h عربستان ۱۰۵ هزار کارگر اتیوپیایی را اخراج کرد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

عربستان ۱۰۵ هزار کارگر اتیوپیایی را اخراج کرد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,عربستان ۱۰۵ هزار کارگر اتیوپیایی را اخراج کرد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,عربستان ۱۰۵ هزار کارگر اتیوپیایی را اخراج کرد

عربستان ۱۰۵ هزار کارگر اتیوپیایی را اخراج کرد

وزارت خارجه اتیوپی اعلام کرد عربستان ۱۰۵ هزار کارگر اتیوپیایی را از این کشور اخراج کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس و تابناک به نقل از  پایگاه خبری پانوراما الشرق الاوسط، «دینا مفتی» سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی اعلام کرد که عربستان 105 هزار تبعه اتیوپی را تا عصر روز گذشته از این کشور اخراج کرده است.
تلویزیون رسمی اتیوپی به نقل از مفتی گزارش داد که حکومت این کشور پروازهای روزانه برای برگشت اتباع اتیوپی از عربستان دایر کرده است.
از ماه گذشته عربستان طرح اخراج کارگران خارجی خارجی مخالف قانون کار را به اجرا گذاشت که به دنبال آن هزاران نفر از کارگران از این کشور اخراج شدند.
این تصمیم بعد از آن اتخاذ شد که عربستان به کارگران مخالف قانون کار و اقامت چند ماه اجازه داد وضعیت خود را در این کشور مشخص کنند.
بعد از پایان یافتن این مهلت پلیس اقدام به دستگیری کارگرانی کرد که این قانون را نقض کردند که به دنبال آن درگیری‌های بین کارگران و نیروهای پلس روی داد که در این درگیری‌ها دو تبعه اتیوپی کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شدند.
پیشتر«هیلی ماریام دیسالین» نخست وزیر اتیوپی اعلام کرده بود که اظهارات کارگرانی که از عربستان باز گشته‌اند برخورد بد و تعرض های فراوان را در حق آنها نشان می‌دهد.
در همین رابطه وزارت اطلاع رسانی اتیوپی فیلمی را با اسم «جهنم بر روی زمین» پخش کرده بود که در آن تصاویری از شکنجه کارگران اهل اتیوپی به دست نیروهای نظامی عربستان منتشر شده بود.
همچنین برخی از رسانه‌ها اعلام کرده بودند که در درگیری‌هایی که بین کارگران اتیوپی و نیروهای امنیتی عربستان در محله فقیر نشین المنفوحه در جنوب ریاض روی داده بود تعدادی از زنان و دختران این کارگران از سوی نیروهای امنیتی و افراد اجیر شده آنها مورد تجاوز قرار گرفته بودند.
جمعیت عربستان 29 میلیون نفر است که از این تعداد 19 میلیون جمعیت بومی و 10 میلیون نفر از آنها اتباع خارجی که اغلب آنها کارگران مهاجر هستند.
عربستان به دنبال بیکاری روزافزون جوانان این کشور تصمیم گرفته است که طرح اخراج کارگران خارجی ساکن این کشور را به اجرا بگذارد.
ولی آمارها نشان می‌دهد که جوانان عربستانی به دلیل مزایای شغل‌های حکومتی که به مراتب در عربستان دستمزد بیشتری نسبت به شغل‌های خصوصی دارد، علاقه بیشتری دارند.
16 آذر 1392