h توافقنامه هسته‌ای یک سند حقوقی نیست - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

توافقنامه هسته‌ای یک سند حقوقی نیست,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,توافقنامه هسته‌ای یک سند حقوقی نیست,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,توافقنامه هسته‌ای یک سند حقوقی نیست

توافقنامه هسته‌ای یک سند حقوقی نیست

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، محمد جواد لاریجانی معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در برنامه "دیروز، امروز و فردا" از شبکه سه درباره توافق هسته‌ای ایران با گروه۱+۵ اظهار داشت: این توافقنامه در حال حاضر پایه حقوقی ندارد، برای اینکه این توافقنامه جنبه حقوقی داشته باشد باید به تصویب داخلی کشورهای برسد اما اعتبار دارد و این اعتبار بر اساس اصل وفای به عهد است.

وی در ادامه افزود، اگر طرف مقابل وفای خود را نقص کرد کشور ما نیز می‌تواند این توافقنامه را باطل اعلام کند... یکی از مصادیق نقض می‌تواند اعمال تحریم‌های جدید باشد که در توافقنامه قید شده است که نباید در طول این شش ماه تحریم‌های جدیدی تصویب شود.

لاریجانی همچنین گفت: یکی دیگر از مصادیق عدم وفای به عهد، تفسیر مطلوب توافقنامه است و یا تهدیدهای که آمریکا علیه کشورمان می کند.وی تاکید کرد که حق ما در غنی سازی مشخص است و این در اساسنامه آژانس بین‌المللی قید شده است.

وی تصریح کرد که یکی از موارد مثبت این توافقنامه این است که آمریکایی‌ها با غنی سازی ما موافقت کرده‌اند. اما وقتی آمریکا می‌گوید که ما حق غنی سازی را به رسمیت نشناخته‌ایم نقض عهد می‌کند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین گفت: دلیل حرف‌های متناقض آمریکایی ها این است که آنها قبلا خیلی ادعا کرده بودند اما وقتی که پای میز مذاکره نشستند به معنای قبول قدرت ایران بود و همه منطقه نیز اعلام کردند که این یک پیروزی برای ایران است. بنابرین این ادعا‌ها برای سرپوش گذاشتن به ضعف و شکست آمریکایی‌ها است.

وی افزود: بسیار ضروری است که اقتصاد کشورمان را بر اساس واقعیت برنامه‌ریزی کنیم آمریکایی‌ها این برداشت را کرده‌اند که تحریم ها موثر بوده و بعضی‌ها نیز در داخل به آن دامن زدند.

لاریجانی همچنین گفت که دولت و تیم مذاکره کننده هسته‌ای مورد حمایت احاد ملت و رهبری است و مردم ما یک برداشت کلی دارند که این مسیر به نتایج مثبتی منتهی خواهد شد بنابرین نهاد مسئول باید به وظایف خود عمل کنند به ویژه مجلس، نمایندگان مجلس باید به صورت کارشناسی این توافقنامه را مورد بررسی قرار دهد.

وی خاطر نشان کرد که بعضی نقاط این توافقنامه با بخشی از مفاد قانون اساسی اختلاف دارد از جمله بخش مربوط به هر گونه افزایش غنی سازی باید به تصویب آنها برسد.

لاریجانی گفت: باید در کشور ما نیز مردم و فرهیختگان باید درباره این توافقنامه آگاه و اقناع شوند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه اظهار داشت: جمهوری اسلامی تهدید بزرگی برای تسلط غرب بر جهان اسلام است بنابرین جبهه سنگینی علیه ما ایجاد شده از جمله تحریم‌های اقتصادی،‌ تهاجم فرهنگی و حتی تهاجم امنیتی با حمایت از تروریسم... بحث حقوق بشر وسیله‌ای بر اعمال زور بر دیگران است. حقوق بشر اصلا پرچم یک تهاجم است این در حالی است که غربی ها اصلا به آن اعتقاد ندارد. اگر ما همین فردا اعلام کنیم که برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده‌ایم باز غرب به دنبال بهانه دیگر خواهد بود بنابرین ما باید بسیار آگاهانه برخورد کنیم. رکن اول بصیرت شناخت دقیق جایگاه خود است شما می‌بیند در سوریه علی رغم همه اقدامات در سوریه شکست خوردند که یکی از دلایل این شکست هوشیاری ایران بود. باید جمهوری اسلامی با این تجربه ملی ما روز به روز پیشرفت کند.

22 آذر 1392