h جزئیات تازه از لغو تحریم‌های ایران - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

جزئیات تازه از لغو تحریم‌های ایران,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,جزئیات تازه از لغو تحریم‌های ایران,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,جزئیات تازه از لغو تحریم‌های ایران

جزئیات تازه از لغو تحریم‌های ایران

ظهور12 :‌عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تیم ایرانی در اجلاس پاییزه بانک جهانی به‌شدت خواستار لغو تحریم‌های بانکی شد، گفت: با توضیحات وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی سوءتفاهمات رفع و قرار شد در تحریم‌ها بازنگری شود.

عبدالکریم رجبی در گفت‌وگو با تسنیم با تشریح جزئیات سفر اخیر هیئت ایرانی از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به واشنگتن برای شرکت در اجلاس پاییزه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، اظهار داشت: در آمریکا با مسئولان بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و همچنین اقتصاددانان ایرانی شاغل در این نهادها دیدار و گفت‌وگوهایی جداگانه داشتیم.

وی با بیان "خواسته اصلی تیم ایرانی در این دیدارها لغو تحریم‌ها علیه کشورمان بود"، تصریح کرد: در تمام این گفت‌وگو‌ها رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و همچنین تیم پارلمانی به غیرمنطقی و ظالمانه بودن تحریم‌ها تأکید و اثرات منفی این اقدامات را در کشورمان تشریح کردند.

فضای مذاکرات مثبت است/ تأکید بر ظالمانه بودن تحریم‌ها

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که به‌همراه غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به‌عنوان هیئت پارلمانی وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی را در واشنگتن همراهی می‌کردند، تأکید کرد: فضای تمامی این دیدارها مناسب و دوستانه بود.

رجبی با بیان اینکه بعد از سفر رئیس جمهور به آمریکا فضای مراوادت بین مسئولان بسیار مناسب شده است، افزود: بانک جهانی با توضیحات منطقی وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و هیئت پارلمانی نسبت به غیرمنطقی بودن تحریم‌های غرب علیه کشورمان توجیه شد.

وی ادامه داد: در دیدارهایی که با خانم لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول و همچنین معاون خاورمیانه بانک جهانی داشتیم سوءتفاهمات به وجود آمده که موجب اعمال تحریم‌های بانکی و بانک مرکزی شده بود رفع شد.

نمایندگان بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول در راه ایران

نماینده مردم مینودشت در مجلس نهم البته از سفر نمایندگان بانک جهانی و صندوق بین المللی پول به ایران طی یک ماه آینده خبر داد و گفت: قرار شده در این جلسه مشترک که در ایران برگزار خواهد شد به‌صورت دقیق‌تر درباره لغو تحریم‌ها و پروژه‌های سرمایه گذاری مراوداتی انجام شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: از سوی ایران شرکت در پروژه‌های سرمایه گذاری در احیای دریاچه ارومیه، حمل و نقل جاده‌ای، سدسازی و احیای ابرها و آب به بانک جهانی و صندوق بین المللی پول پیشنهاد شد.

وی درباره مذاکرات هیئت ایرانی در آمریکا برای لغو تحریم‌های بانکی و بانک مرکزی گفت: برای بانک جهانی سوءتفاهماتی در حوزه‌های مختلف ایجاد شده بود اما بعد از توضیحات تیم ایرانی قرار این شد که رویه تحریم‌ها مجدداً بررسی و تحریم‌ برخی از بانک‌ها لغو شود.

رجبی البته لغو تحریم‌های بانکی را منوط به مذاکرات 1+5 در ژنو دانست و گفت: شرایط برای لغو تحریم بانک‌ها مساعد شده است.

28 مهر 1392