h دانشگاه آزاد برترین دانشگاه ایران شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دانشگاه آزاد برترین دانشگاه ایران شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دانشگاه آزاد برترین دانشگاه ایران شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دانشگاه آزاد برترین دانشگاه ایران شد

دانشگاه آزاد برترین دانشگاه ایران شد

به گزارش ایمنا، دکتر جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از بین دانشگاه های برتر جهان در نظام رتبه بندی URAP در سال ۲۰۱۳ میلادی رتبه ۱۶۱ جهان و با یک پله صعود رتبه یک دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داد.

مهراد گفت: رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس عملکرد علمی آکادمیک (URAP) در سال ۲۰۰۹ توسط موسسه انفورماتیک دانشگاه فنی خاورمیانه تاسیس شد و هدف اصلی از به کار گیری URAP توسعه یک نظام رتبه بندی برای دانشگاه های جهان بر اساس معیار های کمی و کیفی نشریات علمی است ، در همین راستا URAP از سال ۲۰۱۰ بیش از ۲ هزار موسسه آموزش عالی جهان را به صورت سالانه رتبه بندی می کند.

دکتر مهراد سرپرست ISC در این خصوص گفت: تعداد ۴۰ دانشگاه از ایران در این نظام رتبه بندی حضور داشته اند که این تعداد نسبت به پارسال ۱۷ دانشگاه افزایش داشته است.

دانشگاه های ایران در این رتبه بندی در سال ۲۰۱۳ میلادی در دامنه ۱۶۱تا ۱۹۶۰ قرار گرفته اند در صورتی که در سال ۲۰۱۲ میلادی دانشگاه های کشور جمهوری اسلامی ایران در دامنه ۱۷۰ تا ۱۸۷۴ قرار گرفته بودند.

وی گفت: دانشگاه آزاد اسلامی از بین دانشگاه های برتر جهان در نظام رتبه بندی URAP در سال ۲۰۱۳ میلادی رتبه ۱۶۱ جهان و با یک پله صعود رتبه یک دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران را به خود اختصاص داد.

مهراد افزود: دانشگاه تهران جایگاه ۳۳۰ جهانی و رتبه دوم کشوری و دانشگاه علوم پزشکی تهران جایگاه ۳۷۸ جهانی و رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده اند.

مهراد اظهار داشت: دانشگاه های صنعتی شریف، تربیت مدرس، اصفهان، شیراز و شهید بهشتی، علم و صنعت ایران و فردوسی مشهد به ترتیب با کسب جایگاه های ۴۶۲، ۵۳۶، ۶۵۰، ۶۵۶ ،۸۷۳، ۹۰۸ و ۹۲۶ به ترتیب رتبه های چهارم تا دهم جهان را در دست دارند.

در رتبه های بعدی، دانشگاه های تبریز، اصفهان، علوم پزشکی شیراز، علوم پزشکی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در رتبه های یازدهم تا پانزدهم به ترتیب با جایگاه های جهانی ۹۲۷، ۱۱۲۰، ۱۱۲۵، ۱۱۵۶ و ۱۱۵۸ قرار گرفته اند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: در این نظام رتبه بندی، دانشگاه هاروارد در ایالات متحده آمریکا رتبه اول دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داده است.

مهراد گفت : از مجموع ۶۸۹ دانشگاه برتر اروپا ، دانشگاه آکسفورد رتبه اول را کسب نموده است که در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان در جایگاه ششم قرار دارد.

دانشگاه های کمبریج، امپریال کالج ، کالج لندن و کپنهاگ به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم را از آن خود کرده اند.

دکتر جعفر مهراد گفت: از بین دانشگاه های برتر آسیایی ، دانشگاه توکیو رتبه اول آسیا و رتبه دهم دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه های کیوتو، سئول، دانشگاه ملی سنگاپور و اوزاکای ژاپن به ترتیب رتبه های دوم تا پنجم آسیا و در دامنه ۲۵ تا ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

او افزود : دانشگاه استانبول ترکیه با رتبه ۴۱۷ جهانی ، رتبه اول دانشگاه های ترکیه را کسب کرده است که پس از آن دانشگاه حاجت تپه با کسب جایگاه ۴۵۸ جهانی ، رتبه دوم کشوری را کسب کرده است.

13 آبان 1392