h ظریف : هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

ظریف : هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,ظریف : هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,ظریف : هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم

ظریف : هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم

ظریف : هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم

جواد ظریف

در حاشیه دیدار با آیت‌الله علم‌الهدی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مشهد مقدس  اظهار کرد: به‌نظر بنده حرف‌هایی نظیر تهدید نظامی و اینکه گزینه‌ها روی میز است معنا ندارد.

وی افزود: اولاً گزینه نظامی فایده برای کسی ندارد که از آن استفاده می‌کند، به همین دلیل غیرقانونی است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: آمریکا از وقتی که گزینه نظامی را استفاده کرده و در جاهایی که استفاده کرده چه منفعتی برده است که فکر می‌کند بازهم منفعت می‌برد.

پاسخ مردم ایران به تهدیدات مقاومت است

ظریف تصریح کرد: مردم ایران در مقابل این‌گونه تهدیدها نظیر گزینه نظامی پاسخ مقاومت می‌دهند و همین مقاومت مردم ایران امروز به نتیجه رسیده است.

وی اظهار کرد: متأسفانه در آمریکا و در غرب بیشتر با توجه به گروه‌های فشار صحبت می‌شود به‌جای اینکه با توجه به منافع ملی صحبت شود؛ البته این‌گونه اظهارات را مضر می‌دانیم اما آنچه برای ما ملاک است اقدامات است.

هیچ اعتمادی به آمریکا نداریم

وزیر امور خارجه گفت: آمریکا اگر در عمل به تعهدات خود پایبند باشد آن‌وقت کار را ادامه می‌دهیم چرا که ما با حسن‌نیت و البته با چشم باز وارد عمل شدیم.

ظریف تأکید کرد: البته باید گفت ما هیچ اعتمادی به آمریکا و غرب نداریم اما اقدامات را ملاک قرار می‌دهیم و معتقد هستیم این اظهارات نظیر گزینه نظامی نه منفعتی برای آمریکا دارد و نه تأثیری بر مقاومت ملت ایران دارد.

هدف از دیدار با علما، ارائه برنامه کاری وزارت خارجه و استفاده از نظرات است

وی با اشاره به سفر اخیر خود به قم و دیدار با آیات عظام و همچنین سفر امروز خود به مشهد مقدس، اظهار کرد: بنده هم به قم و هم به مشهد مقدس مشرف شدم تا با علما و آیات عظام دیدار داشته باشم.

وزیر امور خارجه افزود: هدف از این سفر دیدار با مراجع و آیات عظام بوده تا بتوانم از دیدگاه، نظرات و راهنمایی آنان استفاده کرده و همچنین برنامه کاری وزارت خارجه را تقدیم آنان کنم.

ظریف تصریح کرد: هدف از سفر به مشهد مقدس زیارت بوده که پس از آن دیداری با آیت‌الله علم‌الهدی عضو مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مشهد مقدس داشتم و پس از آن به دیدار آیت‌الله واعط‌طبسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی می‌روم.

تحریم‌های دوجانبه آمریکا بدون تحریم‌های شورای امنیت تاثیری ندارد

وی در ادامه در پاسخ به این سئوال که در سخنرانی دانشگاه تهران چرا تحریم‌ها را کاغذ پاره دانستید اظهار کرد: تحریم‌های دوجانبه آمریکا 35 سال علیه ایران بوده است.

وی افزود: آنچه که سبب شده این تحریم‌ها بتواند تاثیرگذار باشد و فشار ایجاد کند تحریم‌های دوجانبه آمریکا نبوده بلکه به دلیل وجود تحریم‌های شورای امنیت است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: البته تاثیرگذاری تحریم‌ها از حیث تاثیر بر سیاست‌های ما نبوده بلکه تاثیر در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم داشته و باید به صراحت گفت که بدون تحریم‌های شورای امنیت تحریم‌های دوجانبه آمریکا را کسی در دنیا رعایت نکرده و نخواهد کرد.

ظریف همچنین با اشاره به واکنش‌های صورت گرفته نسبت به اظهارات خود در دانشگاه تهران گفت: دانشجویی از من سئوال کرد که دلیل حمله نکردن آمریکا به ایران این است که نمی‌داند امکانات دفاعی جمهوری اسلامی ایران چگونه است و من پاسخ دادم که دلیل حمله نکردن آمریکا به ایران تعداد تانک و موشک ما نیست بلکه دلیل حمله نکردن آمریکا به ایران مقاومت مردم است و آن چیزی که آمریکا را از حمله به ایران باز می‌دارد مقاومت مردم ایران است.این حرف من مبتنی بر فرمایشات امام راحل و فرمایشات مقام معظم رهبری است.

21 آذر 1392