h آیت‌الله جوادی: مستکبران به عهدشان پایبند نیستند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

آیت‌الله جوادی: مستکبران به عهدشان پایبند نیستند ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,آیت‌الله جوادی: مستکبران به عهدشان پایبند نیستند ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,آیت‌الله جوادی: مستکبران به عهدشان پایبند نیستند

آیت‌الله جوادی: مستکبران به عهدشان پایبند نیستند

به گزارش ظهور12به نقل از مشرق به نقل از فارس، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی امروز در درس تفسیر قرآن خود در مسجد اعظم نظر مشرکان در مورد رسالت یک انسان را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: آنها به رسالت عامه ایراد وارد می‌کردند و می‌گفتند باید یکی از فرشتگان پیام‌آور الهی باشد.

وی افزود: خداوند در مورد مشرکانی که اینچنین سخن می‌گفتند می‌فرماید آنها امری محال را مورد توجه قرار داده‌اند و کارشان نیز محال است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: این گروه از انسان‌ها که به رسالت عامه اشکال وارد می‌کنند در صورت مشاهده انواع معجزات نیز ایمان نخواهند آورد، زیرا به گفته قرآن قلب‌هایشان مرده است.

وی ادامه داد: قلب‌هایی که بیماری اندکی داشته باشند یا کسانی که به خواب غلیظی فرو نرفته باشند، به وسیله معجزه شفابخش و بیدارکننده درمان خواهند شد، ولی کسانی که قلب‌هایشان مرده باشد با معجزه شفا نخواهند یافت.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه به تفاوت عالم خواب و رویا با واقعیت اشاره کرد و گفت: انسان بسیاری مسائل را در عالم رویا در می‌یابد؛ خواب تکامل علمی دارد ولی تکامل عملی بر آن شامل نمی‌شود؛ در برزخ نیز تکامل علمی داریم، ولی تکامل عملی حاصل نمی‌شود.

مفسر بزرگ قرآن کریم معجزه حضرت موسی(ع) و مقابله آن حضرت با ساحران را مورد توجه قرار داد و افزود: وقتی عصای موسی(ع) به اژدها تبدیل شد و سحر ساحران را بلعید، هر قلبی که مریض نبود ایمان آورد.

وی اضافه کرد: دنیا محلی است که انسان دائماً در آن تغییر می‌کند و این تحولات تا آخر عمر برایش ممکن خواهد بود؛ خداوند بر همه این تحولات و دگرگونی‌ها و نیز بر سرنوشت بندگان خویش آگاه است.

آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه تحولات علمی در تاریخ بشر فراوان بوده‌اند، گفت: وقتی بر اساس کشفیات گالیله جای سکون و حرکت سیارات و خورشید در تفکر بشری تغییر یافت، خللی در اندیشه‌های فلسفی، فقهی و حقوقی روی نداد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود عنوان داشت: مشرکان زمان حضرت محمد(ص) در توحید مشرک نبودند، بلکه شرک آنها در ربوبیت خداوند بود؛ آنها منکر رسالت عامه بودند و حتی با مشاهده معجزات نیز ایمان نمی‌آوردند.

وی با بیان اینکه خداوند پیش از ورود انسان به کره خاکی و قبل از آنکه شریعتی وضع شود فرمان سجده به آدم را صادر کرد، گفت: تا زمانی که تفکر آسمانی نداشته باشیم، نمی‌توانیم به حقیقت فرمان خداوند پی ببریم.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه خاطرنشان کرد: کافران سوای از مستکبران هستند، زیرا بعضی کافران هیچ کاری با مسلمانان ندارند و به عهدنامه‌های خود هم پایبندند، ولی اهل استکبار هیچ تفاهمی را محترم نمی‌شمارند و اگر امروز عهدی می‌بندند، فردا آن را انکار می‌کنند.

مفسر بزرگ قرآن کریم افزود: سنت‌های الهی در جهان خلقت تغییر نمی‌کنند؛ نظام عالم هستی هماهنگ و یکدست است و آیات قرآن نیز همگی با هم هماهنگند؛ علاوه بر این رسالت تمام انبیای الهی و تمام کتاب‌های آسمانی هم یکدست بوده و هیچ یک دیگری را انکار نمی‌کنند.

وی با تاکید بر آسمانی بودن قرآن تصریح کرد: اگر قرآن کتابی الهی نبود اختلافاتی در آن پیدا می‌شد و چون هیچ اختلافی در آیات آن دیده نمی‌شود و همه آنها به هم مرتبط هستند، برخی آیات بعضی دیگر از آنها را تفسیر می‌کنند.

20 آذر 1392