h چند درصد ایرانی ها از اینترنت برای شبکه های اجتماعی استفاده میکنند ؟ - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

چند درصد ایرانی ها از اینترنت برای شبکه های اجتماعی استفاده میکنند ؟,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,چند درصد ایرانی ها از اینترنت برای شبکه های اجتماعی استفاده میکنند ؟,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,چند درصد ایرانی ها از اینترنت برای شبکه های اجتماعی استفاده میکنند ؟

چند درصد ایرانی ها از اینترنت برای شبکه های اجتماعی استفاده میکنند ؟

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار کمال هاديانفر در سومين همايش سراسري روساي پليس فتا با اشاره به بروز آمدي اين پليس اظهار داشت: شهروندان با ورود به فضاي مجازي هر روز با دريچه جديدي از دنياي اطلاعات آشنا مي شوند و جرايم و تهديدات پديده هاي عصر دنياي ديجيتال، با سرعت و به شکل قارچ گونه در حال رشد در دنياي کنوني است.رشد شتابان اين فضا و علاقه مندي کاربران جديد در ورود به اين فضا باعث شده است تا به تهديدات و جرايم آن کمتر توجه جدي کند و همچنين اين عامل سبب شده است غالباً کاربران علاقه مند و تازه کار در اين فضا قربانيان مجرمين باشند.در اين راستا آسيب هاي غير قابل جبران روحي،معنوي و مادي متوجه آنها است.

رئیس پلیس فتا ادامه داد : در مقابل افسران پليس سايبر ايران به پيشگيري،اطلاع رساني ، ارتقاء دانش و آگاهي مردم از طريق رسانه ها و سازمان ها و جلسات تخصصي به منظور مبارزه و مقابله با مجرمان فضاي مجازي مي پردازند.

وي ارتباط و تعامل پليس فتا با درون و برون سازمان و همچنين در بحث حقوق شهروندي را يکي از علل موفقيت اين پليس برشمرد و گفت: اين موفقيت بايد با اعتماد سازي معطوف شود به گونه اي که ضريب اعتماد به پليس فتا افزايش يابد. بایداستفاده از تجربيات پليس هاي سايبري کشور هاي توسعه يافته بايد بهره برد.

هادیانفر با اشاره به پيگيري مردم درپرونده هاي اينترنتي شان گفت:مردم بايد درخصوص کلاهبرداري هاي اينترنتي آگاه باشندکه ميتوانندازطريق دادسراي جرايم رايانه اي به مشکلاتشان دراين خصوص رسيدگي کنند.

رئيس پليس فتا ناجا با بيان اينکه بر طبق دسته بندي هاي صورت گرفته دردنيا سه نوع جرم شامل جرايم سنتي ، تکامل يافته (تلفيق جرايم سنتي و جديد ) و نوظهور وجود دارد،برسازمان يافتگي جرايم تاکيدکردوگفت:باتوجه به پيشرفت تکنولوژي عصرحاضر،مجرمان ديروزباهمکاري هکرهابراي نفوذبه دستگاههاي امنيتي وارتکاب جرم بهره ميبرند.اين مقام مسئول با اشاره به جرايم نوظهورگفت:علت تشکيل پليس سايبري دردنيامقابله باجرايم فضاي اينترنتي نظيرانواع کلاهبرداري (فيشينگ،فارمينگ و.....)است واساس شاکله تخصصي آن مبارزه با جرايم نوظهور و مدرن است که نيازمند تخصص هاي خاص پليسي وفني است.

اين مقام مسوول در ادامه بر شناسايي مجرمان سازمان يافته ، اشراف بر محيط ، شيوه و شگرد جرم تاکيد و تصريح کرد و گفت : پليس فتا خوشبختانه قادر به کشف جرايم محض سايبري است. امروز بيش از 45 ميليون نفر کاربر اينترنت در کشور وجود دارد در حاليکه 23 ميليون نفر آنان را جوانان را تشکيل مي دهند. 41 درصد کاربران ايراني از اينترنت براي جستجوي اطلاعات و اخبار ، 19 درصد خدمات بانکداري الکترونيک ، 16 درصد دانلود ، 14 درصد شبکه هاي اجتماعي و 10 درصد به عنوان فروشگاه اينترنتي استفاده مي کنند.

وي با اشاره به اينکه 84 درصد جرايم در فضاي سايبري جرايم مالي است ، خاطر نشان کرد : تامين امنيت فضاي توليد و تبادل اطلاعات کشور ، صيانت از هويت ديني ، ملي و ارزش هاي انساني جامعه در فتا ، حفظ حريم خصوصي و آزادي هاي مشروع ، صيانت از منافع ، اسرار و اقتدار ملي در فضاي توليد و تبادل اطلاعات ، حفظ زير ساخت هاي حياتي کشور در مقابل حملات سايبري و اعتماد و آسودگي خاطر آحاد شهروندان جامعه براي انجام تمامي امور قانوني به منظور صيانت از حکميت و اقتدار ملي از جمله اهداف تشکيل پليس فتا به شمار مي آيد. پيشگيري ، آگاهي رساني عمومي و مقابله و مبارزه با جرايم نوظهور ، تکامل يافته و سازمان يافته از وظايف اصلي اين پليس است و تامين امنيت فضاي سايبر مهمترين هدف پليس فتا محسوب مي شود.

هادیانفر ادامه داد: تقويت توان عملياتي به منظور پيش بيني ، پيشگيري و مقابله با جرايم و تهديدات ؛ توسعه توانمندي هاي فني و تخصصي در سطح کشور ؛ شناسايي راهکار هاي مقابله انواع جرايم و مجرمين توسعه و تقويت همکاري هاي بين المللي از برنامه هاي پليس فتا به شمار مي آيد. امنيت در فضاي آنلاين ، دشوار کردن نحوه ارتکاب جرم ، ارتقاء احساس امنيت در حوزه کسب و کار و سرمايه گذاري ، ايجاد ارتباط و همکاري هاي بين المللي ، ايجاد احساس امنيت براي خانواده و کاربران ، کاهش جرايم امنيتي و سياسي ، افزايش خطر پذيري و ارتکاب جرم براي مجرمان از دستاورد هاي اين پليس محسوب مي شود.

رييس پليس سايبري كشور به فعاليت پليس فتادر33استان کشور و راه اندازي اين پليس در56شهرستان بالاي بيش از200هزارنفراشاره کردوگفت:هم اکنون ده مرکز استان کشور مجهزبه آزمايشگاه فارنزيک است .

16 آذر 1392