h توصیه های خواندنی استاد فاطمی نیا به زائران خانه خدا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

توصیه های خواندنی استاد فاطمی نیا به زائران خانه خدا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,توصیه های خواندنی استاد فاطمی نیا به زائران خانه خدا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,توصیه های خواندنی استاد فاطمی نیا به زائران خانه خدا

توصیه های خواندنی استاد فاطمی نیا به زائران خانه خدا

توصیه های خواندنی استاد فاطمی نیا به زائران خانه خدا

جمعی برای آیت الله فاطمی نیا نوشتند، ما عازم عمره هستیم، چه کار باید بکنیم؟ که ایشان در سخنان زیبایی توصیه هایی برای آنها داشته اند:

مهمان خدا

"البته اینطور نباشد که که یک عده بگویند ما که عمره نمی رویم چرا گوش کنیم، نه شما هم گوش کنید. عزیزان عمره که مشرف می شوید یا فردا مستطیع شدید یا کسی مهمانتان کرد تمتع مشرف شدید، اولا یک نفر که می خواهد به عمره یا حج برود (دیگر این عمره و حج را تکرار نمی کنم، می گویم زیارت مکه)باید قدر این زیارت را بداند، می رود مهمان خدا می شود مهمان اکرم الاکرمین است. خیلی قدر بدانند. ما روایت داریم وقتی بنده احرام را بست و محرم شد، آن موقع از بالای سرش حضرت حق می فرماید:"استأنف فی العمل" عملت را از سر بگیر، یعنی گذشته ات را بخشیدیم. الله اکبر، مهمان خداست دیگر.

توبه عملی

البته ببینید یک اعمالی هست که غیر از استغفار یک قدم برداشتن هم می خواهد، فقط با استغفار نمی شود مثلا نماز قضا دارد، روزه قضا دارد، امانت مردم پیشش است،که اینها رو باید ادا کند.[تا آنجایی که می تواند قبل از رفتن اداء کند و آن مقداری را که نمی تواند قصد کند که در اولین فرصت بعد از برگشت انجام دهد.]

مردم را اذیت نکنید

یک چیزهای عرفی هم در کنار مکه رفتن رسم شده است که مثلا یک عده حتما باید بروند خدا حافظی کنند ببینید اینها درست نیست ما نباید مردم را اذیت کنیم. آقا طرف مثلا قم یک مهمانی دارد از اصفهان یک عده را دعوت می کند، اگه نیای دلم می شکند! تو این راه ها، ان شاء الله هیچی نمی شود، ولی چرا مردم رو از کنج عافیت بیرون می آوری؟ چرا اصلا جرأت می کنی؟!  اینها اشتباه است.یادم می آید در تهران مردم به این موضوع خدا حافظی خیلی مقید هستند.

در آنجا چه کار کنیم؟

اما در خود آنجا چه کار کنیم؟ برویم طواف کنیم، برگردیم بیاییم هتل بنشینیم دوباره برویم مسجدالحرام؟ چه کنیم؟ بگذارید  ان شاء الله لب لباب به شما بگویم.

سخت نگرفتن در اعمال(آنجا مجتهد نشو!)

اولا(این اولا را خیلی توجه کنید) یک عده که می روند مکه مجتهد می شوند! نمی دانم چه چیزی است؟ اینجا شکیات نماز را بلد نیست، آنجا مجتهد می شود! حاجی طوافت باطل شد! حاج خانوم طوافت باطل شد! من در ایام جوانی یک سفر روحانی کاروان شدم، رفتم بیچاره شدم، جوان بودم اگر الان بود، ممکن بود اصلا بمیرم! آنقدر آقا آزار و اذیت، توقع های بیجا.

می گوید طواف می خواهی بروی؟ (به همدیگر یاد می دهند)، اول این دو تا مناره را باید بیندازی رو به رویت، نمی دانم آن مناره پشت سرت باشد، آقا مردم را چرا اذیت می کنید؟ گفته اند طرف چپت به کعبه باشد، این تقابل عرفی کافی است، عرفا بگویند این سمتش به کعبه است بس است، نه این که یک نخ بکشند برسد به کعبه، تقابل عرفی کافی است، آنجا مجتهد نشو، خودت را اذیت نکن. می خواهند بگویند راستت به کعبه نباشد، می خواهند بگویند سینه ات به کعبه نباشد، پشتت به کعبه نباشد. الان این سمت چپ بنده، به سمت این صلواتی است که نوشته اند ، ممکن است نخ بکشند از آن رد بشود اما عرفا می گویند این سمت چپ است، همینقدر کافی است. بله اعمال مشکل نیست، عمده دریافتن آن مرام و آن مقصودی که ما را برای آن به مکه می فرستند مهم است.

فضیلت دعا کردن نزد رکن یمانی

و الا برو طواف کن، نماز طواف بخوان، سعی کن، در کنار کعبه دعا کن، مخصوصا حدیث داریم نزد رکن یمانی دعا بکنید، انقدر بدانید که اسراری در آنجا هست. رکن یمانی، یک رکن مانده به رکن حجر است، مشکل نیست آنقدر، پشت کعبه را می گویند مستجار، مستجار که تمام شد می رسیم به رکن یمانی، از رکن یمانی می آید می رسد به رکن حجر، نزد رکن یمانی دعا کردن بسیار خوب است. حالا اگر شلوغ بود دورتر هم بایستید عیب ندارد، روبه روی رکن یمانی باشید.

دعای «اللهم کن لولیک» را در مکه زیاد بخوانید

این دعای نازنین "اللهم کن لولیک" را ما درمکه باید زیاد بخوانیم، کسی هم نشنود! سعی بکنید اصلا دعاهایتان را کسی نشنود. 

مزایای اول رفتن به مکه

حالا مرحوم پدرم اعلی الله مقامه می گفت که آم که اول می رود مکه بعد می روند مدینه یک مزیت دارد، آن که اول مدینه می رود بعد مکه آن هم یک مزیت دارد. ایشون می فرمودند:آنهایی که اول مکه میروند در آنجا در کنار بیت اول حوائجشان را می خواهند و می گویند: خدایا ما که می رویم مدینه شفاعت پیغمبر اکرم، حضرت زهرا، و ائمه علیهم الصلاة و سلام را شامل ما بگردان. این حاجت را در مکه از خدا می خواهند. این مزایای اول مکه رفتن است.

مزایای اول رفتن به مدینه

مزایای کسانی که اول مدینه می روند این است ک آنجا خدمت رسول خدا، حضرت زهرا، ائمه علیهم الصلاة و سلام، سلام عرض می کند و از آنها می خواهد شفیع بشوند که اعمال حج او مرضی خدا شود. و آنچه را که در آنجا از خدا می خواهد، خدا به او بدهد. هر کدام یک مزیت دارد.

رمز زیارت خانه خدا

حالا عنایت بفرمائید، پس ما در آنجا چه بکنیم؟ خب در مکه در مدینه، آنچه که بلدید دعا کنید. اما غیر از دعا دیگر چه؟ از اینجا وارد رمز زیارت خانه خدا می شویم. این را دقت کنید، آن رمز این است، عزیزان این را از خودم نمی گویم تقریبا می شود گفت روایات و مخصوصا علامه بزرگوار ابن میثم بهرانی رضوان الله علیه، از بزرگان کلامیون شیعه است، خیلی مرد بزرگی بوده، ایشون شرحی بر نهج البلاغه نوشته است مفصل، خیلی زیبا و این مطلب را که می خواهم عرض کنم قدریش را از آنجا نقل می کنم، قدری هم سیری است که خودم در احادیث و اینور آنور کردم، خلاصه اش را به شما می گویم که مقصود از مکه رفتن چیست؟ یا به عبارت امروزی ها فلسفه مکه رفتن چییست؟

مکه رفت یک فلسفه سیاسی دارد که شکی نیست می گویند کنگره سالانه مسلمین است این درست است من با این بعدش کار ندارم این بعد گفته شده است، بزرگان گفته اند. من بعد اخلاقی عرفانیش را عرض می کنم.

مرحوم ابن میثم قریب به این مضامین دارد و از جاهای دیگر هم هست که عزیزان خدا العیاذ بالله جسم نیست که در یک جا باشد، در یک جا نباشد. خدا همه جا هست دیگر "و هو معکم این ما کنتم" اما آنجا به ما می گویند دور کعبه بگردید، طواف کنید، علتش چیست؟ علتش این است، این را گذاشته اند رمز این باشد که ما باید دور خدا بگردیم. این طواف رمز دور خدا گردیدن است. 

شکرانه بخشش گناهان

حالا به هر حال مکه که مشرف می شوید، بدانید که خدا گناهان را می بخشد، حالا به شکرانه این ما هم تصمیم بگیریم در برگشتن گناه نکنیم. نمی گیم ما معصوم می شویم اما آقا بنا بر این است که گناه نکنیم، می دانیم یک جاهایی هم خطا می کنیم یعضی جاها پایمان می لغزد اما بنا را بر این بگذاریم که گناه نکنیم.

خانه خدا را خرج نکن!

وقتی که برگشتیم از مکه هرچی که پیش می آید، باید بسنجیم ببینیم با خدا محوری جور می آید یا نه، نه اینکه فقط یک قسم یاد بگیریم، بعضی ها فقط یک قسم یاد می گیرند، به آن خانه خدا که رفته بودم این طور شد، به آن خانه خدا فلان چیز گران شده است، ضرر می کند.. همش به آن خانه خدا، فقط یک قسم. حاجی شدی، حالا دیگر انقدر خانه خدا را خرج نکن، بعض ها خیلی دوست دارن بهشان حاجی گفته شود، یک دفه یک نفر رفته بود مکه من یادم رفت، اسمش را گفتم، خودش تصحیح کرد! گفت: حاجی فلان! گفتم:چشم، عیب ندارد حالا بعضی ها هم این طوریند دیگر."

سلام دادن به حضرت زهرا سلام الله علیها در بقیع

همچنین گفتنی است استاد فاطمی نیا در یکی از سخنرانی هایشان درباره زیات بقیع با لحن خاصی فرمودند: "بقیع که مشرف می شوی به خانوم [حضرت فاطمه زهراء سلام الله علیها] که سلام می دهیی؟! ها!" از کلام ایشان فهمیده می شد که خانوم در آنجا حضور معنوی دارند و سلام ندادن و توجه نکردن به ایشان بی ادبی است. پس شایسته است محبان اهل بیت(علیهم السلام) سلام دادن به حضرت زهراء(سلام الله علیها) را در آن مکان شریف فراموش نکنند. 

[التماس دعا]

منبع:پایگاه اینترنتی سخنان آیت الله فاطمی نیا

19 شهریور 1392