h جزئیات ساخت نیروگاه جدید اتمی بوشهر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جزئیات ساخت نیروگاه جدید اتمی بوشهر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جزئیات ساخت نیروگاه جدید اتمی بوشهر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جزئیات ساخت نیروگاه جدید اتمی بوشهر

جزئیات ساخت نیروگاه جدید اتمی بوشهر

 تابناک؛ روز گذشته، موضوعی که در میان رسانه‌های کشور خبر‌ساز گشت و باعث شد‌ بسیاری از آنها به آن بپردازند، ‌ساخت دو نیروگاه اتمی در بوشهر بود. این خبر در حالی از سوی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد که ایران به تازگی توانسته در مذاکرات هسته‌ای توافقاتی‌ به دست آورد.

رئیس‌‌جمهور‌ در سفر اخیر خود به بوشهر و در جریان بازدید از مناطق زلزله‌زده و در دیدار با مردم جنوب کشور‌، ‌دستور ساخت این نیروگاه را صادر کرد. به همین منظور،‌ علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی طی نامه‌ای از دکتر روحانی خواسته است، در بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور، اعتباری برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای در نظر گرفته شود.
بنابراین گزارش؛علی اکبرصالحی صرفه‌جویی در سوخت فسیلی را توجیه این مسأله عنوان کرد و افزود: بار‌ها گفته‌ام که تولید هر یک‌هزار مگاوات برق هسته‌ای در سال، معادل ۷ تا ۸ میلیون بشکه نفت‌ در سوخت فسیلی صرف‌جویی می‌کند.
وی همچنین افزود:هر نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی، مانع از صدور هفت میلیون تن گازهای آلاینده و گلخانه‌ای می‌شود؛ یعنی اگر ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید می‌کردیم، ۱۴۰ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای در کشور تولید نمی‌شد.
حمید رضا فولادگر،عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره تصمیم دولت برای ساخت نیروگاه‌های جدید در کشور گفت: در سفری که رئیس جمهور به بوشهر داشتند، دستور این کار را دادند. قانونی در مجلس تصویب شد، مبنی بر تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای اما در برنامه پنجم، دولت ملزم شده ‌که از انرژی‌های پاک برای تولید برق استفاده کند که در طول برنامه پنجم، ۵ تا ۶ هزار وات در نظر گرفته شده ‌که هم شامل نیروگاه‌های هسته‌ای و هم نیروگاه‌های خورشیدی و بادی است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: این کار دولت هم حکم قانون برنامه پنجم را دارد و هم مصوبه مجلس هفتم. تصمیم دولت در راستای اجرای قانون است و ما هم با توجه به رویکردی که در راستای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داریم، ساخت نیروگاه‌های جدید جزو برنامه‌هایمان است و دولت نیز باید در این زمینه اقدام کند.
وی در توضیح اینکه ساخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر سال‌ها به طول انجامید، گفت: این نیروگاه ‌آزمایشی راه‌اندازی شده و برای مابقی ۲۰ هزار مگاوات، باید نیروگاه‌های جدید ساخته شود
این نماینده در توضیح این که آیا آغاز ساخت نیروگاه‌های جدید هسته‌ای، بهانه‌ای برای حاشیه سازی غرب ‌علیه برنامه هسته‌ای کشور نخواهد بود، گفت: ما پس از شش ماه دوره در نظر گرفته شده برای توافق با ۱+۵ باید‌ کارهای خود را سرعت بخشیم و برق مورد نیاز کشور را با استفاده از انرژی هسته‌ای تأمین کنیم.
فولادگر افزود: اورانیوم غنی شده ۳.‌۵ تا ۵ درصد برای نیروگاه‌های هسته‌ای ما کافی است و می‌توانیم سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های کشور را در داخل تهیه ‌و به صورت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود را دنبال کنیم.
این نماینده در مورد هزینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای گفت: هزینه ساخت نیروگاه بوشهر را به دلیل طولانی شدن روند ساخت آن، نمی‌توان معیاری برای هزینه ساخت دیگر نیروگاه‌ها دانست و هزینه ساخت نیروگاه هسته‌ای جدید به مراتب کمتر خواهد بود. همچنین اگر همه عوامل و مقدمات کار فراهم باشد و قراردادهای مربوط بسته شود، ساخت نیروگاه‌ نزدیک چهار سال زمان خواهد برد.
وی در مورد صرفه‌جویی در سوخت‌های فسیلی با استفاده از انرژی هسته‌ای‌ گفت: راندمان نیروگاه‌های هسته‌ای بسیار بالاست و انرژی پاکی است که به اندازه سوخت‌های فسیلی آلودگی ندارد./رجانیوز
13 آذر 1392