h کاهش ۳۵ درصدی تولید پسته در کرمان - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کاهش ۳۵ درصدی تولید پسته در کرمان ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کاهش ۳۵ درصدی تولید پسته در کرمان ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کاهش ۳۵ درصدی تولید پسته در کرمان

کاهش ۳۵ درصدی تولید پسته در کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، محمدرضا پور ابراهیمی در همایش بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان کرمان اظهار کرد: در مجموع 60 میلیارد تومان باید سالانه جوایز صادراتی داده می‎شد که متأسفانه 400میلیارد تومان در این بخش بدهی وجود دارد که متأسفانه در بودجه سال 93دیده نشده است.

وی افزود: وضعیت صادرات امسال در مقایسه با سال گذشته مطلوب نیست.

 نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه متوسط میزان کاهش صادرات در کشور 12درصد است، تصریح کرد: در کرمان وضعیت صادرات وخیم‌تر است، به طوریکه 35درصد کاهش صادرات در هشت ماه ابتدایی امسال داشتیم.

پور ابراهیمی گفت: تراز بازرگانی در کرمان از  هفت دهم در سال 91 به 85صدم رسیده است که نشان دهنده بالانس در حوزه تجارت خارجی است.

وی محصول پسته را از اقلام عمده صادراتی کرمان عنوان و تصریح کرد: متاسفانه استان کرمان امسال با کاهش 35درصدی تولید پسته روبه‎رو بود که منجر به کاهش صادرات این محصول شد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس، با بیان اینکه نرخ ارز از جمله مسائل مهمی به شمار می رود که  در صادرات مطرح است، خاطرنشان کرد: اگر سیاست‎های کوتاه مدت بانک مرکزی تعریف نشوند، نمی‎توان برای سال‎های آینده کار زیادی در حوزه صادرات انجام داد.

پور ابراهیمی با بیان اینکه دولت هدفمندی یارانه‌ها را در بودجه سال 93 ندیده، افزود: توضیح دولت این است که هدفمندی یارانه‌ها را جداگانه ارائه می‌دهیم، در حالی که در هدفمندی یارانه‌ها هر حرکتی بر قیمت حامل‎های انرژی تأثیر می‎گذارد و می‎تواند جو را عوض کند.

وی با اشاره به آغاز جلسات کمیسیون تلفیق از هفته آینده، افزود: موضوع لایحه اصلاحی بودجه سال 93  ثبات در نرخ ارز است، ولی به نظر می‎رسدچشم‎انداز اقتصادی کشور نیاز به بازنگری جدی دارد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود:اگر سطح قیمت‎ها  روی ریال بماند، هزینه‎ صادرکنندگان تقریباً سه برابرمی‎شود که این مسئله چالش جدی برای صادرکنندگان است.

پور ابراهیمی تصریح کرد: اگر برای کسری سرمایه در گردش فکری نشود و بانک‎ها کمک نکنند، نمی‎توان صادرات را حفظ کرد.

وی با اشاره به اینکه ممنوعیت صادراتی سال گذشته تصمیم بسیار غیرکارشناسی بود، افزود: در مقطعی صادرات پسته ممنوع شد که بسیار به وضعیت صادرات این محصول ضربه زد و به نوعی بازار بین المللی را از ما گرفت.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس خاطرنشان کرد: لایحه 93 باید تکلیف نرخ ارز را مشخص کند، چرا که تفاوت نرخ ارز مبادله‎ای و ارز مرجع ایجاد فساد می‎کند.

22 آذر 1392