادام زمینی از چین و هندوستان

بیشترین مناطقی در کشور که بادام زمینی در آنها کشت می شود، شمال ایران است که بر اساس آمارها، شهرستان آستانه اشرفیه با سطح زیرکشت 2 هزار و 507 هکتار و تولید 80 درصد بادام زمینی، عمده‌‏ترین مرکز تولید بادام زمینی در کشور است.

به گزارش صبحانه، از سالها قبل مهمترین اقلام صادرات غیر نفتی کشورمان محصولاتی چون لبنیات ، خشکبار و فرش بوده اما اعمال برخی سیاست های غلط در این زمینه باعث شده آنچنان که باید، ایران نتواند نام درخشان خود را در محصولات فوق، همراه با عرضه کافی و سودآوری ارزی همراه سازد.
یکی از این اقلام مهم که در هجوم واردات طی سالهای گذشته، جایگاه خود را از دست داده خشکبار است به گونه ای که بر اساس اعلام اتحادیه آجیل و خشکبار، واردات بیش از اندازه برخی اقلام خشکبار مانند تخمه آفتابگردان و بادام زمینی از خارج، در حال از بین بردن محصولات داخلی است و اگر قرار باشد همین طور ادامه یابد دیگر شاهد کشت محصولاتی مانند بادام زمینی نخواهیم بود چراکه هم اکنون 90 درصد بادام زمینی و تخمه آفتابگردان کشور وارداتی است.
بیشترین مناطقی در کشور که بادام زمینی در آنها کشت می شود، شمال ایران است که بر اساس آمارها، شهرستان آستانه اشرفیه با سطح زیرکشت 2 هزار و 507 هکتار و تولید 80 درصد بادام زمینی، عمده‌‏ترین مرکز تولید بادام زمینی در کشور است که میزان تولید غلاف خشک آن قریب به 9 هزار تن می رسد. البته سطح زیرکشت این محصول در استان گیلان 2 هزار و 800 هکتار و میزان تولید غلاف خشک آن قریب به 10 هزار تن است.
نوع کشت بادام زمینی به صورت کپه‏‌ای، دستی و دیم بوده و در هر کپه 2 تا 3 عدد بذر کاشته شده و بذرکاری بطور معمول در هفته اول اردیبهشت تا حداکثر 10 خرداد هر سال انجام می‌‏شود‌.
اما طبق معمول هر ساله و در حوالی ایام عید، تلاش ها و اقدامات برای واردات خشکبار از خارج کشور اوج می گیرد و بادام زمینی هم جزء این محصولات است و علی رغم تلاش و تاکید تولیدکنندگان داخلی، این محصول از کشورهایی مانند چین وارد ایران می شود.
بررسی های صبحانه نشان می دهد بر اساس مجوزی که نهادهای مسئول دولتی صادر کرده اند، مجوز واردات بادام با پوست سخت از کشورهای چین و هندوستان صادر شده است و این محصول پس از چک شدن توسط کارشناسان، می تواند وارد بازار ایران شود.
در این مجوز صادره، مواردی چون اخذ گواهی بهداشت گیاهی معتبر از وزارت کشاورزی کشور مبدا و خاک زدایی و بو زدایی شدن مورد تاکید قرار گرفته و با این حساب، اگرچه اکنون نیز این نوع بادام ها در بازار یافت می شوند اما با صدور این ابلاغیه جدید، چه اتفاقی در بازار خشکبار کشور در حوالی نوروز می افتد و امثال این مجوزها با تولیدکنندگان داخلی چه خواهند کرد؟
10 بهمن 1392