h وضعیت نامناسب دختران و زنان آواره سوری در ترکیه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

وضعیت نامناسب دختران و زنان آواره سوری در ترکیه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,وضعیت نامناسب دختران و زنان آواره سوری در ترکیه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,وضعیت نامناسب دختران و زنان آواره سوری در ترکیه

وضعیت نامناسب دختران و زنان آواره سوری در ترکیه

در میان آوارگان سوری که از بیم جان، به کشورهای همسایه پناه بردند، زنان، آسیب پذیرترین قشر هستند که در معرض انواع سوء استفاده ها و تن دادن به ازدواج های اجباری به سبب نیاز و تنگدستی قرار گرفتند. به گزارش شبکه العالم، ترکیه نخستین کشوری بود که حتی قبل از آن که آواره ای از سوریه به آن پناه ببرد، اردوگاه هایی برای استقبال از آنان تشکیل داد.

روزنامه "ملیت" چاپ ترکیه، روز گذشته در گزارشی درباره وضع زنان آواره سوریه، به بررسی شرایط برخی از آنان در مناطق جنوب شرقی ترکیه به ویژه منطقه اسکندرون (هاتای) پرداخت.

به نوشته این روزنامه، پیش از بروز بحران در سوریه، مردان سوری به ازدواج با زنان سوری علاقمند بودند و عروس سوری، گزینه ای "مطلوب و مرغوب" برای دامادهای ترک محسوب می شد. اما با ظهور پدیده هایی نظیر فتواهای جهاد نکاح و آواره شدن زنان سوری، از ارج و قرب زن سوری در ترکیه کاسته شد به طوری که مردان ترک، تنها به عنوان زن دوم و سوم، در پی ازدواج با زنان سوری بر می آیند.

برپایه این گزارش، کاهش هزینه ازدواج با زنان سوری، یکی از مسائل مطرح در این مجال است. در حالی که ازدواج با یک زن سوری، پیش از بحران سوریه، دستکم 1500 تا 7000 دلار برای داماد ترکیه ای هزینه داشت، پس از بروز بحران در سوریه، این هزینه به کمتر از 1000 دلار کاهش یافت که این مبلغ هم بر اساس سن و زیبایی زن، کم و زیاد می شود. این در حالی است که سن ازدواج زنان سوری نیز به 14 تا 15 سال کاهش یافت.

به نوشته این روزنامه، از آن جا که اکثر سوری ها، قادر به پرداخت اجاره بهای مسکن که تقریبا بالغ بر 400 دلار است، نیستند، در چنین شرایطی، مستاجر، به موجر پیشنهاد می کند، در ازای اجاره مسکن، با دختر جوانش ازدواج کند.

آمار رسمی شمار آوارگان سوری در ترکیه بالغ بر 577 هزار نفر اعلام شده است، اما آمار غیررسمی از وجود بیش از یک میلیون آواره در ترکیه خبر می دهد، اکثر این افراد، خارج از اردوگاه های رسمی به سر می برند و هیچ گونه اوراق هویت و مدارکی در اختیار ندارند. بر اساس قانون ترکیه، این افراد "مهمان" خوانده می شوند. اکثر این افراد در ساختمان های نیمه کاره و کارگاه ها به سر می برند.

روزنامه ملیت تاکید می کند که مساله ازدواج با زنان سوری به به تجارت تبدیل شده است، یکی از شاهدانی که با روزنامه ملیت گفت وگو کرده است، خاطر نشان می کند که در ترکیه، معمولا یکی از زنان دوم یا سوم مردها، زنی سوری است. اما سئوال این است که مردان حدود شصت ساله چه بهره ای از ازدواج با دختری زیر بیست سال می برد؟

ارزیابی های روزنامه ملیت حاکی از آن است که حدود 90 درصد از مردان ترکیه، به دروغ به زنان سوری می گویند که قصد ازدواج دارند و معمولا تنها به قصد وقت گذرانی، زنان سوری را گرفتار می کنند.

یک زن 23 ساله سوری در این خصوص گفت: یک مرد 55 ساله ترک از او برای ازدواج خواستگاری و ادعا کرد که مجرد است، من به سبب تنگدستی و نداشتن سرپناهی برای ماندن، با او ازدواج کردم، اما بعد از ازدواج متوجه شدم که او متاهل است و چهار فرزند دارد.

در این گزارش تاکید شده است که بسیاری از زنان سوری که در اردوگاه ها و خارج از آن به سر می برند، مورد تعرض و تجاوز و خشونت های جنسی قرار می گیرند.

از سوی دیگر، آمار موجود حاکی از آن است که در مدت دو سال و نیم گذشته، هزاران کودک در اردوگاه های سوری به دنیا آمده اند.

8 بهمن 1392