h پیشنهاد عجیب ایران برای ازادی اموال بلوکه ایران در هند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پیشنهاد عجیب ایران برای ازادی اموال بلوکه ایران در هند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پیشنهاد عجیب ایران برای ازادی اموال بلوکه ایران در هند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پیشنهاد عجیب ایران برای ازادی اموال بلوکه ایران در هند

پیشنهاد عجیب ایران برای ازادی اموال بلوکه ایران در هند

وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرد که 55 درصد از پول نفت صادراتی ایران به هند به یورو تبدیل شده و سپس در کشور ثالثی نگهداری شود.

به گزارش ایسنا)، محمدرضا نعمت زاده به روزنامه هندی ایندین اکسپرس گفت: ایران مشتاق است تا محدودیت‌های بانکی با هند را حذف کند و از سوی دیگر این امید را نیز دارد که بانک مرکزی هند نیز در راستای افزایش حجم تجارت بین دو کشور به ویژه رشد واردات نفت هند از ایران گام‌های موثری را بردارد.

وی افزود: تجارت بدون حذف موانع و محدودیت‌های بانکی رشد نخواهد یافت و اگر این مشکل حل شود می‌توانیم تجارت بیشتری با یکدیگر داشته باشیم . دولت هند باید زمینه حل این موانع را فراهم کند.

در همین حال وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با آناند شارما، وزیر تجارت هند در حاشیه نشست سازمان جهانی تجارت دیدار کرده و درباره آخرین وضعیت همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف تجاری با یکدیگر بحث و تبادل نظر کردند.

این نخستین دیدار بین دو کشور بعد از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 در ژنو محسوب می‌شود.

ایران و هند سالانه حجم تجارت بالایی دارند که بخش عمده‌ای از این تجارت را صادرات نفت ایران به هند تشکیل می‌دهد. ایران امیدوار است بتواند از طریق رایزنی در زمینه گشایش ال‌سی از سوی بانک‌های هندی تسهیلاتی را ایجاد کند تا زمینه رشد تجارت بین ایران و هند فراهم شود.

در همین حال نعمت زاده گفت: حذف محدودیت‌های بانکی همچنین کمک می‌کند که ایران بتواند 55 درصد پول نفت خام صادراتی خود را از هند دریافت کند. در عوض این پول می‌تواند به صورت یورو در یک بانک در کشور ثالثی ذخیره و نگهداری شود.

نعمت زاده همچنین امیدوار است تا تحریم‌ شرکت‌های کشتیرانی ایران با بیمه ایرانی به زودی برطرف شود تا بتواند باعث رشد تجارت بین ایران و هند شود. پیشنهاد ارائه شده برای ایجاد یک شعبه بانک ایرانی در هند نیز از دیگر مباحث مورد تبادل نظر در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با وزیر بازرگانی هند بوده است.

هند دومین واردکننده بزرگ نفت خام ایران محسوب می‌شود. حجم تجارت بین دو کشور در سال 2012 به 15.8 میلیارد دلار رسید که از این رقم 13.27 میلیارد دلار مربوط به واردات هند از ایران بود.

15 آذر 1392