h بزرگترین چالشی که دولت یازدهم آفرید - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

بزرگترین چالشی که دولت یازدهم آفرید,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,بزرگترین چالشی که دولت یازدهم آفرید,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,بزرگترین چالشی که دولت یازدهم آفرید

بزرگترین چالشی که دولت یازدهم آفرید

تا کنون نقاط مثبت و منفی متعددی از سوی کارشناسان و تحلیلگران برای توافقات ژنو برشمرده شده است اما به اعتقاد نویسنده ممهمترین هدفی که غرب از این توافقات دنبال می کند، جدا کردن برخی قدرتهای جهانی از ایران و سلب اعتماد آن از جمهوری اسلامی می باشد.

به گزارش بی باک، غربیها در سالهای اخیر به خوبی دریافته اند که علاوه بر اقتدار رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقاومت و ایستادگی ملت شریف ایران، یکی از برگ برنده های ایران در مشکلات و تحریمها، حمایت و همراهی دو قدرت بزرگ جهانی یعنی چین و روسیه با جمهوری اسلامی ایران می باشد و حمایتها و همراهی های این دو کشور در مقاطع مختلف باعث می گردید تا جمهورسی اسلامی در اوج فشارها بتواند مایحتاج خود را از طریق این دو کشور و همپیمانان آنان برطرف کند و در شورای امنیت نیز این دو کشور تمامی قطعنامه ها علیه ایران را وتو می کردند و آمریکا و غرب را برای رسیدن به اهداف شومشان ناکام می گذاشتند.

از همین رو غرب با توافقات ژنو سعی کرد به نوعی ایران را در مدت کوتاهی به سمت خود جلب کند و از چین و روسیه دور نماید تا به چینی ها و روس ها بفهماند که ایران تنها بخاطر منافع مقطعی‌اش با شماها همکاری می کند و الا اگر غرب روی خوش به ایران نشان دهد، ایران هیچگاه همپیمان خوبی برای شما نخواهد بود.

این شیطنت و ادعای غربی ها با بی تدبیری برخی مسئولان دولت یازدهم تا حدودی محقق شد تا جایی که چندی پیش، وزیر نفت ایران از 7 شرکت نفتی غرب نام برد که مایل به بازگشت آن ها به ایران و فعالیت در میادین نفت و گاز این کشور است.

این شرکت ها عبارتند از: توتال فرانسه، رویال داچ شل هلند و انگلیس، انی ایتالیا، استات اویل نرو ژ، بی پی انگلیس و همچنین شرکت های آمریکایی اکسون موبیل و کونوکوفیلیپس.

بیژن نامدار زنگنه که در جمع خبرنگاران سخن می گفت افزود در حال مذکره با برخی شرکت هاست اگرچه هنوز با مسوولان شرکت های آمریکایی دیداری نداشته است.

وی تاکید کرد: «ما هیچ محدودیتی برای شرکت های آمریکایی نداریم. 20 سال پیش محدودیت هایی از سوی دولت خودشان بر این شرکت ها تحمیل شد. اما ما برای اجرای پروژه ها توسط شرکت های آمریکایی در ایران هیچ محدودیتی نداریم».

زنگنه در جریان اظهارات خود هیچ اشاره ای به شرکت های روسی، چینی و ژاپنی یا کشورهای دیگر نکرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تمایل دارد شاهد حضور شرکت های آسیایی مثل شرکت های هندی یا چینی در ایران باشد گفت: بله. اما اکنون ما در حال گفت‌وگو با شرکت های اروپایی هستیم.

همانطور که قبلا بی باک گزارش داده بود؛ با اینهمه کرنش وزیر نفت در قبال شرکتهایی که اوج رفتار غیرانسانی خود علیه مردم ایران را در سالهای اخیر به نمایش گذاشته اند، وی آنچنان به آنها جایگاه قائل می شود که مدیر یک شرکت غربی را جسور می کند تا در واکنش به دعوت زنگنه، ورود به ایران را منوط به لغو تحریم ها بداند و با غرور خصمانه اش بگوید: بیشتر شرکت های بین المللی دقت خواهند کرد تا قبل از امضای توافق نهایی بین ایران و غرب گام بلندی در معامله با ایران برندارند.

مدیر یک شرکت نفتی دیگر گفت: لغو تحریم هایی که اجازه پیشرفت معنادار شرکت های خارجی در بخش نفت و گاز ایران را می دهد حداقل طی 18 تا 24 ماه آینده عملی نخواهد شد.

سخنگوی شرکت انگلیسی بی پی نیز در این رابطه گفت: ایران به بخش عمده ای از پیشرفت های تکنولوژیک اخیر دسترسی ندارد. مسلما این کشور پتانسیل بالایی دارد. اما با توجه به این که وضعیت سیاسی پیچیده ای وجود دارد نیاز است صبر کرد و اوضاع را با دقت زیر نظر داشت.

حال این چه تدبیری است که شرکتهایی دوستی که در سالهای تحریم همواره یار و مددکار مردم ایران بوده اند باید کنار گذاشته شوند و از کسانی دعوت شود که در دشمنی شان با ملت ایران هیچ شک و شبهه ای نیست و همچنان سعی دارند با ابزار تحریم، اهداف خود را بر ملت تحمیل کنند؟! علاوه بر آن، آیا کنار گذاشتن کشورهایی که در دوران فشار غرب در کنار مردم ایران بوده اند و با اولین چراغ سبز غرب، همه آنها را کنار گذاشتن و به سوی غرب ذلیلانه دویدن، شخصیتی برای کشورمان به جای می گذارد و آیا این کشورها حق دارند تا دیگر به کشورمان اعتماد نکنند و اگر بار دیگر در محاصره غرب قرار گیریم به ما یاری نرسانند؟

به نظر می آید با بی تدبیری های دولت یازدهم اینبار اگر مشکلی برای کشورمان پیش آید که نیاز به کمک و همراهی دولتهای دیگر داشته باشیم، آنگاه باید هزینه های زیادی صرف شود تا بار دیگر اعتماد کشورهای قدرتمندی چون چین و روسیه جلب شود و این همان هدف بزرگ غرب از توافقات ژنو و چراغ سبزهای اخیرش بود تا دست هپیمانان قدرتمند جهانی ایران را از دست کشورمان جدا کند و به نظر می آید دولت یازدهم در همین مدت کوتاه آغاز فعالیت خود، چالشی به بزرگی تمامی مشکلات دوران پس از انقلاب برای کشورمان ایجاد کرده است و آن بی اعتبار کردن تعهدات و صداقت جمهوری اسلامی در قبال همپیمانان و همراهان ملت ایران می باشد علاوه بر اینکه کرنشهای اخیر مسئولین کشورمان در قبال غرب و زیر سئوال بردن توان نظامی کشورمان و لبخندهای غیرمتعارف و سبک در قبال متکبران غربی، روحیه ملتهای مقاوم دنیا در قبال زورگی های استکبار را تا حد زیادی نابود کرد و آنانکه جمهوری اسلامی ایران و ملت عزیزمان را الگوی استقلال و عزتمندی می دانستند، در این برهه کوتاه با تناقضات متعددی روبرو کرد.

منبع:بی باک

23 آذر 1392