h دلیل گران شدن شیر و خامه در بازار - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دلیل گران شدن شیر و خامه در بازار,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دلیل گران شدن شیر و خامه در بازار,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دلیل گران شدن شیر و خامه در بازار

دلیل گران شدن شیر و خامه در بازار

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: قیمت شیر و خامه در بازار 100 تومان گران شده است، قیمت شیر و خامه در بازار اعلام شد.

رضا باکری در گفت و گو با فارس در پاسخ به اینکه چرا قیمت شیر و خامه در بازار افزایش یافته است، گفت: دلیل افزایش قیمت شیر بالا رفتن قیمت ظروف بسته‌بندی این محصول است که قیمت آن در هر کیلوگرم هزار تا 1500 تومان افزایش یافته است.

دبیر انجمن صنایع لبنی همچنین تایید کرد: قیمت شیر بسته‌بندی شده تتراپک از دو سه روز گذشته 100 تومان افزایش یافته است.

وی در پاسخ به اینکه نرخ ارز پائین آمده است، چرا قیمت ظرف بسته‌بندی شیر باید گران شود؟ گفت: قبلا ظروف بسته‌بندی شیر (تتراپک) با ارز 1226 تومان وارد می‌شد و به همین دلیل قیمت تمام شده آن پائین‌تر بود، اما اکنون با قیمت آزاد وارد می‌شود.

وی همچنین دلیل بالا رفتن 100 تومانی قیمت خامه‌های بسته‌ 100 گرمی افزایش یافته است، دلیل آن را بالا رفتن قیمت تمام شده تولید یک دهم درصد چربی از 100 تومان به 160 تومان عنوان کرد.

باکری در پاسخ به اینکه چرا قیمت تمام شده خامه افزایش یافته است، گفت: اتفاقات اخیر نرخ ارز و نیز بالا رفتن قیمت شیر خام، باعث بالا رفتن قیمت تمام شده خامه شده است.

از باکری سؤال شد، قیمت شیر خام 1110تومان و مصوب دولت است و آیا این تصمیم با در نظر گرفتن تمام هزینه‌ها لحاظ شده است، گفت: اکنون قیمت شیر خام از دامداری‌های کشور 1160 تا 1200 تومان خریداری می‌شود.

به گزارش فارس، مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران امروز به فارس گفت: صنایع لبنی شیر خام دامداران را 1050 تومان خریداری می‌کنند، و در برخی استان‌ها مانند اردبیل کمتر از 900 تومان خریداری می‌شود.

از دبیر انجمن صنایع لبنی سؤال شد، چرا به رغم تاکید رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت لبنیات تا پایان سال و نیز وعده‌هایی که خودتان دادید، قیمت لبنیات را بیشتر کردید، گفت: این افزایش قیمت نیست، بلکه تغییری است که به دلیل نوسان قیمت تمام شده اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: هفته آینده با مشخص شدن تکلیف اعتبار 300 میلیارد تومان اگر قیمت خرید شیر خام به 1110 تومان برگردد، قیمت لبنیات هم به قیمت قبلی برمی‌گردد.

دبیر انجمن صنایع لبنی در پاسخ به اینکه آیا کارخانه‌های لبنی خودشان می‌توانند اقدام به افزایش قیمت کنند؟ سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نباید قیمت تعیین کند؟ گفت: در حال حاضر بحث قیمت‌گذاری توسط کارخانه‌ها انجام می‌شود و سازمان حمایت نظارت می‌کند، در صورتی که تغییر قیمت کارخانه‌ها موجه باشد، قیمت‌ها قابل اعمال است.

منبع: رجانیوز

19 دی 1392