h رئیس جمهور هنوز در فضای تبلیغاتی صحبت می کند! - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

رئیس جمهور هنوز در فضای تبلیغاتی صحبت می کند!,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,رئیس جمهور هنوز در فضای تبلیغاتی صحبت می کند!,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,رئیس جمهور هنوز در فضای تبلیغاتی صحبت می کند!

رئیس جمهور هنوز در فضای تبلیغاتی صحبت می کند!

 سید رمضان شجاعی کیاسری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در میزگردی که پیرامون بررسی ابعاد تدوین و احصای منشور حقوق شهروندی که چندی پیش از سوی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام شده و معاونت حقوقی ریاست جمهوری نیز آن را تدوین کرده است، در خبرگزاری تسنیم حضور یافت و دیدگاه‌هایش را در این باره مطرح کرد.

وی در ابتدای این میزگرد در سخنانی، گفت: در تعاریف و تعابیر دو کلمه مقابل هم هستند که از جهت منطقی که یک وجه عمومی و خصوصی بین آن‌ها وجود دارد که آن حق و تکلیف است. یعنی هر حقی در مقابل و کنار خودش تکلیف و وظیفه‌ای را به همراه دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: تمام زندگی و نشست و برخاست از صبح که از خواب بیدار می‌شویم و تا زمانی که به خانه بازمی‌گردیم، در تمام رفتارهای فردی و اجتماعی ما، مباحث حقوقی دارد که احصا کردن آن به این راحتی‌ها نیست. آقای روحانی لطف کرده و بخشی از آن‌ها را احصا کرده‌ است. بنده، منشور منتشر شده را که در سایت ریاست جمهوری دیدم، به همه بخش‌ها ورود پیدا نکرده‌‌اند.
شجاعی کیاسری در ادامه تأکید کرد: اصل اینکه حقوق شهروندی احصا شود و مردم نسبت به حقوق‌شان اطلاعاتی داشته باشند، خیلی خوب است اما آیا ما می‌خواهیم منتقد پیشنهاد و پیش‌نویس منشور حقوقی رئیس جمهور باشیم و یا می‌خواهیم یک داوری و قضاوتی نسبت به نوع این طرح و جمع‌آوری آن داشته باشیم، نکته دیگری است اما در عین حال، این یک امر پسندیده و قابل قبولی است که باید به آن تمکین کنیم و احترام بگذاریم.
** اصل تهیه "منشور حقوق شهروندی" قابل تقدیر و تشکر است
وی با بیان اینکه نفس و اصل تهیه "منشور حقوق شهروندی" قابل تقدیر و تشکر است، افزود: مجموعه این‌ها در همه قوانین ما اعم از قانون اساسی، قوانین عادی و به خصوص برنامه پنج‌ساله که در دوره قبلی مجلس نوشته‌ایم و بنده نیز عضو کارگروه فرهنگی آن بودم، گفته شده اما آنچه که مهم است، احصا شدن آنهاست که می‌تواند یک مسیر و یک راه جدید و تازه‌ باز کند، اما درکل، این کار می‌تواند راه جدیدی را برای فعالیت‌های شهروندی ایجاد کند.
** ممکن است هدف از تدوین این منشور "ژست سیاسی" تلقی شود
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه اظهار داشت: البته ممکن است که هدف از تدوین این منشور، یک ژست سیاسی هم تلقی شود، اما ما این را ظلم در حق مردمی می‌دانیم که فقط یک کتابچه‌، منشور یا نوشته‌ای تحت این عنوان بدستشان می‌رسد که دولت یا نخواهد بخشی از آن را اجرایی و عملیاتی کند و یا آن بخشی از آن را فقط اجرایی و عملیاتی کند که این موضوع باید مشخص شود.
شجاعی کیاسری اضافه کرد: اینکه شما انبوهی از حقوق را در مقابل مردم احصا کنید، کار قابل تقدیری است اما در رفتارهای حکومتی، اجرایی، اداری و وظیفه‌ای که دولت بر عهده دارد، وظیفه‌ دولت این است که کل مطالب حقوقی را که بر عهده دارد باید برای مردم استیفا کند. البته این طور نیست که دولت به وظایف خودش آشنایی نداشته باشد بلکه می‌داند که اینها یک قانون مشخص‌شده، هستند، در ضمن بعضی از این بندها نیز تکلیفی بر رئیس جمهور است و نکته جدید و تازه‌ای که رئیس جمهور به آن اشاره کرده باشد، در آن دیده نمی‌شود.
** در بخش‌های زیادی از گزارش 100روزه روحانی "حقوق شهروندی" نقض شد
وی در ادامه ضمن تشکر از رئیس جمهور به خاطر ارائه گزارش 100 روزه، تصریح کرد: معتقدم که اصل ارائه گزارش 100 روزه کار خوبی بود، اما در خیلی از بخش‌ها، حقوق شهروندی نقض شد. خودشان در همین منشور اشاره کرده‌اند که دانستن و آزادی بیان و اندیشه "حق مردم" است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که بنده اطلاع دارم، 3 مجری توسط دفتر رئیس جمهور برای گفت‌‌وگوی زنده تلویزیونی انتخاب شده بودند و صداوسیما در انتخاب مجریان، مسلوب‌الاراده بود و هر کسی که این گفت‌وگو را دید، متوجه شد که در این گزارش عملکرد، در حالی که آزادی بیان و دانستن حق مردم است، بیشتر به تعارفات گذشت.
شجاعی کیاسری با انتقاد از برخی سخان رئیس جمهور در ارائه گزارش عملکرد 100 روزه دولت، گفت: معتقدم که دُز انتقاد آقای روحانی با شعار امید و اعتدال فاصله داشت. کسی که ادعا دارد که می‌خواهد حقوق شهروندی در همه زمینه‌ها را رعایت کند، باید حیثیت، آبرو و شرافت انسان‌ها، شفاف صحبت کردن، آزادی بیان، آزادی اندیشه، حیات اجتماعی، سلامت جامعه، مسائل اقتصادی و مالی را مدنظر قرار دهد.
** حقوق شهروندی حکم می‌کرد که مجریان گزارش روحانی سوالات مردم را بپرسند نه سوالات دفتر رئیس‌جمهور را
وی در ادامه اظهار داشت: آن چیزی که مردم باید از گزارش 100 روزه رئیس جمهور دریافت می‌کردند را دریافت نکردند. یکی از حقوق شهروندی مردم این بود که مجریان به عنوان نمایندگان افکار عمومی و نماینده رسانه افکار عمومی، سؤالات مردم را بپرسد، نه اینکه آنها سؤال دفتر رئیس جمهور بپرسند.
عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس اضافه کرد: یکی از سؤالاتی که باید پرسیده می‌شد و اتفاقا دولت در این زمینه عملکرد داشت، بحث عزل و نصب‌هاست. ما می‌گوییم که چینش‌ها و عزل و نصب‌هایی که در دولت انجام شده، با شعار اعتدال در تعارض است که حداقل مجری برنامه‌ می‌توانست این سؤال را از رئیس جمهور بپرسد.
شجاعی کیاسری با بیان اینکه بنده قصد ندارم از احمدی‌نژاد دفاع کنم، افزود: مقام معظم رهبری بارها و بارها فرموده‌اند که در کشور کارهای بزرگی انجام شده است. رئیس جمهور به دیون و معوقاتی اشاره کرد که همه اینها صرف همین کشور و مردم شده است. البته نقد گذشته روالی است که همیشه وجود داشته اما بالاخره اتفاقات و اقداماتی صورت گرفته که اینها با حقوق شهروندی مغایرت دارد.
** "من سرهنگ نیستم" نقض حقوق شهروندی خانواده‌هایی است که فرزندانشنان سرهنگ هستند
وی تصریح کرد: رئیس جمهور بارها گفته که "من سرهنگ نیستم"، به‌طوری که بسیاری از خانواده‌ها و مادران، فرزندانشان سرهنگ هستند که این نوعی نقض حقوق شهروندی است که در کلمات آقای رئیس جمهور دیده می‌شود.
** کسی که شعار حقوق شهروندی سر می‌دهد باید خودش در گام اول به حقوق شهروندی احترام بگذارد
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: قطعاً کسی که شعار حقوق شهروندی را سر می‌دهد و می‌خواهد آن را استیفا کند، باید خودش در گام و نگاه اول، به حقوق شهروندی احترام بگذارد. همه می‌دانند که دانستن حق مردم است، صداوسیما باید در ارائه پرسش‌ها، مجریان را آزاد می‌گذاشت اینکه مجری برنامه می‌گوید،"آقای روحانی شما یک کشور خسته تحویل گرفته‌اید، درست نیست، پس این همه دوندگی‌ها و تلاش‌های مسئولین ما یعنی هیچ بوده است؟"، چه معنایی دارد چرا که قطعا کشور با زحمات همه دولت‌ها امروز به این درجه از رشد و بالندگی رسیده است.
شجاعی کیاسری با بیان اینکه حقوق شهروندی اقتضا می‌کرد که آقای رئیس جمهور بگوید که حتما دولت‌های گذشته زحمات زیادی کشیده‌اند، اما این اشکالات هم وجود دارد، اظهارداشت: همیشه دولت‌ها در مقابل قانون مطبوعات و رسانه‌ها از خودشان مقاومت نشان می‌دهند که این دولت نیز همین‌طور است. ما در قانون جامع رسانه‌ای می‌گوییم که باید زمینه‌ای فراهم کنیم که آزادی اندیشه بوجود آید، آزادی اندیشه شعار نیست. شما به عنوان خبرنگار وقتی می‌خواهید آزادی اندیشه را از مصاحبه‌شونده بگیرید، فضای نقد و اندیشه باید باز شود وقتی ما خودمان این فضا را می‌بندیم، چطور می‌خواهیم آزادی اندیشه ایجاد کنیم؟ آزادی اندیشه صرفا یک شعار نیست.
** دولت باید آزادی بیان را درباره خودش شروع کرده و اجازه دهد عملکردش نقد شود
وی گفت: آزادی بیان زمینه می‌خواهد که دولت باید ابتدا از خودش شروع کند و اجازه دهد که عملکردش نقد شود. بالاخره بازه 100 روزه نیز، هم گزارش و هم عملکرد است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم در عرصه حیات اجتماعی انسان‌ها، برخورداری از همه حقوق شهروندی و به خصوص حق آزادی بیان، اندیشه و انتخاب است که زمینه‌های آن هنگامی فراهم می‌شود که ما به آن اعتقاد داشته باشیم و زمینه‌های دموکراتیک و حقوق مدنی را فراهم کنیم. تا زمانی که زمینه‌های آن فراهم نشود، صد جلد از این منشور هم بنویسیم، فایده‌ای ندارد.
شجاعی کیاسری در ادامه اظهارداشت: حقوق شهروندی یعنی اینکه ما باید تا جایی که می‌توانیم و وظیفه داریم، همه ظرفیت‌های کشور را به کار بگیریم تا همه انسان‌ها بتوانند به همه حقوق شهروندی خودشان دسترسی پیدا کنند. استفاده از پارک، خیابان، اماکن عمومی، هوای خوب و فضای فرهنگی خوب جزو حقوق شهروندی است که باید مدنظر قرار گیرد.
وی افزود: ناامنی برای تردد فردی و شخصی و ناامنی سرمایه‌گذاران داخلی، ناامنی برای تحصیل، بهداشت و درمان نیز جزو حقوق شهروندی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
** بکارگیری مسئولان ستادهای انتخاباتی در مناصب دولتی بدون داشتن صلاحیت، نقض حقوق شهروندی است
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه تأکید کرد: به عنوان مثال وقتی افرادی در مناصب دولتی به کار گرفته می‌شوند که در ستادهای انتخاباتی مسئولیت داشته و صلاحیت احراز آن سمت را ندارند، حقوق شهروندی رعایت نشده و این حقوق نقض شده است. باید ببینیم که چه کسی بهتر می‌تواند کار کند و در آن مسئولیت‌‌ها مثمرثمر باشد. در وهله اول، وظیفه دولت است که تمام حقوق شهروندی شهروندانش را تأمین کند، البته ما از احصای آن تشکر می‌کنیم.
شجاعی کیاسری با بیان اینکه تدوین این منشور دست نمایندگان مجلس و نمایندگان افکار عمومی را برای پیگیری مطالبات جدی‌تر بازتر می‌کند، اظهار داشت: تدوین و تنظیم منشور حقوق شهروندی از سوی معاونت حقوقی رئیس جمهور مطالبات جدی‌تری را از سوی مردم و نمایندگان ایجاد می‌‌کند.
** منشور حقوق شهروندی‌ منتشره را قبول ندارم چرا که تعارف است
وی افزود: بنده اصلا حقوق شهروندی‌ای را که آقای رئیس جمهور نوشته را قبول ندارم چرا که یک تعارف است. در جاییکه قانون است، این منشور نمی‌تواند فراتر از قانون باشد. دولت اگر قوانین مصرح قانون اساسی را اجرا کند، عینا این منشور لحاظ شده است. سؤالی که مطرح می‌شود این است که کدامیک از بندهای این منشور در قانون اساسی و قوانینی که مجلس تصویب کرده، نیامده است؟ اینها یک ژست سیاسی و فضا درست کردن برای روزنامه‌ها و رسانه‌ها است و در واقع فقط خوراکی درست می‌شود که در یک بازه زمانی 2، 3 و یا 6 ماهه به آن می‌پردازند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: به عنوان نمونه در یکی از بندهای این منشور آمده که دولت موظف به حفظ بناها و یادبودهای تاریخی صرف‌نظر از تعلق آن‌ها به گروه‌های مختلف قومی، فرهنگی، نژادی و مذهبی، بپردازد؛ اینکه دولت باید درباره حفظ بناهای تاریخی این کار را انجام دهد، حرف جدید و تازه‌ای نیست.
شجاعی کیاسری با طرح سوالی از دولت مبنی بر اینکه چه مطلب جدیدی به عنوان حقوق شهروندی احصا شده است؟ گفت: بنده با مطالعه‌ این منشور، به این نتیجه رسیدم که حرف جدید و تازه‌ای در آن مطرح نشده و فقط مجموعه اقداماتی که دولت موظف به اجرا و فراهم کردن زمینه‌های آن است، در آن گنجاده شده است.
** منشور حقوق شهروندی منتشره برای سرگرم‌کردن رسانه‌ها "خوب" است
وی در ادامه این میزگرد خاطر نشان کرد: اگر شما می‌خواهید تأکیدی بر انجام آن داشته باشید، تشکر می‌کنیم اما این کار یک فایده دارد و آن این است که دست رسانه‌ها و افکار عمومی برای پیگیری مطالبات باز می‌شود. بنده حرف جدید و تازه‌ای در این منشور ندیدم و احصای آن کار خوبی است و برای سرگرم کردن رسانه‌ها کار خوبی است؛ بنده از آقای رئیس جمهور خواهش می‌کنم که اگر می‌خواهد مر قانون را رعایت کند، تمامی مواد این منشور باید رعایت شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه معتقدم که همه این‌ موارد یا در قانون اساسی گفته شده و یا در باورهای دینی و اعتقادی ما وجود دارد و یا اینکه در قوانین عادی لحاظ شده و یا عرف است، تصریح کرد: به عنوان مثال اگر بنده بخواهم در یک پارک قدم بزنم، نیازی نیست که قانون چیزی به من بگوید. استفاده از پارک و معابر عمومی عرف است البته قانون می‌‌گوید که برای عبور از تقاطع باید به چراغ راهنمایی توجه کنم. در کجای قانون به بنده گفته شده که وقتی از کنار فردی عبور می‌کنم، به او "چپ چپ" نگاه نکنم اما در اخلاق شرعی و عرف چنین کاری مذموم است.
شجاعی کیاسری اضافه کرد: بنابراین آن چیزی که قانون گفته، باید اجرا شود و اگر دولت قصد دارد که فراتر از قانون چیزی را در حوزه حقوق شهروندی اجرا کند، نشان‌دهنده لطف دولت و رئیس جمهور است و ما در هر صورت از دولت تشکر می‌کنیم(خنده). اما خواهش می‌کنیم که همان اندازه‌ای که در قانون به صراحت گفته شده است،بنای سیاسی کاری در آن نباید باشد و اگر واقعا پیامی داخل و یا خارج کشور است و یا یک نوع ژست سیاسی و حزبی و گروهی است، جای گله دارد؛ اما آن چیزی که براساس قانون است، باید اجرا شود اما اگر فراتر از قانون است، باید از دیدگاها و نظرات مختلف نخبگان و یا حتی مخالفان دولت استفاده شود.
** رئیس جمهور هنوز در فضای انتخاباتی صحبت می‌کند
وی افزود: معتقدم که هنوز آقای رئیس جمهور در فضای انتخاباتی صحبت می‌کند؛ رقبا کنار رفته‌اند و آنها هم دیگر در فضای دوستانه در حال تلاش هستند. از رئیس جمهور می‌خواهم که نگاه توسعه‌ای داشته باشد. اگر این منشور عین قانون است، باید اجرا شود اما اگر فراتر قانون است، لطف آقای رئیس جمهور نسبت به مردم است و رئیس‌جمهور بهتر است لطفش را به واقعیت‌هایی تبدیل کند که مردم احساس کنند که دولتمردان در وزارتخانه‌ها رعایت می‌کنند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تکریم ارباب یکی از حقوق شهروندی است که باید رعایت شود و رهبر معظم انقلاب نیز همواره به آن تأکید کرده‌اند، اظهار داشت: دین به ما می‌گوید که خانم‌ها باید حجاب اسلامی‌شان را رعایت کنند، این البته از مطالبات انقلاب اسلامی، مردم و شهیدان و آرمان‌های امام راحل(ره) نیز هست و دولت باید در ادارات و سازمان‌های تابعه رعایت رعیت را بکند که این رعایت نمی‌شود، این جزیی از حقوق شهروندی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
شجاعی کیاسری با اشاره به منشوری که رئیس جمهور تنظیم و احصا کرده است، تصریح کرد: اگر برای نگاه کردن و قرار دادن به عنوان کتابچه‌ای بر روی میز کار مدیران و وزرا باشد، خیلی چیز خوبی است اما برای اجرا شدن، قطعا الزاماتش را هم قانون فراهم کرده و هم واقعاً جزو وظایف دولت است.
وی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: من از این جهت که تدوین و احصای این منشور در زمینه حقوق شهروندی بتواند اتفاق و رویداد پایه‌ای و اساسی باشد، خوش‌‌بین نیستم. باور بنده این است که برای سرگرم کردن جامعه و دادن خوراک به رسانه‌ها برای درست‌کردن نطق برای نمایندگان، نتیجه دیگری ندارد.-منبع: رجا نیوز
13 آذر 1392