h اتحادیه اروپا حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشت - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اتحادیه اروپا حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشت,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اتحادیه اروپا حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشت,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اتحادیه اروپا حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشت

اتحادیه اروپا حزب الله را در فهرست گروه‌های تروریستی گذاشت

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در جریان نشست دیروز دوشنبه ۲۲ ژوئیه خود در بروکسل، پایتخت بلژیک، شاخه نظامی حزب الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادند.

قرار دادن حزب الله در این فهرست به موافقت تمام ۲۸ عضو اتحادیه اروپا نیاز داشت.

این به معنای آن است که از این پس ارسال پول و حمایت مالی از کشورهای اروپایی به مقصد حزب الله غیرقانونی خواهد بود.

بر اساس این تصمیم هر گونه ملاقاتی میان دیپلمات های اتحادیه اروپا و اعضای شاخه نظامی حزب الله هم غیرقانونی است.

برخی از اعضای اتحادیه اروپا پیشتر نسبت به عواقب چنین اقدامی ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که قرار دادن شاخه نظامی این گروه در فهرست گروه های تروریستی به بی ثباتی بیشتر در لبنان دامن خواهد زد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که یکی از موضوعات مورد بحث در بین کشورهای اتحادیه اروپا این بوده که تمایز قائل شدن بین شاخه های نظامی و سیاسی این گروه امری دشوار است.

حزب الله سازمان سیاسی قدرتمندی است که بخشی از دولت لبنان نیز بوده است.

روز جمعه دولت لبنان از اتحادیه اروپا خواست که حزب الله را تروریستی اعلام نکند چرا که این گروه شبه نظامی یکی از "اجزای اصلی جامعه لبنان" است.

با این همه خبرنگار بی بی سی می گوید که نقش حزب الله در حمایت از بشار اسد رهبر سوریه و جنگی که در دو سوی مرز سوریه و لبنان جریان دارد، موضع اتحادیه اروپا را سختتر کرده است.

کشورهایی که از اقدام اتحادیه اروپا حمایت می کنند می گویند شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد حزب الله در بمب گذاری علیه جهانگردان اسراییلی در بلغارستان دست داشته است.

1 مرداد 1392