h تظاهرات در 30 شهر آلمان پس از افشای برنامه جاسوسی آمریکا - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

تظاهرات در 30 شهر آلمان پس از افشای برنامه جاسوسی آمریکا,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,تظاهرات در 30 شهر آلمان پس از افشای برنامه جاسوسی آمریکا,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,تظاهرات در 30 شهر آلمان پس از افشای برنامه جاسوسی آمریکا

تظاهرات در 30 شهر آلمان پس از افشای برنامه جاسوسی آمریکا

هزاران نفر از مردم آلمان در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به برنامه جاسوسی دولت آمریکا علیه شهروندان تظاهرات کردند.

به گزارش فارس، تظاهرکنندگان به عملیات موسوم به «پریزم» اعتراض کردند. این برنامه به سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اجازه می‌دهد به طور مخفیانه فعالیت‌های مخابراتی و اینترنتی شهروندان عادی را زیر نظر بگیرند.

این تظاهرات توسط سازمان موسوم به «نظارت بر ما را متوقف کنید»، سازماندهی شده بود. فلورین وچر که این تظاهرات را ساماندهی کرده بود، گفت: هنوز مشخص نیست دقیقا چند نفر در این تظاهرات شرکت کردند. در فرانکفورت معترضان در گرمای 37 درجه به خیابان‌ها آمدند و با خود بنرهایی را حمل می‌کردند که نظارت بر اطلاعات شهروندان را با اتفاقاتی که در رمان «جورج اورول» آمده است و اقدامات پلیس مخفی آلمان شرقی مقایسه کرده بودند. در گزارشی شمار شرکت‌کنندگان در این شهر بیش از هزار نفر اعلام شده است. بیش از 700 نفر در کلن و حدود 500 نفر در برلین تظاهرات کردند.

البته در این تظاهرات مردم آلمان شعارهایی در حمایت از ادوارد اسنودن و برادلی مانینگ نیز سر می‌دادند. مانینگ و اسنودن هر دو از ماموران سابق ارتش و نهادهای اطلاعاتی آمریکا بودند که اقدام به انتقال اسناد محرمانه این کشور به رسانه‌های خبری و روزنامه‌ها کرده‌اند. اسنودن که ‌اکنون در روسیه است و مانینگ نیز تحت بازداشت بوده و جلسات محاکمه وی در حال برگزاری است.

بر اساس اسنادی که توسط اسنودن منتشر شده، در میان کشورهای اروپایی، آلمان هدف نخست جاسوسان آمریکایی بود و فقط در یک ماه بیش از 500 هزار مورد مکالمه تلفنی، فعالیت اینترنتی و پیامک‌های شهروندان آلمانی از سوی آژانس امنیت ملی آمریکا رصد شده بود.

7 مرداد 1392