h توضیحات مدیرعامل آتش نشانی تهران درباره آتش سوزی خیابان جمهوری - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

توضیحات مدیرعامل آتش نشانی تهران درباره آتش سوزی خیابان جمهوری ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,توضیحات مدیرعامل آتش نشانی تهران درباره آتش سوزی خیابان جمهوری ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,توضیحات مدیرعامل آتش نشانی تهران درباره آتش سوزی خیابان جمهوری

توضیحات مدیرعامل آتش نشانی تهران درباره آتش سوزی خیابان جمهوری

به گزارش ظهور12 به نقل از مهر ،رضا خوشزاد مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران به همراه فتح الله تیموری معاون عملیات این سازمان شامگاه پنج شنبه با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری جزئیات حادثه روز یکشنبه در خیابان جمهوری و مرگ دو زن در جریان آتش سوزی کارگاه خیاطی را تشریح کردند.

وی با اعلام تسلیت و ابراز همدردی با خانواده های حق نظری و فروتن در مورد این حادثه گفت:آتش نشانان شیرین ترین لحظات زندگیشان نجات دادند افراد و تلخ ترین لحظات زمان مرگ هموطنان است. اکنون آتش نشانان تهران به خاطر این مسئله روحشان مرده و جسمشان کار می کند. این مساله نادر است و سوابق آتش نشانان و فداکاری آنها این امر را نشان داده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی ادامه داد:حادثه در یک مجتمع تجاری مسکونی و اداری رخ داده است که 35 سال از ساخت آن می گذرد. ساخنمان های ترکیبی از نظر ما پرخطر محسوب می شوند. این در حالی است که این ساختمان ها باید راه خروج اضطراری داشته باشند که متاسفانه این ساختمان فاقد راه خروج اضطراری بود.

به گفته خوشزاد، کانون حریق پشت در کارگاه در طبقه چهارم ساختمان رخ داده و 7 نفر در کارگاه گرفتار بودند. در پاگرد طبقه چهارم تا پشت بام مملو از کالا بود که امکان خروج را سخت کرده بود. این در حالی است که در راهروی طبقه سوم نیز پشم شیشه قرار داشت.

وی با اشاره به اولین تماس افزود: نخستین تماس همزمان با مشاهده مقداری دود از پشت بام برقرار شد و پس از آن تماس های متعددی با سازمان برقرار شد. براساس منشور اخلاقی آتش نشانان سعی می کنند در کمتر از 45 ثانیه پس از اعلام حادثه از ایستگاه خارج شوند. در این حادثه اولین ایستگاه 3 دقیقه و دو ثانیه بعد از تماس اول در محل حاضر شد که این زمان براساس نرم های موجود خوب است.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران با انتقاد از برخی سایت ها گفت:برخی رسانه ها اعلام کردند که فیلم آویزان بودن زن دوم از پنجره بیش از پنج دقیقه است در حالی که براساس فیلم موجود تمام حادثه در 2 دقیقه و 28 ثانیه رخ داده است. باید بررسی شود یکی از افراد جانباخته چرا دست به چنین ریسکی زده است. در فضایی که این فرد حضور داشت 5 نفر دیگر نجات پیدا کردند. ضمن اینکه در بررسی ها مشخص شد تمام وسایل موجود در ساختمان از جمله چرخ خیاطی و دوک های نخ سالم بودند.

خوشزاد با اعلام اینکه به نظر می رسد نفر دوم قصد داشته با استفاده از کامپوزیت نما خود را به خیابان برساند، تاکید کرد: پس از اینکه نردبام اول دچار نقص فنی شد این فرد هنوز در ساختمان حضور داشت. نردبام دوم نیز یک دقیقه بعد از ایستگاه 18 راهی محل حادثه شد. اگر نفر دوم 15 ثانیه دیگر طاقت می آورد و کامپوزیت زیر پایش نمی شکست این فرد جانش را از دست نمی داد. آتش نشانان در 95 ثانیه با استفاده از نردبام توانستند پنج نفر را نجات دهند.

وی گفت:ما مستنداتی داریم که در کشورهایی همچون آلمان انگلیس و لهستان نیز در صحنه عملیات نردبام باز نشده است.

خوشزاد در پایان از همکارانش در سازمان آتش نشانی تهران خواست بیش از گذشته و به جدیت به تلاش خود ادامه دهند.

30 هزار عملیات در سال

فتح الله تیموری ، معاون عملیات سازمان آتش نشانی تهران نیز با تسلیت به خانواده قربانیان این حادثه گفت: طی سال 30 هزار ماموریت اطفای حریق و حادثه در تهران از سوی آتش نشانان انجام می شود که تمام تلاش آتش نشانان برای نجات جان شهروندان در این عملیات ها است.

وی درباره حادثه خیابان جمهوری نیز گفت: اولین تماس درباره مشاهده دود از پشت بام با سازمان آتش نشانی گرفته شد. پس از آن پنج تماس دیگر گرفته شد که در آخرین تماس اعلام شد، افرادی در داخل کارگاه محبوس شده اند.حتی در برخی تماس ها اعلام شد آتش خاموش شده است. نخستین ایستگاه پس از سه دقیقه خود را به محل حادثه رساند و در ادامه آتش نشانان چهار ایستگاه همراه یک گروه نجات ، تشک نجات و نردبام در محل حاضر شدند.

معاون عملیات آتش نشانی تهران ادامه داد: نخستین ایستگاه که به محل می رسد مقداری دود و شعله در طبقه چهارم دیده می شد. نیروها از راه پله وارد ساختمان شدند که نخستین زن از طبقه چهارم بالای همکف به پائین پرت شد.در ابتدا فردی لبه پنجره نبود. نردبام اول که به محل رسید به دلیل اینکه سیستم آن خارجی و حساس است و لایل فنی عملیاتی نشد. این دستگاهها هر روز ساعت هفت صبح هنگام تحویل شیفت کنترل می شوند.

وی افزود: پس از اینکه نردبام اول عملیاتی نشد، درخواست نردبام دوم شد. تا این لحظه هنوز کسی در مقابل پنجره نبود. آتش نشانان با سه نازل شروع به آب پاشی کردند. ناگهان خانمی از پنجره خارج شده و لبه پنجره ایستاد. مرد جوانی نیز لبه پنجره نشسته و با او صحبت می کرد. همکاران ما از آن زن خواستند برود داخل. این زن حدود 2 دقیقه و 28 ثانیه لب پنجره بود که 15 ثانیه بعد از سقوط وی نردبام به مقابل پنجره رسید.در این عملیات زن 70 ساله ای که بیماری قلبی داشت نجات یافت.

4 بهمن 1392