h اصغر فرهادی داغدار شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اصغر فرهادی داغدار شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اصغر فرهادی داغدار شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اصغر فرهادی داغدار شد

اصغر فرهادی داغدار شد

اصغر فرهادی چندی پیش به خاطر عیادت از وی به شهر مادری خود خمینی‌شهر سفر کرد.

اصغر فرهادی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. وی یگانه کارگردان ایرانی است که موفق به کسب جایزه اسکار شده‌است. او این جایزه را برای کارگردانی فیلم جدایی نادر از سیمین در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان دریافت کرد؛ او همچنین نامزد دریافت همین جایزه برای فیلم نامه غیراقتباسی برای فیلم خود بود. پیشتر وی برنده سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده‌است. خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم درباره الی و خرس طلایی جشنواره برلین به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین از دیگر افتخارات اوست. وی همچنین برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در جشنواره گلدن گلوب سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد. او اولین فیلمساز ایرانی است که توانسته‌است این جایزه را به خود اختصاص دهد.

در یک نظرسنجی مجله تایم، وی رتبه چهارمین شخصیت تاثیرگذار در میان ۱۰۰ شخصیت برتر سال ۲۰۱۲ را کسب کرد و در نهایت به عنوان یکی از ۱۰۰ چهرهٔ تأثیرگذار سال ۲۰۱۲ از سوی این مجله معرفی شد.

آخرین فیلم او که هم‌اکنون بر پرده سینما‌های ایران و جهان است «گذشته» دارد.

29 مرداد 1392