h خاطره بد نلسون ماندلا از ایرانی ها ! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

خاطره بد نلسون ماندلا از ایرانی ها !,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,خاطره بد نلسون ماندلا از ایرانی ها !,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,خاطره بد نلسون ماندلا از ایرانی ها !

خاطره بد نلسون ماندلا از ایرانی ها !

«سیدعبدالله حسینی» اثرگذارترین فردی بوده که در «خراسان» پس از انقلاب به پی‌ریزی شعر انقلاب پرداخته است.

چندی پیش خبرگزاری فارس گفت‌وگویی با وی داشت که در بخشی از آن به خاطرات دیدار حسینی با نلسون ماندلا اشاره شده است که این خاطرات در زیر می‌آید.

* خاطره بد ماندلا از ایرانی‌ها و جواب جالب حسینی به او

همین گونه که ما نشسته بودیم و باز تلاقی چشم‌ها و احوال‌پرسی «ماندلا» گفت: من یک خاطره بدی از شما ایرانی‌ها دارم. گفتم آقای رئیس جمهور مایلم خاطره بد شما را بشنوم. گفت: من با «ونی» ـ که همسرش بود و داشتند از هم جدا می‌شدند ـ به مصر رفته بودم در آنجا سفرای کشورهای مختلف دیدن من آمدند و همه‌شان با همسر من دست دادند و اما نماینده کشور شما بی‌ادبی کرد و با «ونی» دست نداد، خیلی این حرکت، حرکت زشتی بود! من گفتم: آقای رئیس جمهور! اجازه می‌دهید من توضیح دهم که چرا ایشان، این حرکت را مرتکب شده است؟ حالا من پیش خودم گفتم اگر بحث شرعی مسئله را بگویم، اعتقادات و باورهای دینی را بگویم، اصلاً فرصت این بحث‌ها و جای این گونه توضیحات نیست! (با خنده) به ذهنم مطلبی آمد و گفتم آقای ماندلا! دلیلش این بوده که نمایندگان ما در کشورهای مختلف، بسیار آدم‌های روشنفکر و ‌آینده‌نگر و تیزبینی هستند. این نماینده ما در مصر می‌دانسته که شما می‌خواهید «ونی» را طلاق بدهید، به این دلیل حاضر نشده بود که با ایشان دست بدهد! دیدم اصلاً فضا منفجر شد. هم ایشان خندید و هم کسانی که با ایشان همراه بودند! بعد گفت: «همه ایرانی‌ها مثل شما حاضر جواب هستند؟» گفتم: اگر نبودند که جواب شما را نمی‌دادند. باز دیدم همه خندیدند.

دومین‌ بار همراه با هیئتی از مسلمانان آفریقای جنوبی که روز تولد ایشان بود و حدود دوازده سال پیش رفته بودم و سومین بار هم زمانی که ایشان مریض شده بود و یک سر با عده‌ای از دوستان به عیادت ایشان رفته بودیم. ولی ماندلا آدمی است بسیار دوست داشتنی که هم صمیمت خاصی دارد، هم واقعاً ارزش انسانی خاصی دارد. می‌شود گفت که در میان رهبران غیرمذهبی جهان، دو نفر از برجستگی‌های خاصی برخوردارند؛ یکی «مهاتما گاندی» و دیگری «نلسون ماندلا» و هر دوی این‌ها از آفریقای جنوبی برخاستند. گاندی هند متولد آفریقای جنوبی است و از هندی الاصل‌های آفریقای جنوبی، مبارزه ضد استعماری‌اش را شروع کرد و بعد به هند رفت و آنجا به پیروزی رسید.

17 آذر 1392