h افشای اسناد زد و بند گوگل و یاهو و فیسبوک توسط روزنامه گاردین - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

افشای اسناد زد و بند گوگل و یاهو و فیسبوک توسط روزنامه گاردین,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,افشای اسناد زد و بند گوگل و یاهو و فیسبوک توسط روزنامه گاردین,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,افشای اسناد زد و بند گوگل و یاهو و فیسبوک توسط روزنامه گاردین

افشای اسناد زد و بند گوگل و یاهو و فیسبوک توسط روزنامه گاردین

افشای اسناد زد و بند گوگل و یاهو و فیسبوک توسط روزنامه گاردین

روزنامه انگلیسی گاردین که پس از افشای برنامه‌های گسترده جاسوسی هدف حمله واقع شد با انتشار یک سند محرمانه دیگر از ارتباط بین آژانس امنیت ملی آمریکا (که نزد آمریکایی‌ها اکنون به «آژانس جاسوسی آمریکا» شناخته می‌شود) و شرکت‌های فناوری از جمله گوگل و یاهو و فیسبوک پرده برداشت.

طبق اسناد افشا شده، آژانس امنیت ملی آمریکا میلیون‌ها دلار صرف کرده است تا شرکت‌های بزرگ اینترنتی پس از حکمی از دادگاه «نظارت و اطلاعات خارجی»، همکاری با برنامه جاسوسی پریسم را قطع نکنند.

طبق این اسناد که ادواراد اسنودن، افشاگر برنامه‌های جاسوسی در اختیار این روزنامه قرار داده پس از آنکه دادگاه نظارت و اطلاعات خارجی (که جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی باید طبق آن انجام می‌شده) رأی به غیرقانونی بودن برنامه جاسوسی داده، آژانس امنیت ملی آمریکا میلیون‌ها دلار هزینه کرده تا شرکت‌های فناوری را به همکاری وادارد.

این خبر از آن نظر اهمیت دارد که شرکتهای یاهو، گوگل، فیسبوک و سایر شرکتهای فناوری پیشتر همکاری با دولت آمریکا در برنامه جاسوسی را تکذیب کرده بودند.

2 شهریور 1392