h تیم ملی بسکتبال ایران با قهرمان راهی مرحله بعد شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تیم ملی بسکتبال ایران با قهرمان راهی مرحله بعد شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تیم ملی بسکتبال ایران با قهرمان راهی مرحله بعد شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تیم ملی بسکتبال ایران با قهرمان راهی مرحله بعد شد

تیم ملی بسکتبال ایران با قهرمان راهی مرحله بعد شد

تیم ملی بسکتبال کشورمان در سومین و حساس‌ترین دیدار خود در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا از ساعت ۱۴:۱۵ امروز مقابل چین مدافع عنوان قهرمانی قرار گرفت.

ملی‌پوشان کشورمان که روز گذشته با تکیه بر دفاع منسجم و از کار انداختن سرعت کره جنوبی موفق به شکست این تیم شدند، امروز با ترکیب اولیه حامد حدادی، اوشین ساهاکیان، صمد نیکخواه بهرامی، حامد آفاق و مهدی کامرانی به میدان رفتند.

اولین ۲ امتیاز کوارتر اول را کاپیتان صمد برای ایران به دست آورد و پس از آن، ساهاکیان و آفاق ایران را به امتیاز ۶ رساندند. خطای "یو سان" روی صمد نیکخواه بهرامی درحالی ایران را به امتیاز ۹ رساند که حریف هنوز موفق به گرفتن امتیاز نشده بود. چینی ها بالاخره با خطای مهدی کامرانی و پس از گذشت ۵ دقیقه از کوارتر اول موفق شدند حساب کار را ۹ بر ۲ کنند.

بازی خوب ایران در زمین چین، چاره‌ای جز خطاهای پی درپی برای آن ها باقی نگذاشته بود و خطای تیمی چین خیلی زود به پایان رسید. در ادامه ایران ۱۷ بر ۷ پیش افتاد و سرمربی چین با به میدان فرستادن "وانگ" این اختلاف امتیاز را جبران کرد. در اواخر این کوارتر "ژی ژی" هم در ترکیب چین به کار گرفته شد اما با وجود اینکه این تیم سعی در نزدیک‌تر کردن امتیازش به ایران داشت، در نهایت کواتر اول را با نتیجه ۲۶ بر ۱۶ به ملی‌پوشان کشورمان واگذار کرد.

*******

چین که در کوارتر اول نشانی از تیم قهرمان آسیا نداشت، در کوارتر دوم درصدد جبران برآمد اما با وجود گرفتن اولین امتیاز این کوارتر، باز هم اسیر حملات بابرنامه تیم ملی ایران شد و اختلاف ۱۰ امتیازی ایران در پایان کوارتر اول، در زمان‌هایی از کوارتر دوم به ۱۵ امتیاز هم رسید. برد ۱۵ بر ۸، حاصل کار ایرانی‌ها در کوارتر دوم بود تا ایران با پیروزی ۴۱ بر ۲۴ و اختلافی ۱۷ امتیازی نیمه اول را به پایان ببرد.

بازی موثر اوشین ساهاکیان ملی پوش اصفهانی تیم ملی در این کوارتر کاملاً به چشم آمد و ساهاکیان با کسب ۱۱ امتیاز در نیمه اول، امتیازآورترین بازیکن میدان در این نیمه شد.

*******

با آغاز کوارتر سوم، چینی‌ها که با توجه به باخت مقابل کره جنوبی و واگذار کردن یک نیمه این مسابقه به ایران، فقط یک نیمه تا حذف از دور رقابت‌ها فاصله داشتند، اولین امتیاز این کوارتر را به حساب خود واریز کردند. حرکات انفرادی و کار اضافه ایران در زیر سبد چین و از دست دادن توپ، فرصت را به چین داد تا با پرتاب سه امتیاز "ژی ژی" امتیازات خود را به ۲۹ برساند. دو پرتاب متوالی و موفق ساهاکیان و آفاق، اجازه خودنمایی بیشتر را به چین نداد و در ادامه ایران با تکیه بر پاسکاری‌های متعدد و مهار بازیکنان موثر چین، حساب کار را ۵۰ بر ۳۵ کرد. درحالی که ملی‌پوشان کشورمان در ادامه و یک دقیقه مانده به پایان این کوارتر با ۱۷ امتیاز اختلاف و ۵۴ بر ۳۷ پیش بودند، دو حمله پیاپی چین، ۴ امتیاز پایانی این کوارتر را نصیب این تیم کرد. چین درحالی با نتیجه ۱۷ بر ۱۳ پیروز کواتر سوم شد که ایران هنوز در مجموع، ۵۴ بر ۴۱ پیش است.

*******

"وانگ" چینی اولین بازیکنی بود که در کوارتر چهارم موفق به گرفتن امتیاز شد. در ادامه پرتاب سه امتیازی ناموفق کامرانی فرصت را در ضدحمله به چین داد اما آن‌ها هم در استفاده از این توپ ناکام ماندند تا حدادی در برگشت، ایران را صاحب پنجاه و ششمین امتیاز کند.

کار خوب بچه‌های ایران باعث شد درحالی که امتیاز چین روی عدد ۴۳ ثابت مانده بود، ۷ امتیاز متوالی نصیب ایران شود و اختلاف امتیاز دو تیم به ۲۰ امتیاز برسد. برتری تیم ملی کشورمان که امروز در میان تشویق ایرانیان حاضر در سالن مسابقه به میدان رفته بود تا پایان حفظ شد و ایران با پیروزی ۱۶ بر ۱۰ در کوارتر پایانی، در مجموع موفق به شکست چین با نتیجه ۷۰ بر ۵۱ شد.

تیم ملی کشورمان با این پیروزی، با سه برد متوالی به عنوان صدرنشین گروه سوم، به مرحله بعدی رقابت‌ها صعود کرد.

12 مرداد 1392