h کاهش کلسترول خون با مصرف ماهی - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

کاهش کلسترول خون با مصرف ماهی,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,کاهش کلسترول خون با مصرف ماهی,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,کاهش کلسترول خون با مصرف ماهی

کاهش کلسترول خون با مصرف ماهی

شیوا ابوطالبیان کارشناس بهداشت مواد غذایی در گفتگو با ایمنا با بیان اینکه افزایش چربی مفید در خون موجب کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، افزود: چاقی، افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان از عوامل افزایش چربی مضر در بدن است.

وی بیان داشت: کاهش مصرف گوشت قرمز، استفاده از روغن گیاهی به جای حیوانی، جدا کردن چربی قابل رؤیت گوشت، جدا کردن پوست مرغ قبل از طبخ، کاهش مصرف غذای پرچرب، کاهش مصرف سوسیس و کالباس و استفاده از غذاهای آب‌پز یا بخارپز به جای سرخ‌کردنی بهترین روش کاهش کلسترول خون است.

این کارشناس با اشاره به نقش ماهی و آبزیان در افزایش چربی مفید خون، اظهارداشت: این دست مواد غذ ایی از ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی برخوردار هستند، بنابراین مصرف هفته‌ای دو تا سه بار از این مواد غذایی در برنامه غذایی در پیشگیری از بیماری‌ها، کنترل و بهبود عوارض مختلف بدن تاثیر مثبتی دارد.

وی با بیان اینکه مصرف ماهی موجب پایین آوردن چربی‌های نامطلوب خون مانند کلسترول و تری گلیسیرید می‌شود، خاطرنشان کرد: مصرف ماهی موجب حفظ تعادل در فشارخون، افزایش بینایی، پیشگیری از عفونت‌ها، روماتیسم، ذات‌الریه، سردردهای میگرنی، بیماری‌های کلیوی و آسم می‌شود.

ابوطالبیان با اشاره به اینکه ماهی سرشار از ویتامین‌های مختلف مانند ویتامین A, B, D, K و E است، افزود: مواد معدنی موجود در گوشت ماهی شامل فسفر، کلسیم، سلنیوم، منیزیوم، فلوئور، ید و سایر ریزمغذی‌ها بوده که همگی تاثیر مهمی در سلامتی انسان دارند.

وی آهن را از دیگر مواد موجود در گوشت ماهی دانست و بیان داشت: آهن موجود در گوشت ماهی علاوه براینکه به خوبی جذب می‌شود، در جذب آهن گیاهان مصرف شده نیز مؤثر است. این کارشناس مصرف ماهی و آبزیان را برای خانم‌های باردار و شیرده ضروری دانست و اظهارداشت: این ماده غذایی در رشد مغز و تکامل عصبی جنین و کودک شیرخوار مؤثر است، مصرف ماهی موجب حفظ تعادل در وزن جنین می‌شود.

4 آبان 1392