h پسته 10 هزار تومان ارزان شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

پسته 10 هزار تومان ارزان شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,پسته 10 هزار تومان ارزان شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,پسته 10 هزار تومان ارزان شد

پسته 10 هزار تومان ارزان شد

مصطفی احمدی اظهار کرد: بازار آجیل و خشکبار کاملا مناسب بوده و آجیل به صورت فراوان عرضه می شود و قیمت ها نیز مناسب و منطقی است.

وی تصریح کرد: قیمت پسته حدود کیلویی ۱۰ هزار تومان افت داشته است که به طور مثال می توان پسته درجه یک را به صورت عمده فروشی کیلویی ۴۳ هزار تومان خریداری کرد و پسته کیلویی ۳۵ هزار تومانی در حال حاضر کیلویی ۲۵ هزار تومان به صورت عمده فروشی عرضه می شود.

احمدی بیان کرد: نرخ سود خرده فروشی ۲۰ درصد است که ۱۰ درصد سود فروش و ۱۰ درصد هزینه ی فراوری پسته و آجیل به شمار می آید که در حال حاضر ۱۰ درصد فرآوری به منظور جذب مشتری محاسبه نمی شود.

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل درباره ی واردات آجیل گفت: مانند گذشته بادام هندی، بادام زمینی، بادام درختی، مغز گردو و کدوی مرمری وارد می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تولید این محصولات در کشور انجام می شود بیان کرد: این محصولات نیز در کشور تولید می شود اما حجم تولید جوابگوی نیاز داخلی نیست.

احمدی تصریح کرد: محصولات وارداتی که در کشور تولید می شوند قیمت بیشتری نسبت به محصولات وارداتی دارند و این به دلیل کیفیت بسیار بالای این محصولات است.

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل بیان کرد: ۲۰ تا ۳۰ درصد حجم صادرات نسبت به مدت مشابه به دلیل عدم ثبات قیمت ارز کاهش یافته است.

وی با ابراز نگرانی از این موضوع خاطر نشان کرد: بزرگ ترین رقیب ایران در صادرات پسته یعنی آمریکا به شدت جایگاه ایران را تهدید می کند.

احمدی تصریح کرد: در سال گذشته ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید آمریکا به مصرف داخلی رسیده است که این میزان در ایران ۲۰ درصد بوده است و اگر حجم تولید ایران افزایش نیابد مقام اولی صادرات پسته را به این کشور واگذار خواهیم کرد.

رییس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل در پایان گفت: سال گذشته حجم تولید پسته ایران ۱۶۰ هزار تن بوده که ۱۲۰ هزار تن آن به بازار های هدف صادر شده است

16 مرداد 1392