h سورپرایز در دیدار هاشمی رفسنجانی با نخبگان کرمانشاه - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

سورپرایز در دیدار هاشمی رفسنجانی با نخبگان کرمانشاه,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,سورپرایز در دیدار هاشمی رفسنجانی با نخبگان کرمانشاه,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,سورپرایز در دیدار هاشمی رفسنجانی با نخبگان کرمانشاه

سورپرایز در دیدار هاشمی رفسنجانی با نخبگان کرمانشاه

ظهور12 : در این دیدار که عصر سه شنبه در محل استانداری کرمانشاه با حضور بیش از یکصد نفر از نخبگان استان کرمانشاه برگزار می شد، هاشمی رفسنجانی با اشاره به ظرفیت استان کرمانشاه و مناطق غرب کشور برای توسعه گفت: در منطقه شما سیصدهزار هکتار زمین مرغوب و قابل کشت وجود دارد که متاسفانه به دلیل کمبود آب بلااستفاده مانده است و اگر این زمین ها مورد بهره برداری قرار گیرد، بسیاری از مشکلات منطقه از قبیل فقر و بیکاری از بین خواهد رفت.

رییس دولت سازندگی افزود: در اواخر دولت من، دکتر کلانتری، وزیر وقت کشاورزی، یک مهندس کشاورزی را از استان کرمانشاه معرفی کرد که وی طرحی داشت که مطابق آن، آبی که در منطقه سیروان کردستان به هدر می رفت، از طریق یک تونل 50 کیلومتری به منطقه سرپل ذهاب منتقل می شد تا با استفاده از آن، سیصدهزار هکتار از اراضی غرب کشور که در حال حاضر بیابان است، به اراضی کشاورزی تبدیل شود.

هاشمی ادامه داد: من پس از بررسی های لازم، این طرح را پسندیدم؛ چرا که اختلاف ارتفاع در مبدا و مقصد 600 متر بود که امکان انتقال آب را به سادگی فراهم می کرد و از هد رفتن 3 میلیارد متر مکعب آب در باتلاقهای عراق جلوگیری می کرد و دستور اجرای آن را دادم، اما متاسفانه در دولتهای بعد این طرح به کندی پیش رفت و ظاهرا اکنون در حال اتمام است و برای همین، قصد داشتم در همین سفر به منطقه سر پل ذهاب بروم، اما آن را به تاخیر انداختم تا زمان افتتاح این طرح در آن منطقه حضور یابم.

در این زمان ، فرد مسن و سپیدمویی از انتهای جلسه برخاست و خطاب به آیت الله هاشمی گفت: آن مهندس کشاورزی که 17 سال قبل آن طرح را به شما داد، من هستم.

رییس مجمع تشخیص مصلح نظام که از دیدن فرد مذکور شگفت زده شده بود، به وی گفت: ظاهر شما از تصویری که در خاطر من هست بسیار تغییر کرده و پیر شده اید، اما به خاطر دارم که برای تقدیر از این طرح ابتکاری شما، دستور دادم در آن زمان یک پیکان به شما اهدا شود.

گفتنی است استفاده از آب رودخانه سیروان و سایر رودخانه ‏های مرزی، از گذشته مورد توجه بوده و مهندسین مشاور ایرانی و خارجی مختلف در سطوح مطالعاتی متفاوت، در این باره فعالیت کرده ‏اند و در مطالعات فوق توجه عمده به انتقال آب رودخانه ‏های زاب کوچک و سیروان به دشتهای کرمانشاهان از طریق ساختمان سدهای مخزنی، تونلهای انتقال و پمپاژ آب از یک سو و تولید انرژی برقابی از سوی دیگر بوده است.

علاوه بر آن، مطالعات رودخانه‏ های کوچک نوار مرزی غرب و استفاده از آب آنها در محل مورد توجه بوده به طوری که برخی از آنها به مرحله احداث و بهره ‏برداری نیز رسیده ‏اند.

در سالهای اخیر، فکر انتقال آب از طریق تونل از رودخانه سیروان به نوار گرمسیری غرب توسط کارشناسان مطرح و دنبال گردید. بر آن اساس در اواخر سال 1375 قرارداد شناخت مطالعات بین وزارت نیرو و مهندسین مشاور جاماب منعقد گردید و مطالعات در اواسط سال 1377 خاتمه یافت و براساس نتایج مطالعات شناخت سیمای طرح مشخص گردید، تا با احداث تونل «نوسود» به طول 49 کیلومتر و قطر 7 متر علاوه بر مهار آب و تأمین برق، آب شرب و مصرفی بخش وسیعی از مناطق غرب کشور تامین شود.

29 مهر 1392