h اتهام جاسوسی آمریکایی ها به گوشی های چینی Huawei - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اتهام جاسوسی آمریکایی ها به گوشی های چینی Huawei,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اتهام جاسوسی آمریکایی ها به گوشی های چینی Huawei,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اتهام جاسوسی آمریکایی ها به گوشی های چینی Huawei

اتهام جاسوسی آمریکایی ها به گوشی های چینی Huawei

اتهام جاسوسی آمریکایی ها به گوشی های چینی Huawei

از سال گذشته مقامات آمریکایی بارها دو کمپانی چینی هوآوی و ZTE را متهم به جاسوسی به نفع حکومت کمونیست چین کرده‌اند اما هر دو کمپانی این اتهام را قویا رد کردند. هوآوی بعدا پیشنهاد داد که آمریکایی‌ها به کدهای نرم‌افزاری این کمپانی دسترسی داشته باشند تا این اتهام را از خود رفع کند اما حالا مایکل هایدن رئیس اسبق سازمان جاسوسی آمریکا - سیا - در تازه‌ترین اظهارات خود گفت: هواوی اطلاعات جاسوسی شده را به حکومت چین منتقل کرده است.

خبرآنلاین ادامه داد: در گزارش 17 اکتبر، سال گذشته کاخ سفید به طور ضمنی اعلام کرد که حفره‌های امنیتی در هواوی پیدا کرده اما معلوم نیست این حفره‌ها از روی عمد روی دستگاه‌ها و ابزارهای موبایل و شبکه قرار داده شده یا نه؟ اما از روی این حفره‌های خطرناک می‌توان به اطلاعات کاربران دست یافت.

رئیس اسبق سازمان سیا در گفت‌وگو با Australian Financial Review صراحتا در این‌باره سخن گفت و تاکید کرد: هوآوی دو یا سه سال پیش تقلای زیادی کرد تا رد پای مهمی در ایالات متحده برای خود ایجاد کند و این کار را با پیشنهاد شریک کردن برخی مقامات بلندپایه به عنوان شریک تجاری شروع کردند (افرادی در سطح من، مانند رئیس اسبق آژانس امنیت ملی آمریکا) اما مجموعه اتفاقاتی که رخ داد به لطف خدا باعث شد تا این نوع وصلت‌های تجاری شکل نگیرد تا آنها نتوانند در زیرساخت‌های آمریکا نفوذ کنند و این تعصب کور من نبود بلکه این دیدگاه بر اساس چهار دهه فعالیت به عنوان افسر اطلاعاتی در من وجود دارد که زیرساخت‌های حیاتی کشورم را به کمپانی خارجی ندهم.

به گفته این مقام آمریکایی "در نهایت نتیجه‌ای که گرفتم این بود که قبول نکنم تا بک‌بون backbone و مرکز اصلی مخابرات داخلی آمریکا را به هوآوی بدهم و پایه‌های امنیت ملی کشور خود را سست نکنم."

هایدن در این مصاحبه صراحتا گفته که هوآوی را یک خطر برای امنیت ملی آمریکا و نیز استرالیا می‌داند و شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد هوآوی در بحث جاسوسی با حکومت چین کاملا آلوده است و یا حداقل اینکه دانش گسترده هوآوی توسط حکومت چین به طرز گسترده‌ای استفاده می‌شود.

وقتی از وی چندین بار پرسیده شد که آیا نمونه مستقیمی از Backdoor در سیستم هوآوی دارید که به ما بگویید، پاسخ داد که اجازه چنین کاری را ندارد!

29 تیر 1392