h واردات جسد به کشور! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

واردات جسد به کشور!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,واردات جسد به کشور!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,واردات جسد به کشور!

واردات جسد به کشور!

احمد شجاعی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره کمبود اجساد برای فعالیت‌های آناتومی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و سرنوشت توافقنامه سازمان پزشکی قانونی در زمان وزیر اسبق بهداشت برای استفاده از روش‌های نوین در زمینه آناتومی اظهار داشت: این توافقنامه ادامه پیدا نکرد، ولی زمینه آن در وزارت بهداشت مهیا است، به هر حال وزارت بهداشت به دلیل فشارها و فعالیت‌های بسیار زیادی که دارد کمتر می‌رسد که به تمام این مسائل بپردازد.

وی ادامه داد: در رشته پزشکی یکی از واحدهای درسی، بحث آناتومی تشریح است تا دانشجویان بعدها بتوانند در زمینه جراحی‌ها و آسیب شناسی‌ها اقدام کنند که بسیار نیز موثر است و وسیله آموزشی به حساب می‌آید، قبل از انقلاب به روش‌های اجساد تهیه شده بود ولی بعد از انقلاب، تهیه اجساد بسیار محدود شد و در حال حاضر سازمان پزشکی قانونی مسئولیت مستقیمی ندارد و اگر کاری از دست ما بر بیایید در راستای کمک به وزارت بهداشت است و آن را نیز در حال انجام هستیم.

شجاعی افزود: امروزه در کشور ما، کسانی که داوطلبانه اجساد خود را اهدا کنند کم است، البته وجود دارد اما محدود است و این تعداد پاسخگویی آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیست. لذا ما به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم در این زمینه به روش‌های جدید و مختلف کار کنند چون این مسئله وظیفه سازمان پزشکی قانونی نیست و بر عهده وزارت بهداشت است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: امروزه روش‌های جدید روی اجساد مصنوعی بکار می‌رود و در ﻣﻘﺎﻃﻊ ای دیگر از اجساد انسانی استفاده می‌شود و اگر وزارت بهداشت این درخواست را داشته باشد، ما می‌توانیم با کمک برخی از سازمان‌های پزشکی قانونی دیگر کشورها به صورت غیر رسمی اجسادی را خریداری کنیم تا برای بررسی‌های آناتومی دانشگاه‌های علوم پزشکی این اجساد را تامین کنیم. تاکنون نیز به وزارت بهداشت کمک کرده ایم و برای فرهنگ سازی اهدای جسد تلاش‌های صورت پذیرفته است.

شجاعی در پاسخ به این پرسش که سالانه چه تعداد جسد به صورت داوطلبانه در کشور اهدا می‌شود، عنوان کرد: برای هر دانشگاه علوم پزشکی در طول سال یک یا دو جسد نیاز است و این مقدار اهدای جسد در کشور کم است، به خصوص برای دانشگاه‌های که تعداد دانشجویان زیادی دارند. در این زمینه در مذیقه هستیم ولی ما آمادگی هر نوع همکاری را داریم و در این زمینه پیشنهاد داده ایم که متخصصان آناتومیست روی بافت‌های مصنوعی کار کنند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: ما پیشنهاد داده ایم که در زمان نمونه برداری از اجساد با تایید حکم قضایی، دانشجویان می‌توانند به صورت دوره ای حضور یابند و تشریح این اجساد را مشاهده کنند مثلاً وقتی بافت ریه فردی باز می‌شود استاد به دانشجویان وضعیت ریه را تشریح کرده که ریه یک فرد سیگاری، سالم و یا سرطانی چگونه است و این جنبه آموزشی برای دانشجویان بسیار مفید است.

3 بهمن 1392