h افشاد اسناد کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران + سند - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افشاد اسناد کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران + سند,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افشاد اسناد کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران + سند,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افشاد اسناد کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران + سند

افشاد اسناد کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران + سند

افشاد اسناد کمک آمریکا به صدام در حمله شیمیایی به ایران + سند

ظهور12 : مدارک افشاشده سازمان سیا، نشان میدهد که دولت آمریکا گازهای شیمیایی برای کشتن سربازان و غیرنظامیان ایرانیدر اختیار صدام گذاشته است.

مجله آمریکایی "سیاست خارجی" (Foreign Policy) امروز در مقاله ایی تحت عنوان "پرونده ها ثابت میکند [سازمان] سیا به صدام در بکارگیری گاز[های شیمیایی] کمک کرده است، از نقش آمریکا در حمله شیمیای نیروهای عراقی به ایران اطلاع داد.

این افشاگری در زمانی رخ میدهد که این روزها آمریکا نسبت به حمله شیمیایی صورت گرفته در حوالی دمشق واکنش نشان داده و اعلام کرده که قصد دارد در پاسخ به این امر، دخالت نظامی خود را در سوریه آغاز کند. در صورتی که پیشتر، ارتش امریکا با وجود اطلاع از حملات شیمیایی، نه تنها هیچ اقدامی در آن رابطه انجام نداد بلکه به صدام حسین نیز یاری رساند.

به گزارش "سیاست خارجی"، در سال ۱۹۸۸ و در جریان جنگ عراق و ایران، ایالات متحده امریکا همچ»ین با استفاده از تصاویر ماهواره ای، محل استقرار سربازان ایرانی را شناسایی و به اطلاع دولت "صدام حسین" رساندند. ارتش عراق نیز با استفاده از سلاح های شیمیایی همچون سرین به ایران حمله کرد. تصاویر ماهواره ای شامل نقشه و حرکت های سربازان ایرانی و محل تاسیسات لجستیک و جزئیات دفاع هوایی ایران می شد.

مقامات امریکایی سال ها همراهی با عراق در این حمله شیمیایی را تکذیب می کردند و تاکید داشتند که دولت این کشور هیچ گاه اطلاع نداده بود که قصد استفاده از این حملات را دارد. اما "ریک فرانکونا" افسر بازنشسته نیروی دریایی امریکا که در آن زمان در بغداد خدمت می کرد، روایت دیگری دارد. وی در مصاحبه با "سیاسی خارجی" گفت: "عراقی ها هیچ وقت به ما نگفتند که قصد استفاده از گاز اعصاب را دارند، نیازی به این کار نبود، چرا که ما خود در جریان بودیم. " صرفاجهت اطلاع !!××!! بر اسناد تازه منتشر شده سازمان سیا، امریکا شواهد متقن از حملات شیمیایی عراق در ابتدای سال ۱۹۸۳ در دست داشت. در آن زمان ایران سعی بر نشان دادن غیر قانونی بودن این حملات در سازمان ملل داشت. اما دسترسی به شواهد کافی در اختیار نداشت چرا که مدارک جز استناد فوق محرمانه بودند. بدین ترتیب سی سال پیش، دولت ریگان نه تنها ترجیح داد تا به جای مداخله و تلاش برای توقف حملات موشکی صدام علیه ایران ادامه داد، بلکه اطلاعات فنی کافی مواد شیمیایی از جمله گاز اعضاب در اختیار صدام برای استفاده بر ضد سربازان و غیرنظامیان ایرانی قرار داده بود.

این نشریه همچنین بر این نظر است که اگر مقامات ایران در آن زمان به چنین مدارکی دسترسی پیدا می کردند به راحتی می توانستند نقض حقوق بین الملل به دست ایالات متحده را اثبات نمایند.

5 شهریور 1392