h دوتوصیه آیت الله مرتضی تهرانی به امامان جماعت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دوتوصیه آیت الله مرتضی تهرانی به امامان جماعت ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دوتوصیه آیت الله مرتضی تهرانی به امامان جماعت ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دوتوصیه آیت الله مرتضی تهرانی به امامان جماعت

دوتوصیه آیت الله مرتضی تهرانی به امامان جماعت

حجت الاسلام حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به دیدار با آیت الله مرتضی تهرانی استاد حوزه و امام جماعت مسجد میرزا موسی در بازار تهران رفتند. در این دیدار آیت الله تهرانی، با بیان اینکه جوانی و دوران طلبگی را سراسر به بحث و درس گذرانده اظهار کردند: در ١٧ سالگی در محضر آیت الله بروجردی به تحصیل و تحریر عربی پرداختم زیرا از دوران جوانی عادت کرده بودم که در تحصیل علم به کم قناعت نکنم.

امام جماعت مسجد میرزا موسی با بیان اینکه خداوند استعداد فوق العاده ای در من نهاده بود که اگر تنها یکبار درسی را فرا می گرفتم تا یکسال بعد هم مثل روز اول جواب می دادم، افزود: غیر از تحصیل علم هیچ چیز برای من ارزش ندارد، حتی بعد از بیماری قلبی مرحوم ابوی که فرمودند در مسجد نماز بخوانم، تنها به خاطر رضایت ایشان به سخنرانی در مسجد پرداختم.

ایشان با اشاره به اینکه در زمان واحد در درس های مرحوم آیت الله بروجردی و امام خمینی(ره) شرکت می کردند، فرمودند: از همان موقع علی رغم اینکه خیلی از آقایان سراغ بنده می آمدند تا الان هیچ گاه علاقه ای به اجراییات نداشتم. همان اوایل انقلاب مرحوم بهشتی، آقایان لاجوردی و امانی را به منزل ما فرستاد که به شورای عالی قضایی بروم اما من جواب منفی دادم زیرا توان جسمی کافی برای این کار را نداشتم.

این استاد حوزه با اشاره به دوران مباحثه خود با آیت الله یزدی و آیت الله جوادی آملی و آیت الله موسوی اردبیلی گفتند: هیچ گاه اصرار آقایان را برای وارد شدن به کارهای اجرایی قبول نکردم. آیت الله یزدی در ابتدای مسئولیتش در قوه قضاییه یک بار به من گفت که ما کسی را نداریم که مسائل فقهی را بتواند تشریح کند و از من برای همکاری با قوه قضاییه دعوت کرد که من به او گفتم یک ربع وقت اضافی ندارم.

وی به مشکلات جدید برسر راه اداره مساجد تهران و نگاه به مسئله امامت جماعت و افزایش جمعیت تهران و مشکلات فرهنگی به وجود آمده اشاره کردند و افزودند: عامل مهمتر تجملاتی شدن زندگی برخی از مردم و روحانیون است.

ایشان با تاکید بر اهمیت تاثیر گذاری روحانیون بر زندگی مردم اظهار کردند: نحوه زندگی روحانیون حتما در اقبال مردم به مساجد تاثیر گذار خواهد بود. اگر همه روحانیون همانند مقام معظم رهبری عمل می کردند گرایش جامعه ما به روحانیت هزار برابر بیشتر از این می شد.
آیت الله آقا مرتضی تهرانی در خصوص حل مشکلات پیرامون اداره مسجد با توصیه به امامان جماعت مساجد درباره ساده زیستی و اخلاق یادآور شدند: باید یک درس اخلاق توسط یک استاد برجسته برای امامان جماعت گفته شود و آنها ملزم به شرکت در این کلاس ها شوند.
گفتنی است حجت الاسلام حاج علی اکبری در این دیدار صمیمانه، با بیان اینکه در حال حاضر با شرایط خاصی در مدیریت مساجد روبرو هستیم، اظهار کرد: عمده دغدغه ما این است که سیره سلف صالح در اداره مساجد شناخته شود و به امامان جماعت منتقل شود.

منبع:شبستان و عقیق

21 آذر 1392