h فوائد گیاه افسنطين (Wormwood) - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

فوائد گیاه افسنطين (Wormwood),ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,فوائد گیاه افسنطين (Wormwood),مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,فوائد گیاه افسنطين (Wormwood)

فوائد گیاه افسنطين (Wormwood)

فوائد گیاه افسنطين (Wormwood)

سابقه استفاده از گیاهان دارویی به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد؛ به‌طوری‌که حتی در کتب قدیمی مانند انجیل و کتاب مقدس باستانی هند (ودا)، استفاده از برخی گیاهان در درمان بیماری‌ها توصیه شده است.

اما قدمت استفاده از گیاهان دارویی، به‌معنی روند رو به کاهش آن در دنیای مدرن امروزی نیست. امروزه در جوامع صنعتی و در بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال توسعه، استفاده از طب سنتی و گیاهان دارویی برای حفظ سلامتی، به‌دلیل افزایش اعتماد مردم به استفاده از این گیاهان، بسیار چشمگیر است. در همین راستا بازار تخصصی گیاهان دارویی اصفهان به عنوان اولین بازار گیاهان دارویی کشور با سرمایه گذاری و همت سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری در این زمینه قدم برداشته است که در آن مشاوران و اساتید طب سنتی حضور یافته و آموزش های لازم در خصوص فواید گیاهان دارویی و نحوه مصرف آن ها را به شهروندان ارایه می دهند. در زیر خواص دارویی گیاه افسنطين که توسط اساتید بازار گیاهان دارویی گرد آوری شده آورده شده است.

نام‌هاي ديگر كشوث رومي-دسيسه

مشخصات ظاهري افسنطين، گياهي است علفي، پايا به ارتفاع ۴۰ تا ۶۰ سانتي‌متر و يا ۱۰۰ سانتيمتر. برگ‌هايي متناوب با بريدگي‌هاي باريك و عميق تا حد رگبرگ مياني دارد ولي به نسبتي كه به فاصله‌ي برگ از قاعده ساقه دور باشد، بريدگي‌ها كمتر مي‌شود. سطح فوقاني و تحتاني برگ پوشيده از تارهاي فراوان است و چون ساقه و انشعابات آن نيز اين حالت را دارد، مجموعاً به رنگ خاكستري روشن با ظاهر كاملا مشخص جلوه مي كند. كاپيتول‌هاي آن كوچك، به تعداد خيلي زياد و داراي پهنايي بين ۳ تا ۴ ميلي‌متر با حالت آويخته است. ميوه‌ي آن فندقه، بسيار كوچك و داراي سطح صاف است. از همه‌ي قسمت‌هاي آن بوي تند به مشام مي‌رسد.

خواص از افسنطين در موارد زير استفاده درماني به عمل مي‌آيد

ضعف قلب-تب-زياد كردن ادرار-عدم امكان دفع خون قاعدگي-كرم-عفونت-تقويت دستگاه هاضمه-و قلب-آب آوردن انساج-ترشحات رحم-التيام زخم‌ها.

محل رويش خراسان-در ۲۲۰۰ متري آبگرم-در ۱۵۵۰ متري گردنه حيران ۶۴ كيلومتري مشرق اردبيل-آستارا-گيلان-پل زنگوله-دره هراز.

7 مرداد 1392