h دامنه Persiangulf برای ایرانی رسما ثبت شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

دامنه Persiangulf برای ایرانی رسما ثبت شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,دامنه Persiangulf برای ایرانی رسما ثبت شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,دامنه Persiangulf برای ایرانی رسما ثبت شد

دامنه Persiangulf برای ایرانی رسما ثبت شد

سعید مهدیون -رییس کمیته تخصصی نام‌های دامنه سطح بالا و نماینده ایران در مذاکرات آیکان- ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: به دنبال پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا از سوی موسسه نام‌ها و اعداد تخصیص‌ یافته اینترنتی (ICANN)، ثبت دامنه اینترنتی داتپرشینگلف مطرح شد.

وی افزود: در این میان با توجه به درخواست یک شرکت ترکیه‌ای برای ثبت دامنه Persiangulf، اماراتی‌ها نخستین اعتراض‌ها را از سال گذشته آغاز کردند و خواستار ثبت نشدن این دامنه با توجه به مخالفت دولت‌های شش کشور حاشیه خلیج فارس شدند.

او خاطرنشان کرد: این اعتراض‌ها تا جایی گسترش پیدا کرد که این کشورها تلاش کردند تا این نام مورد تایید کمیته مشورتی دولت‌ها در آیکان (GAC) نرسد که با حمایت ایران و اسناد محکم مطرح شده، این درخواست کشورهای معترض رد شد.

نماینده ایران در مذاکرات آیکان با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در این راستا تصریح کرد: با ارسال نام‌هایی به کمیته مشورتی دولت‌ها در آیکان، سندهای تاریخی برای رد ادعای اعراب ارائه شد تا در نهایت این کمیته در اجلاسی که اوایل سال جاری در چین برگزار شد، نسبت به بررسی ادعا اقدام کرد.

وی ادامه داد: در این میان، امارات که توانسته بود علاوه بر کشورهای عربی منطقه برخی کشورهای دیگر را نیز با خود همراه کند، عنوان کرد که در منطقه نقطه‌های با نام خلیج فارس وجود ندارد که این موضوع بار دیگر مورد اعتراض ایران قرار گرفت.

مهدیون ابراز کرد: با بررسی مدارک و دلایل منطقی مطرح شده و از آنجایی که درخواست شرکت ترکیه‌ای و اعتراض ایران برای فراهم شدن امکان ثبت دامنه persiangulf بود و عرب‌ها آن را با نام مجعول عربی می‌خواندند، اعضای کمیته مشورتی دولت‌ها در آیکان اعتراض امارات را بی‌نتیجه توصیف و اعلام کرد در صورتی امکان اعتراض برای ثبت نشدن دامنه خلیج فارس را دارند که بر سر نام فعلی آن یعنی خلیج فارس متفق‌القول باشند.

وی با بیان این مطلب که این موضوع فرصتی را فراهم کرد تا مدارک و اسناد محکم از سوی ایران برای اجلاس بعدی که در کشور آفریقای جنوبی برگزار می‌شد فراهم شود، تاکید کرد: ایران در اجلاس آفریقا با ارائه مستندات قانونی و تاریخی که از سوی وزارت امور خارجه تهیه شده بود و با استناد به کنوانسیون دریاهای آزاد مبنی بر اینکه به غیر حاشیه ساحلی 13 مایلی هر کشور، خلیج فارس جزو دریاهای آزاد است و هیچکس حق حاکمیتی روی آن ندارد و persiangulf یک نام با مالکیت معنوی معرفی شد که از قدیم‌الایام با نام ایران شناخته شده است و جز ایران هیچکس حقی روی آن ندارد.

رییس کمیته تخصصی نام‌های دامنه سطح بالا با بیان این مطلب که به این ترتیب، دامنه Persiangulf توانست سخت‌ترین مرحله برای ثبت را پشت سر بگذارد اظهار داشت: بر این اساس و با وجود تلاش زیاد دولت‌های کشورهای معترض برای قرار نگرفتن پسوند اینترنتی خلیج فارس در فهرست دوم دامنه‌های اینترنتی سطح بالا مبنی بر توافق دولت‌ها و اجماع آن‌ها برای ثبت نشدن این دامنه و تعلیق موضوع به مدت بیش از یک سال، این پسوند اینترنتی با رای بالا وارد مراحل ارزیابی فنی و مالی شد.

12 مرداد 1392