h جان کری : هدف آمریکا و اسرائیل درباره ایران یکسان است - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جان کری : هدف آمریکا و اسرائیل درباره ایران یکسان است ,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جان کری : هدف آمریکا و اسرائیل درباره ایران یکسان است ,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جان کری : هدف آمریکا و اسرائیل درباره ایران یکسان است

جان کری : هدف آمریکا و اسرائیل درباره ایران یکسان است

روزنامه کیهان گزارش داد : در حالی که وزیر خارجه آمریکا می‌گوید هدف واشنگتن و تل‌آویو برای تعطیلی برنامه اتمی ایران یکی است، رئیس پنتاگون اعلام کرد تهدیدهای اسرائیل و تحریم‌های آمریکا علیه ایران هماهنگ عمل می‌کنند.جان کری که روز چهارشنبه در تل‌آویو و برای دومین بار طی دو هفته اخیر با نتانیاهو ملاقات می‌کرد، تاکید کرد: هدف آمریکا و اسرائیل در قبال فعالیت‌های اتمی ایران یکی است. نتانیاهو نیز در این دیدار گفت، آمریکا و غرب باید تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کنند

جان کری روز جمعه نیز مجدداً از اردن به تل‌آویو رفت تا از آنجا عازم ژنو شود.چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا نیز در واشنگتن مدعی شده بود، در کنار تحریم‌ها و فشارهای آمریکا، تهدیدهای بنیامین نتانیاهو هم در بازگرداندن دولت ایران به مذاکرات هسته‌ای نقش مهمی داشته است.هیگل در مصاحبه با جفری گلدبرگ در نشریه آتلانتیک تصریح کرد: آمریکا نگرانی‌های نخست‌وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران را منطقی می‌داند.

جفری گلدبرگ که با هیگل مصاحبه کرده، در تحلیل دیگری در خبرگزاری بلومبرگ خاطرنشان کرد: «بسیاری از سناتورهای آمریکا با نتانیاهو درباره مذاکره با ایران اتفاق‌نظر دارند و هیگل هم نگرانی‌های وی را درباره نیازهای امنیتی اسرائیل بجا و منطقی می‌داند و معتقد است که احتمالا تهدیدهای نتانیاهو درباره حمله نظامی به ایران در کنار فشارهای ناشی از تحریم‌های سنگین اقتصادی موجب شده است که ایران مذاکرات را جدی بگیرد. در ابتدای انتصاب هیگل به عنوان رئیس پنتاگون مخالفت‌هایی با وی وجود داشت و ادعاهایی که سعی داشتند وی را چهره‌ای ملایم در برابر ایران و فلسطینی‌ها و مقاصد آنها جلوه دهند. اما آن اتهامات در حال حاضر عمدتا به فراموشی سپرده شده است. هیگل با جدیت و پشتکار در جهت حمایت از اسرائیل تلاش کرده است. گروه‌های یهودی که زمانی درباره وی نگران بودند، اکنون با آغوش باز وی را پذیرفته‌اند.»

از سوی دیگر روزنامه واشنگتن پست با اشاره به سفر زنجیره‌ای وزیر خارجه آمریکا به تل‌آویو و ریاض نوشت: سفر کری به ریاض با این رویکرد انجام شد تا دولت آمریکا به این کشور که شریک اصلی واشنگتن در خاورمیانه است، تضمین دهد که همچنان به رایزنی با این پادشاهی در زمینه موضوعات مهم و مشترک فیمابین مانند سابق ادامه خواهد داد. یکی از این موضوعات مهم برنامه هسته‌ای ایران بود. کری در کنفرانس خبری در فرودگاه ریاض همراه با «سعود الفیصل» همتای عربستانی خود شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه اوباما به کمتر از معامله عایق‌بندی شده و محکم با ایران رضایت خواهد داد را رد کرد.

18 آبان 1392