h خواسته تأمل برانگیز آمریکا از ایران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خواسته تأمل برانگیز آمریکا از ایران ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خواسته تأمل برانگیز آمریکا از ایران ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خواسته تأمل برانگیز آمریکا از ایران

خواسته تأمل برانگیز آمریکا از ایران

به گزارش ظهور12به نقل از فارس، «جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید روز پنج‌شنبه مدعی شد که ایران در توافق نهایی باید بخش مهمی از زیرساخت‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد.

وی که در نشست خبری هفتگی در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران که گفته است تهران هیچ‌یک از سانتریفیوژ‌های خود را اسقاط نمی‌کند، گفت برچیده شدن تأسیسات در توافق جامع پاسخ داده می‌شود و ایران در این توافق باید «بخش قابل‌ملاحظه‌ای» از زیرساخت‌های هسته‌ای خود را برچیند.

کارنی همچنین در مورد احتمال دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران طی 6 ماهه آینده، گفت: «تا زمان رسیدن به راهکار جامع، نقض تحریم‌های کنونی را دیگر مثل گذشته تحمل نمی‌کنیم.»

ایران و گروه موسوم به 1+5 اوایل آذر به توافقی اولیه دست یافتند که طرفین را طی 6 ماه آینده به تعهداتی ملزم کرده و فضای لازم برای مذاکره جهت راهکار جامع را ایجاد می‌کند. گفته می‌شود گفت‌وگوها برای رسیدن به راهکار جامع اواسط ماه فوریه (اواخر بهمن) آغاز می‌شود.

4 بهمن 1392