h اعتیاد به وی چت از مواد مخدر سنگین تر است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اعتیاد به وی چت از مواد مخدر سنگین تر است,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اعتیاد به وی چت از مواد مخدر سنگین تر است,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اعتیاد به وی چت از مواد مخدر سنگین تر است

اعتیاد به وی چت از مواد مخدر سنگین تر است

رشد سریع تکنولوژی و ارتباطات مجازی به جای ارتباطات واقعی و چهره به چهره، ارتباطات خانوادگی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و ارتباطات چهره به چهره فرزندان با والدین را کم رنگ کرده است.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان در ایمنا پیرامون فضای مجازی و وی‌چت با بیان اینکه روزی دغدغه ما ورود تلویزیون به خانواده ها و تحت تاثیر قرار دادن ارتباطات خانواده ها بود، گفت: امروزه با ورود اینترنت و تلفن همراه و شبکه های مجازی آسیب زا این ارتباطات به کمترین حد خود رسیده است.

سرهنگ ستار خسروی با اشاره به برنامه وی چت بر روی گوشی های همراه افزود: در اینترنت همواره شبکه های اجتماعی وارد می شوند که از مهمترین آنها می توان به فیسبوک اشاره نمود. فیسبوک یک شبکه اجتماعی مجازی است که کاربر را به طور ثابت پای رایانه نگه داشته و برای کاربر وقت گیر است.

وی با بیان اینکه با ورود این فناوری به تلفن همراه برنامه ای کامل تر با عنوان وی چت را شاهد بودیم، تصریح کرد: تا هنگامی که اینترنت با تلفن همراه عجین نشده بود، خطرات به مراتب کمتری را شاهد بودیم؛ وی چت در واقع یک فیسبوک سیار و شبکه ای اجتماعی مبتنی بر چت با حدود ۱۰۰ میلیون نفر کاربر در سراسر جهان است.

رئیس پلیس فتای اصفهان با پررنگ دانستن اقبال به وی چت نسبت به سایر برنامه های مشابه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بین ۶۰ الی ۷۰ درصد از جوانان ما از این برنامه استفاده می کنند، در حالیکه بسیاری از خانواده ها از نحوه استفاده آنان از ویچت اطلاعی ندارند؛ وی چت جذابیت هایی دارد که با توجه به سرویس ها و امکاناتش از جمله ارسال فایل و اطلاعات خصوصی، تماس صوتی و ویدئویی و چت های گروهی و امکان پیام گذاری بر روی عکس ها و مطالب که سرویسی بسیار قوی و جذاب برای کاربران است، توانسته با اقبال عمومی روبرو شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایمنا مبنی بر میزان امنیت در فضای سایبری کشور گفت: در فضای سایبر، اطلاعات محرمانگی ندارد و امنیت کامل و ۱۰۰ درصد در اینترنت معنا و مفهومی ندارد؛ این نرم افزار نیز می تواند مورد هک قرار بگیرد و باعث سرقت اطلاعات شخصی و تلفن همراه کاربر شود.

سرهنگ خسروی اضافه کرد: در وی‌چت حریم خصوصی به شدت مورد تهدید است و تمامی کاربران می توانند اطلاعات به نمایش گذاشته شده فرد را که بعضا از روی ناآگاهی می باشد در معرض دید داشته باشند.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان با اشاره به پیامدهایی که این برنامه برای دختران و زنان به همراه دارد، گفت: انتشار پیام های غیر عرف و انحراف آور و پیشنهادهای غیر اخلاقی می تواند دختران را با آسیب های جدی همراه کند؛ دختران و زنان عمدتا در این موارد صادقانه و نا آگاهانه جلو می روند غافل از اینکه طرف مخاطبشان شخصیت واقعی خود را پنهان نموده است.

وی با اشاره به عوارض و اختلالات روانی وی چت در کاربران اظهارداشت: اعتیاد به وی چت از اعتیاد به مواد مخدر به مراتب سنگین تر و بدتر است و باعث ایجاد اختلالات شخصیتی-روانی در فرد می شود به نحوی که کاربر همیشه به دنبال وی چت و پیام های ارتباطی خود می باشد.

سرهنگ خسروی در پایان با توصیه به خانواده ها در این زمینه تصریح کرد: دوستی های اینترنتی عمدتا غیر قابل اعتماد هستند و علاوه بر تهدید حریم خصوصی و خانوادگی موجب سست شدن بنیان خانواده می شوند؛ خواسته ما این است که تصاویر و عکس های شخصی خود را در سایت‌ها و فضاهای سایبری قرار ندهید و با توجه به حضور گروه‌های مجرمانه تحت عناوین جعلی از ملاقات های حضوری خودداری کرده و خانواده ها نیز با ارتباطات دوستانه با فرزندان خود بر رفتار آنان نظارت داشته باشند؛ پلیس فتای اصفهان نیز همواره آماده رسیدگی به گزارشات و شکایات شهروندان در زمینه های سایبری و مجازی خواهد بود.

23 آذر 1392