h قوی تر شدن روابط ترکیه و ایران بعد از کودتا در مصر - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

قوی تر شدن روابط ترکیه و ایران بعد از کودتا در مصر,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,قوی تر شدن روابط ترکیه و ایران بعد از کودتا در مصر,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,قوی تر شدن روابط ترکیه و ایران بعد از کودتا در مصر

قوی تر شدن روابط ترکیه و ایران بعد از کودتا در مصر

قوی تر شدن روابط ترکیه و ایران بعد از کودتا در مصر

به گزارش ظهور12 به نقل از ایسنا ، یک سایت خبری ترکیه نوشت: با وجود اختلاف‌نظرهای تهران و آنکارا درباره مساله سوریه به نظر می‌رسد نزدیکی مواضع دو کشور در قبال تحولات مصر باعث بروز فصل جدیدی در مناسبات ایران و ترکیه می‌شود.

سایت خبری هابر ایکس ترکیه، در تحلیلی با اشاره به سفر اخیر علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران به این کشور و دیدار با احمد داووداوغلو، همتای ترک خود نوشت: تحولات مصر بسیاری از معاملات سیاسی در منطقه را زیر و رو کرده است. همین مساله باعث شده است که در دیدار اخیر، وزیران خارجه ایران و ترکیه مواضع یکسانی در قبال مصر اتخاذ کنند. تهران نیز همانند آنکارا خواهان آزادی مرسی و احترام به رای بیرون آمده از صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری است.

این سایت خبری در ادامه آورد: ایران بر این باور است که در تحولات مصر مداخلات خارجی از جمله از سوی آمریکا و عربستان سعودی وجود دارد. اما اکنون سوال اصلی این است که آیا اتخاذ مواضع یکسان و قدرتمند ایران و ترکیه در کنار یکدیگر در راستای مقاومت کشورهای اسلامی می‌تواند بازی اسراییل و عربستان سعودی را درباره مصر برهم زند؟ این مواضع مشترک می‌تواند تاثیری بر روابط ایران و ترکیه بگذارد؟

به نوشته این سایت خبری، سوق یافتن روابط ایران و ترکیه به هر طرف و تاثیر آن بر منطقه به طور حتم در آینده نزدیک مشخص می‌شود.

24 تیر 1392