h اخرین خبرها از مصر : محمد البرادعی نخست وزیر مصر شد - ظهور 12

پایگاه خبری و تحلیلی ظهور 12

اخرین خبرها از مصر : محمد البرادعی نخست وزیر مصر شد,ظهور 12,پایگاه خبری تحلیلی سیاسی,اخرین خبرها از مصر : محمد البرادعی نخست وزیر مصر شد,مذهبی,اجتماعی,فرهنگی,اقتصادی,اخرین خبرها از مصر : محمد البرادعی نخست وزیر مصر شد

اخرین خبرها از مصر : محمد البرادعی نخست وزیر مصر شد

محمد البرادعی، از چهره‌های مخالفت محمد مرسی و مدیر کل پیشین آژانس انرژی اتمی، پانزدهم تیر ماه نخست وزیر موقت مصر شد.

خبرگزاری مصر گفته است او و عدلی منصور، رئیس‌جمهوری موقت مصر، در روز شنبه دیدار کرده‌اند.

برادعی که نامی آشنا در پرونده اتمی ایران است، از جمله کسانی بود که در کنار ژنرال عبدالفتاح سیسی در هنگام انتشار رسمی خبر سرنگونی محمد مرسی حضور داشت.

البرادعی نماینده لیبرال‌ها و چپ‌های مصر به شمار می‌رود و در جریان اعتراضات به حکومت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ به عنوان چهره‌ای معترض به طور جدی وارد دنیای سیاست در مصر شد.

او برنده جایزه صلح نوبل است و پیشتر نیز از چهره‌های مخالف اخوان‌المسلمین به شمار می‌رفت.

انتخاب او به عنوان نخست‌وزیر موقت با حمایت مخالفان محمد مرسی روبه‌رو شده است.

به گزارش الاهرام، چاپ مصر، احمد امام، از رهبران حزب «مصر قدرت‌مند» در بیان حمایت مخالفان مرسی از برادعی گفته است آنها «کسی را می‌خواهند که در انتخاب وزیران آزادی عمل داشته باشد و در برابر فشار‌ها کوتاه نیاید و البرادعی چنین کسی‌ست».

محمود بدر، از رهبران جنبش اعتراضی «تمرد» (شورش) که به‌طور عمومی از جوانان مصری تشکیل شده و تاثیر زیادی در رخداد‌های مصر دارد، نیز در توئیتر خود از نخست‌وزیری البرادعی حمایت کرده است.

اخوان‌المسلمین نخست‌وزیری محمد البرادعی را رد کرده است.

روز جمعه و شنبه، این گروه همراه دیگر هواداران محمد مرسی دست به تظاهرات در حمایت از رئیس‌جمهوری برکنار شده و در مخالفت با دولت موقت زدند. روز جمعه این تظاهرات به درگیری‌هایی خونین با ارتش و مخالفان مرسی انجامید که دست‌کم ۳۶ کشته برجای گذاشت.

مخالفان مرسی نیز پیشتر گفته بودند که در روز یک‌شنبه به خیابان‌ها می‌آیند تا حمایت دوباره خود را از سرنگونی او نشان دهند.

رئیس دولت موقت مصر، روز شنبه با وزیر کشور و رئیس ستاد ارتش دیدار و در مورد درگیری‌های خونبار چهاردهم تیر ماه گفت‌وگو کرد.

ایالات متحده و سازمان ملل طی ساعت‌های گذشته با انتشار بیانیه‌هایی در مورد خشونت‌های رخ داده ابراز نگرانی کرده و از طرف‌ها خواسته‌اند به درگیری‌ها پایان دهند.

بنا بر گزارش‌ها در درگیری‌های روز جمعه علاوه بر کشته‌شدگان دست کم هزار نفر زخمی شده‌اند. طی یک هفته اعتراض نیز دست کم ۷۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

16 تیر 1392