h کاسب باید از چه کارهایی دوری کند؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کاسب باید از چه کارهایی دوری کند؟ ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کاسب باید از چه کارهایی دوری کند؟ ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کاسب باید از چه کارهایی دوری کند؟

کاسب باید از چه کارهایی دوری کند؟

در دین اسلام تجارت و کسب و کار بر پایه معنویت و فضیلت بوده و به تاجر تاکید شده است که از روی عدل و انصاف رفتار کند، زیرا هدف از تجارت فراهم ساختن وسائل رفاه عمومی در جامعه بشری است.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسلام، مصالح و آسایش مردم را در اولویت قرار داده برای اینکه روابط اقتصادی نیز همانند روابط اجتماعی با صداقت و راستی و از روی عدالت و رضایت انجام پذیرد و مصالح فردی و اجتماعی تأمین گردد و نیز از هر گونه هرج و مرج و اختلاف جلوگیری شود و مردم در تمام عرصه‌های زندگی از جمله معاملات با خیال راحت و خوشی و خرّمی و آرامش زندگی کنند، در زمینه تجارت و معاملات نیز احکام و قوانینی مقرر داشته است تا با اجرای آن‌ها بتوانند زندگی سالم و خداپسندانه‌ای داشته باشند.

بزرگان دینی ما ویژگی‌هایی را برای یک تاجر برشمرده‌اند. به عنوان مثال پیامبر خدا(ص) در حدیثی می‌فرمایند: "کاسب درستکارِ راستگوی مسلمان، در قیامت با شهیدان است1".

آن حضرت همچنین فرمودند: "کاسب راستگو در روز قیامت زیر سایه عرش است2".

در کنار این ویژگی‌ها، تاجر در کسب و کار خود باید از برخی کارها پرهیز کند. بنابراین رسول خدا(ص) می‌فرمایند: "کسی که خرید و فروش می‌کند باید از پنج کار دوری ورزد وگرنه نباید خرید و فروش کند: ربا، سوگند، پوشاندن عیب کالا، تعریف و تبلیغ در موقع فروش و بدگویی از کالا در موقع خرید آن3".

امام صادق(ع) نیز در این باره فرمودند: "هر کس بخواهد تجارت کند باید احکام دین خود را بیاموزد تا حلال را از حرام بازشناسند، کسی که احکام دین خود را نیاموزد و تجارت کند در کام شبهات فرو غلتد4".

همچنین از پیامبر اعظم(ص) سؤال شد: محبوب‌ترین مردم پیش خدا چه کسی است؟ آن حضرت فرمودند: "کسی که بیشترین سود و خدمت را به مردم ارائه دهد". بنابراین در معاملات باید به فکر رساندن سود بیشتر به دیگران بود، نه اینکه انسان فقط به فکر سود خود باشد.

منابع احادیث:

1- کنزالعمال: 9216 منتخب میزان الحکمة: 90

2- کنزالعمال: 9218 منتخب میزان الحکمة: 90

3- بحار الأنوار: 103 / 95 / 18 منتخب میزان الحکمة: 88

4- وسائل الشیعة: 12 / 283 / 4 منتخب میزان الحکمة: 90

6 بهمن 1392