h تابوشکنی یک دختر 26ساله در سیستان بلوچستان/تصویر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تابوشکنی یک دختر 26ساله در سیستان بلوچستان/تصویر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تابوشکنی یک دختر 26ساله در سیستان بلوچستان/تصویر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تابوشکنی یک دختر 26ساله در سیستان بلوچستان/تصویر

تابوشکنی یک دختر 26ساله در سیستان بلوچستان/تصویر

تابوشکنی یک دختر 26ساله در سیستان بلوچستان/تصویر

شرق نوشت: سامیه بلوچ‌زهی، از خط‌قرمزها عبور کرده است. او دختر 26ساله، مجرد و اهل سنت است که توانسته شهردار کلات (مرکز شهر سرباز) در سیستان‌وبلوچستان شود. یکه‌تازبودن بلوچ‌زهی، تنها به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ او توانست، با اکثریت مطلق آرای اعضای شورای شهر کلات، این سمت را از آن خود کند.

اتفاقی که با وجود فضا و بافت سنتی سیستان‌وبلوچستان، رخدادی بی‌سابقه است. خانم شهردار، می‌گوید که طلسم مدیریت زنان در سیستان‌وبلوچستان را شکسته. به‌حق که چنین کرده است. او در خانواده‌ای هشت‌نفره زندگی می‌کند. در خطه‌ای از ایران که اغلب زنان هنوز به‌راحتی، قادر به استفاده از حقوقی همانند درس‌خواندن، انتخاب همسر و فعالیت اجتماعی نیستند. او با وجود همه این موانع، دست از فعالیت نکشید و درسش را ادامه داد.

برای تحصیل در رشته منابع طبیعی به تهران آمد، اما برخلاف بسیاری از دانشجویان شهرستانی، پایتخت پرهیاهو را ترک کرد و به زادگاهش بازگشت تا برای برداشتن محرومیت زنان، مردان و کودکان زادگاهش بجنگد. او انتخابش را سرآغازی برای خودباوری زنان بلوچ و به چالش‌کشیدن سلطه نظام مردسالاری در این خطه از سرزمین ایران می‌داند.

21 آذر 1392