h دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس

دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس

دختری که دنیا را وارونه میبیند/عکس

«بويانا دانيلوويچ»، زن 28 ساله صرب كه در يك شوراي شهر در صربستان كار مي‌كند، همه ارقام و تصاوير را وارونه مي‌بيند.

اين زن جوان براي تايپ كردن از صفحه نمايش رايانه‌اي كه آن را سر و ته نصب كرده، استفاده مي‌كند و در خانه نيز تلويزيون را از سمت بالاي آن روي ميز تكيه مي‌دهد و تماشا مي‌كند.

بويانا مي‌گويد: من در حالت عادي مردم را طوري مي‌بينم كه روي دو پايشان ايستاده‌اند و نه روي سرشان اما بزرگترين مشكلم جهت‌يابي فضايي است كه به‌واسطه آن نمي‌توانم ارقام و تصاوير را در جهت عادي آن‌ها ببينم و به همين دليل همواره در زندگي‌ام محدوديت‌هايي داشتم. براي مثال از اين‌كه نمي‌توانم گواهينامه رانندگي بگيرم، سرخورده شده‌ام. در مدرسه نيز مشكل داشتم و نتوانستم تحصيل دلخواهم را دنبال كنم. اين زن صرب از بدو تولد، دنيا را اين گونه ديده است.

متخصصان دانشگاه‌هاي هاروارد و ماساچوست در امريكا، گزارش پزشكان محلي در مورد بويانا را به مشورت گذاشته و تاييد كرده‌اند كه او به يك اختلال عصبي به نام «پديده جهت‌يابي فضايي» مبتلا است. در اين عارضه وقتي اطلاعات بصري به مغز بيمار مي‌رسد تصاوير به شكل وارونه و سر و ته پردازش مي‌شوند. اين پديده استثنايي تنها روي جنبه‌هاي خاصي از بينايي فرد تأثير مي‌گذارد.

7 شهریور 1392